Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

آرایشگر کیست ؟

By نرگس گودرزی شهریور 04, 1397 932 0
آرایشگر کیست آرایشگر کیست

آرایشگر کیست ؟ نیاز به توجه و زیبا بودن یکی از نیاز های معنوی انسان است . در طول تاریخ انسان همیشه به زیبا و آراسته بودن خود اهمیت می داده و برای این کار ، وقت ، انرژی و سرمایه صرف می کرده است . زیبایی ملاک ثابتی ندارد و در طول تاریخ بارها و بار ها ملاک های زیبایی تغییر کرده اند . با پیشرفت علم ، راه های زیباتر شدن هم پیشرفت کردند . در ادامه آرایشگر ، حرفه ی آرایشگری ، تاریخچه ی آرایشگری و اولین آرایشگر دنیا و ایران را به شما معرفی می کنیم .

 

 

آرایش چیست؟

آرایش در لغت به معنای اضافه کردن است و بیشتر برای خانم ها به کار می رود ؛ چون خانم ها بیشتر از آقایون برای زیبا شدن از مواد آرایشی استفاده می کنند .

پیرایش چیست؟

پیرایش در لغت به معنای کم کردن است و بیشتر برای آقایان ( آرایشگاه مردانه ) به کار برده می شود ، چرا که عمل زیباسازی مردان اکثرا با کوتاهی مو و اصلاح صورت انجام می شود .

آرایشگری چیست ؟

آرایشگری علم و حرفه ای است که در خدمت زیبا و مرتب نمودن ظاهر به کار گرفته می شود . با پیشرفت علم ، ابزارها ، فنون و مواد آرایشی جدیدی رواج یافتند که باعث شد حرفه ی آرایشگری روز به روز تخصصی تر شود و افراد عادی نتوانند به راحتی قبل به این کار بپردازند . آرایشگری مدرن رنگ پوست ، رنگ مو ، فرم صورت ، چاقی یا لاغری صورت یا بدن شخص ، جنس مو ، حالت مو ، فرم بدن و گردن را هنگام خدمت رسانی در نظر می گیرد . البته آرایشگری مدرن در ایران ، خیلی به صورت حرفه ای رواج ندارد . در ایران اکثر مشتری ها مدل موی مورد علاقه خود را به آرایشگر سفارش می دهند .

تاریخچه ی آرایشگری در ایران و جهان:

در مصر باستان ، وسایل مربوط به اصلاح 3500 سال پیش کشف شده اند . ملکه ی مصر ، کلئوپاترا ، به مقدار زیادی از عطر و مواد آرایشی برای زیباتر شدن استفادذه می کرد . مصری ها برای مناسک و مراسم های مذهبی از عطر های خوش بو و مواد و لوازم آرایشی استفاده می کردند ، با مواد مخصوصی برای خوش بو کردن بدنشان حمام می کردند و پس از آن بار روغن های خاصی پوستشان را ماساژ می دادند تا نرم و خوش بو باقی بماند .  از آینه و شانه می توان به عنوان اولین لوازم آرایشی زنان و مردان نام برد . در زمان قدیم مواد آرایشی برای رنگ کردن مو ، ناخن و پوست را از مواد گیاهی و معدنی مانند برگ و ساقه و ریشه درختان به دست می آورد .
جالب است بدانید مردم در زمان های قدیم از اکسید آهن برای تهیه ی سرخاب استفاده می کردند و دود چراغ را برای مشکی تر نشان دادن ابروهایشان به کار می بردند .

ریشه ی کلمه ی سلمانی به معنی آرایشگر از سلمان فارسی گرفته شده ؛ چرا که وی در ابتدای اسلام ، موهای پیامبر را کوتاه می کرد و به این شکل نام سلمان به معنای پیرایشگر رایج شد . در گذشته دکان هایی به عنوان سلمانی ( نام دیگر آرایشگر مردانه ) رایج بودند که محل ثابتی برای کار در اختیار نداشتند و کار خود را با چند وسیله ی ضروری ، با دوره گردی انجام می دادند . سلمانی ها علاوه بر انجام اصلاح صورت و کوتاهی مو ، در کارهایی مانند جراحی ، دندان کشی ، حجامت ، پانسمان بریدگی ها ، مداوای مارگزیدگی و عقرب گزیدگی ها هم دست داشتند . بسیاری از سلمانی ها در چایخانه ها و قهوه خانه ها که پر تردد بودند پاتوق می کردند و بعضی سلمانی های غیر حرفه ای برای جذب مشتری ، از مشتری هایشان با دیشلمه و چای دارچین پذیرایی می کردند که به این دلیل پس از مدتی اصطلاح " اصلاح چای دارچینی " به نشانه ی آرایشگر نا بلد معروف شد .

ویژگی های آرایشگر خوب:

آرایشگر خوب کسی است که به زیبایی و مرتب بودن ظاهر خودش هم اهمیت بدهد ، با ذوق و سلیقه در کارش رفتار می کند ، خوش بر خورد است و با مشتریانش به خوبی رفتار می کند و برای بدست آوردن رضایت مشتری اش با صبر و حوصله درخواست های او را عملی می کند .

وظایف آرایشگر:

وظایف آرایشگر کار آموز یا به قول معروف تازه کار عبارتند از ؛

تمیز و مرتب کردن سالن آرایشگاه

خوش آمد گویی به مشتریان

شستن موهای مشتری ها

انجام کارهای ساده

تمیز و آماده کردن لوازم آرایشگاه

نوبت دهی مشتریان و دریافت مبلغ از آن ها

آرایشگر ماهر هم وظایفی متفاوت دارد

دادن مشاوره به مشتری

مشتری ها را در جریان جدید ترین مدل ها قرار دهد

کوتاهی و حالت دهی مو

رنگ مو

اصلاح صورت و ابرو

( البته در سالن های آرایشی بزرگ ، برای هر کار یک آرایشگر مخصوص وجود دارد ؛ مثلا یکی کارهای مربوط به رنگ مو و مشاوره آن را انجام می دهد ، دیگری کوتاهی ، دیگری اصلاح و ... )

آرایشگر به چه مهارت هایی نیاز دارد ؟

باید هنر آرایشگری را درک کرده و باذوق باشد .

بتواند به خوبی به مشتری مشاوره بدهد .

از مهارت های ارتباطی بالایی برخوردار باشد .

از مد روز آگاه باشد .

برای یادگیری علوم جدید آرایشگری اقدام کند .

از نکات ایمنی و بهداشتی اطلاع داشته باشد و آن ها را رعایت کند .

ظاهر آراسته اش به نحوی مُبلغ حرفه اش

 

در آرایشگاه های زنانه چه کار های انجام می شود ؟

در آرایشگاه های زنانه خدماتی برای زیبایی زنان از جمله ؛ آرایش صورت ، اصلاح صورت ، اصلاح ابرو ، کوتاهی مو ، شینیون ، براشینگ ، انواع رنگ مو ، هایلایت ، بالیاژ ، فر و صافی مو ، میکاپ و گریم ، اپیلاسیون ، کاشت و طراحی ناخن ، اکستنشن مو و اکستنشن مژه و ... انجام می

 

در آرایشگاه های مردانه چه کار هایی انجام می شود ؟

در آرایشگاه های مردانه اصلی ترین کار ها عبارتند از ؛ کوتاهی مو ، اصلاح ریش و سیبیل ، رنگ مو . البته امروزه آرایشگاه های مردانه تخصصی تر شده اند و کارهای جدیدی برای خدمت رسانی انجام می دهند .

مزایا و معایب شغل آرایشگری مردانه و زنانه:

از مزایای شغل آرایشگری می توان به این مورد اشاره کرد که با دیدن دوره های آموزشی ، می توانید به راحتی کسب در آمد کنید . تعیین ساعت کاری در اختیار خود آرایشگر ( یا آرایشگر ها ) است . حتی اگر آرایشگر محلی برای کار نداشته باشد می تواند در آرایشگاه شخص دیگری کار کند و با درصدی معین حقوق بگیرد . حالت دیگری هم وجود دارد که در آن چند آرایشگر مکانی را برای این کار با همکاری هم تهیه می کنند و در آن کار می کنند ، سپس سود حاصل را میان خودشان تقسیم می کنند .

از خطرات شغل آرایشگری می توان به این مورد اشاره کرد که کار زیاد و سنگین ممکن است در دراز مدت سبب به وجود آمدن بیماری و ناراحتی های مربوط به کمر ، گردن و پا شود .

 

چگونه آرایشگر حرفه ای شویم ؟

 

چند راه برای ورود به شغل آرایشگری وجود دارد :

-بعد از گذراندن سال اول دبیرستان ، وارد شاخه کار و دانش در رشته های آرایش و پیرایش زنانه ، پیرایش و ترمیم موی مردانه شوید و پس از آن در همین رشته ها در دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل کنید .

- این کار را به صورت تجربی در کنار یک آرایشگر ماهر بیاموزید .

- دوره های 3-4 ماهه آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای را شرکت کنید .

 

درآمد شغل آرایشگری زنانه و مردانه

درآمد شغل آرایشگری بسته به کیفیت کار ، بهداشت سالن و خوش برخوردی کارکنان سالن ، متغیر است . آرایشگری شغلی آزاد است که با کمی خلاقیت و روحیه ی اجتماعی می توان از آن کسب در آمد کرد.

 

سخن پایانی:

همانطور که مشاهده فرمودید ، آرایشگری شغلی پر اهمیت در سراسر دنیاست و نحوه ی کار آن بستگی به فرهنگ و آداب و رسوم آن جامعه دارد . برای آرایشگر شدن باید دوره ی آموزشی آن را گذراند و سپس مجوز تاسیس آرایشگاه را کسب کرد .

Rate this item
(2 votes)
Last modified on دوشنبه, 09 مهر 1397 10:28

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

ساماندهی

logo-samandehi

ارتباط با ما

برای ارتباط با گروه تخصصی لست مد میتوانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

شماره پشتیبانی : 02195118331

شماره پشتیبانی : 09385353552