Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

راه کارهایی برای هضم بهتر غذا

By نرگس یزدان پناه مرداد 28, 1397 492 0
راه کارهایی برای هضم بهتر غذا راه کارهایی برای هضم بهتر غذا

همان گونه که می دانیم فرآیند هضم غذایی بسیار پیچیده و داراي مراحل خاصی است. این فرآیند از هنگامی که غذا وارد دهان می شود توسط دندان ها شروع می گردد. دندان ها ، معده و روده ها از جمله اندام هایی هستند که هر کدام به نوعی غذا را به اجزاي کوچکتري تقسیم کرده و باعث می شوند که مواد مغزي مورد نیاز بدن به راحتی جذب گردند. سرعت تجزیه و جذب غذاهاي مختلف با یکدیگر تفاوت داشته و این عمل همچنین به ساز و کار بدن نیز بستگی دارد . راه کارها و روش هاي زیادي در این خصوص وجود دارد که به سرعت و کیفیت هضم و جذب غذاها و انواع دیگر خوراکی ها کمک می نمایند . در این مطب سعی داریم شما را با این روش ها آشنا کنیم .


- اولین و موثرترین کار براي کمک به هضم بهتر غذا این است که غذا را خوب بجویم. این عمل باعث می گردد که ذرات غذا فرصت بیشتري براي ترکیب شدن با آنزیم هاي بزاق دهان پیدا کرده و در نتیجه گوارشی راحت و بهتري نصیبمان گردد .
- همگان به اهمیت ورزش و تحرك در تمامی جنبه هاي زندگی واقفند . اما شاید به تاثیر آن در هضم و گوارش غذا کمتر توجه شده باشد . افزایش فعالیت جسمانی به حرکت غذا در دستگاه گوارش و نیز سرعت هضم غذا کمک شایانی می نماید . ورزش می تواند به فعالیت و تحرك روده ها به خصوص روده بزرگ کمک کرده و از مشکلاتی نظیر نفخ و یبوست جلوگیري نماید .
- گنجاندن مواد غذایی که به هضم بهتر مواد غذایی کمک می کنند نظیر فیبرها نیز راهکاري موثر براي کمک به این امر مهم است . علاوه بر آن غذاهاي حاوي از فیبر دستگاه گوارش را نیز تقویت می نمایند .  فیبرها با جذب آب به خود یبوست را کاهش داده همچنینمیتوانند باد معده ، باد گلو ، و اسهال را نیز کاهش دهند . از جمله این مواد غذایی می توان به حبوبات ، غلات سبوس دار ، سبزي و میوه جات ، دانه ها و ... اشاره نمود .

 
- راهکار دیگر در این خصوص نوشیدن مایعات به میزان کافی می باشد . نوشیدن مایعات ، به خصوص آب در طول شبانه روز ، به هضم ایده آل و گوارش غذا کمک میکند . مایعات به تجزیه غذا کمک و نیاز بدن به آب را نیز تامین میکنند .
- عدم استفاده از غذاهاي پر چرب و سرخ شده و نیز غذاهاي حاوي ادویه جات فراوان به سلامت دستگاه گوارش یاري می رساند ، چراکه اینگونه از غذاها باعث ایجاد رفلاکس و در نتیجه اسیدي شدن و سوزش معده می شوند و علت اصلی آن سنگینی هضم این نوع از مواد غذایی می باشد .
- یک روش ساده اما موثر در خصوص کمک به گوارش و هضم آسان غذا این است که در طول روز وعدههایی با حجم کم ، اما در دفعات بیشتر غذا را بخوریم . چرا که با خوردن وعده هاي سنگین به دستگاه هاضمه فشار زیادي وارد می گردد . اما هر بار و به مقدار کم خوردن ، سرعت گوارش افزایش پیدا می کند .
- راه کار بعدي استفاده بیشتر از گوشت هاي سفید مانند مرغ و ماهی و محدود کردن مصرف گوشت قرمز است . خوردن گوشت قرمزبه میزان زیاد به دلیل هضم سخت ممکن است منجر به یبوست شود ، و جلوي حرکات مناسب شکمی براي گوارش سریع را بگیرد .
- در نهایت به توصیه اي بسیار مهم اشاره می گردد و آن عدم مصرف غذاهاي فراوري شده ، کنسروها و فست فودها می باشد . این گونه مواد غذایی به دلیل حاوي بودن از مواد شیمیایی و مضر نگهدارنده ها و عدم پخت صحیح و نیز داشتن نمک و روغن فراوان نه تنها براي دستگاه گوارش مفید نبوده بلکه براي سیستم سلامت بدن به طور کلی ، بسیار خطرناك و مشکل آفرین هستند .
امید است با به کار بردن این راهکار ها و توصیه هاي ساده اما ضروري و بسیار کاربردي به سلامت دستگاه هاضمه و گوارش کمک نموده و سلامتی را به خود و دیگر عزیزانمان هدیه دهیم .

Rate this item
(2 votes)
Last modified on دوشنبه, 09 مهر 1397 12:04

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تبلیغات

ساماندهی

logo-samandehi

ارتباط با ما

برای ارتباط با گروه تخصصی لست مد میتوانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

شماره پشتیبانی : 02195118331

شماره پشتیبانی : 09385353552