Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

انواع رژیم های غذایی

انواع رژیم های غذایی انواع رژیم های غذایی

رژیم غذایی ، غذا به مجموعه موادی که حاوی قند (کربوهیدرات) چربی (لیپید) پروتئین، املاح معدنی و ویتامین ها بوده و برای زندگی و حیات سلول ها و کارکرد مطلوب آن ها ضروری هستند اطلاق می شود. هیچ غذایی به تنهایی حاوی همه مواد ضروری مورد نیاز بدن نیست. رژیم های غذایی خاص همه مشکلات افراد را از نظر رشد و زنده بودن سلول ها و عملکرد دستگاه های بدن تامین نمی کنند. به عنوان مثال، رژیم خالص گیاه خواری مطلوب هیچ دانشمند یا کتاب علمی نبوده یا خذف یک یا چند غذا بدون بروز عوارض نخواهد بود. استفاده از گوشت، سبزی، میوه، غلات، محصولات دریایی و لبنی تحت یک برنامه خاص می تواند نیازهی اساسی فرد را برآورده نماید. برنامه غذایی مناسب، الزاما یک برنامه پر هزینه و سنگین نیست، بلکه دستوری با یک رویه مطلوب علمی است. تنها دلیل تنوع غذایی، نیاز دستگاه های بدن نیست، بلکه لذت غذا خوردن نیز است. تنوع در رنگ، طعم، مزه و آثار فیزیولوژیک آن در بدن نیز از عوامل ایجاد یک طیف وسیع در برنامه تغذیه ای می باشد. برای داشتن وزن نرمال داشتن یک برنامه غذایی که حاوی درصد تقریبی مصرف غذا را مطرح می کند الزامی است. تغذیه در گروه های مختلف ویژگی مناسب خود را می طلبد.

رژیم غذایی زنان حامله

زنان حامله باید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کننده تا هم جنین به خوبی رشد و هم بدن مادر دچار ضعف و ی بیماری نشود. در زیر ما به برخی از نکات مهم در رژیم غذایی زنان حامله می پردازیم:

1- زنان حامله به برنامه ی مناسب با تکیه بر استفاده از شیر، کلسیم، آهن و رژیم های کم نمک نیاز دارند.

2- کالری: زنان باردار به حدود 300 کالری اضافه بر نیاز روزانه احتیاج دارند. این محدوده کالری برای رشد مطلوب و انرژی جهت جا به جایی جنین مورد نیازست.

3- آهن: در نیمه ی دوم بارداری مصرف آهن برای رشد جینین ضروری می باشد.

4- اسید فولیک: اسید فولیک به میزان 4/0 میلی گرم مورد نیاز بوده و در افراد با سابقه تولد نوزاد با نقص مادرزادی به 4 میلی گرم میزان درمانی نیاز است.

5- کلسیم اضافی به ویژه از ماه پنجم حاملگی به میزان 1000تا 1200 میلی گرم روزانه توصیه می شود.

6- تغذیه در زنان باردار باید کم حجم، کم نمک و متنوع باشد و با حجم کمتر در چند وعده می شود.

7- سبزیجات و میوه تازه اثرات متنوع و مثبت متعددی در سلامتی مادر و جنین دارند.

8- استفاده از گوشت، تخم مرغ و شیر، 3 پایه اصلی غذای روزانه می باشد.

9- در روزهای آخر بارداری، به ویژه روز زایمان، رژیم سوپ، شیر، عسل و آب جوجه مفیدتر است.

هرم های غذایی دنیا

در همه ی کشورهای دنیا، به علت منابع متفاوت گیاهی، عادات عمومی مسائل فرهنگی و تفاوت های ایده های دینی و سطوح غذایی مبتنی بر استفاده از کربوهیدرات (قندها)، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی استوار است. میزان کالری دریافتی جهت تامین سوخت و ساز مطلوب بدن می بایست به طور تقریبی در برنامه ی غذایی روزانه تعیین شود. در کشورهای پیشرفته برای هر بسته غذایی میزن کالری، مقدار اسید چرب اشباع و میزان پروتئین محاسبه شده و به جعبه های بسته بندی آن ها به صورت بر چسب غذایی الصاق شده است. این اطلاعات در بسته های غذایی، به ویژه غذاهای آماده، پروتئین و حتی خشکبار و نوشیدنی ها درج شده است. بنابراین، در کارخانجات و کارگاه های مواد غذایی طبق استانداردهای مصوب با نظر کارشناسان صنایع غذایی این مهم می بایست عملیاتی شده تا مردم بدانند چه می خورند، چه قدر باید بخورند و کی...؟

هرم غذایی آسیایی

می دانیم که الگوهای غذایی و عادات تغذیه ای بر اساس قدرت خرید و طبقه ی اقتصادی، ویژگی و سن و سال افراد تعیین می شود. در آسیا با توجه به فرهنگ عامه، اساس هرم رژیم غذایی بر مواد غذایی زیر استوار است: برنج، ماکارونی، نان، ارزن، ذرت، میوه، سبزی حبوبات، مغز میوه ها و بذرها . منشا چربی این مردم روغن های نباتی غنی از چربی اشباع مثل روغن بادام زمینی به دست می آید. لبنیات محدودتر بوده و اغلب کم چربی اند. در آسیا رژیم غذایی بر اساس پروتئین های گیاهی، سویا، لوبیا و مغز میوهاست و در مواردی از گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ استفاده می شود.

نکته 1: به طور انتخابی در طول هفته ماهی در بعضی از کشورها استفاده می شود.

نکته 2: چای نسبتا پر مصرف است.

نکته 3: تاکید بر گوشت قرمز نیست.

رژیم غذایی مدیترانه ی

در کشورهای منطقه ی مدیترانه مثل یونان، ایتالیا، ترکیه و ... رژیم غذایی تغییرتی دارد که اساس تغییر آن با مدل تغذیه آسیایی، تمایز پروتئین گیاهی و حیوانی است. هرچند سبزیجات و میهوها جایگاه مشخص تر داشته، روغن زیتون ارزشمندتر است و تخم مرغ و ماهی جایگاه مهم تری پیدا می کند.

نکته 1: تاکید مصرف بر لوبیا، عدس و نخود زیاد است.

نکته 2: روغن زیتون اهمیت جدی تری می یابد.

نکته 3: شیوع بیماری قلبی ئر این منطقه (یونان) کمتر است.

نکته 4: مصرف الکل متاسفانه بخشی از رژیم آن ها است.

رژیم غذایی آمریکایی

این الگو که به الگوی هرم اداره ی کشاورزی و غلات آمریکا مشهور است، در سنین مختلف کودکان و سالمندان تغییراتی به همراه دارد. در قاعده هرم غذایی آمریکایی ها، دانه ها، سبزیجات، میوه ها قرار دارند. حد واسط هرم گروه شیر و پنیر و گروه گوشت و لوبیا قرار دارد. این گروه دارای پروتئین و کلسیم و آهن کافی هستند. گوشت جایگاه جدی تری پیدا می کند. هرم غذایی آمریکای لاتین در منطقه ای که مکزیک، برزیل و آرژانتین قرار دارند، سیب زمین، ذرت، میوه و سبزی اهمیت بیشتری پیدا می کند. فرآورده های لبنی و تخم مرغ هم روزانه استفاده می شود.

رژیم گیاه خواری

 

در این رژیم غذایی گوشت قرمز وجود دارند. گروهی افراطی از ماهی و مرغ هم استفاده نمی کنند. البته گروه هایی هم تخم مرغ و لبنیات را کنار می گذارند. در این رژیم غذایی نقاط قوت و ضعف متعددی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنیم: رژیم غذایی خالص گیاه خواری به علت عدم استفاده از گوشت، آمینواسیدهای ضروری کلسیم، آهن، روی، ویتامین های ب12 و ویتامین های دی با کمبود جدی رو به روست. در قاعده ی غذایی گیاه خواری، لوبیا، حبوبات، غلات، میوه ها و سبزیجات به طور اساسی وجود دارند. دانه های سبوس دار جز، اصلی موادغذایی هستند. آجیل، سفیده ی تخم مرغ و لبنیات در قله ی هرم هستند. به کلی مثل دیگر رژیم های غذایی، روزانه مصرف حداقل 6 لیوان آب معمول است.

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on جمعه, 13 ارديبهشت 1398 18:23
آخرین مد

پوشش خوب صرفا لباس گران پوشیدن نیست بلکه درست پوشیدن است . قطعا نمی توانیم این مسئله را انکار کنیم که ظاهر افراد و نوع پوششان برایمان مهم نیست ، بی جهت نیست که قدیمی ها می گویند عقل انسان به چشمانش است . ما در این جا برآنیم تا با معرفی محصولات متعدد در زمینه های مختلف چه در ایران و چه در دنیای خاکی بتوانیم کمک شایانی به شما مخاطبین عزیز کرده باشیم . این اتفاق خیلی هم بد نیست چون کمک می کند ما به پوشش خود بیشتر اهمیت بدهیم . سایت تخصصی لست مد با محوریت دیزاین ، پوشش و مد  قصد دارد تا شما را با آخرین مد و فشن روز دنیا آشنا نماید. تیم تخصصی لست مد تمام سعی خود را، برای اینکه کابران سایت انتخاب مناسب و شیک داشته باشند قرار داده است در واقع مشتری مداری هدف ماست. لست مد با کمک کادر خود تصمیم دارد هر آنچه در دنیای مد اتفاق می افتد را پوشش بدهد ، ما به شما می گوییم برای خوش پوش بودن چه استانداردهایی را باید رعایت کنید و با رعایت کدام اصول همیشه و در همه شرایط خوشتیپ باشید .  شما می توانید با دنبال کردن ما از اخبار و حواشی مد با خبر باشید و با تمام برندها ی دنیا بالاخص برندهای موجود در کشور عزیزمان ایران آشنا شوید .

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

ساماندهی

logo-samandehi

ارتباط با ما

برای ارتباط با گروه تخصصی لست مد میتوانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

شماره پشتیبانی : 02195118331

شماره پشتیبانی : 09385353552