Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

چگونه دامن ترکیبی بدوزیم ؟

چگونه دامن ترکیبی بدوزیم ؟ چگونه دامن ترکیبی بدوزیم ؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با آموزش دوخت دامن ترکیبی آشنا نمائیم . ابتدا توضیح مختصری در مورد دامن ترکیبی می دهیم سپس مراحل الگو کشیدن و برش بر روی پارچه را به شما آموزش می دهیم . با گروه خیاطی لست مد همراه باشید تا بتوانید به عنوان یک خیاط ماهر بتوانید لباس های مجلسی زیبا بدوزید .

تعریف دامن ترکیبی
از ترکیب دامن های تنگ باکلوش ، نیم کلوش و فون و با استفاده از برش صاف ، اریب ، جناقی ، هلال و ... قرینه ای به دامن تنگ می دهید که می توانید با استفاده از آن ، دامن های ترکیبی زیبایی بدوزید . نمونه ای  از دامن ترکیبی را در پایین بررسی می کنیم .

دامن تنگ پایین کلوش با برش صاف

دامن تنگ را از بعضی قسمت ها مثل خط باسن ، خط ران ، خط زانو یا اندازه های دلخواه جدا کنید و آن ها را تبدیل به کلوش یا فون کنید .

۱- الگوی دامن تنگ را با قد دلخواه بکشید .
۲- خط برش را انتخاب کنید که ممکن است یکی از این ۵ خط باشد .
خط باسن بزرگ : از کمر ۲۰ سانت پایین بیایید .
خط باسن کوچک : نصف قد باسن بزرگ است (۱۰=۲۰:۲ ) .
خط ران : ۱۰ تا۲۰ سانت پایین تر از خط باسن بزرگ است .
خط زانو : قد از کمر تا زانو را متر کنید .
قد کلوش دلخواه : از دمپای دامن ، قد دلخواه برای کلوش را بالا آمده و خط افقی بکشید .
۳-هر کدام از این خطوط را که انتخاب کردید همان خط را افقی بکشید که خط برش محسوب می شود .


۴-اگر خط برش انتخابی شما باسن کوچک ( د ذ ) باشد ، خط ( آ ب د ذ ) را قیچی کنید .  این قسمت دامن تنگ است . خط ( د ذ ج ح ) باید تبدیل به کلوش یا فون یا چین دار شود .

فون کردن تکه پایین دامن

برای تبدیل کردن خط ( د ذ ج ح ) به فون ، باید روی الگو ، چند خط اوازمان به دلخواه بکشید . هر چه خطوط اوازمان بیشتر باشد ، فون به کلوش نزدیک تر می شود . خطوط را از دمپا تا خط ( د ذ ) قیچی کنید ولی خط ( د ذ ) را قطع نکنید و به خطوط اوازمان ۳ تا ۱۰ سانتی متر بدهید و زیر آنها کاغذ بچسبانید .


۵- اگر خط برش انتخابی شما باسن بزرگ باشد ، خط ( آ ب ت پ ) را قیچی کنید . این قسمت دامن تنگ است خط ( ت پ ج ح ) باید تبدیل به کلوش یا فون یا چین دار شود .


۶- اگر خط برش انتخابی شما خط ران است و بخواهید خط ران را تنگ کنید تا مدل ماهی شود ، از خط ران در پهلو ۱/۵ تا ۲ سانت داخل الگو شده ( س ) و از آن جا به نقطه (ت) در خط باسن و ( ج) در دمپا وصل کنید . دور الگو ( آ ب س ش) را قیچی کنید . این قسمت دامن تنگ است . قسمت ( س ش ج ح ) را باید تبدیل به کلوش یا فون یا چین دار کنید .


7- اگر خط برش انتخابی شما خط زانو است و بخواهید خط زانو را تنگ کنید تا مدل ماهی شود ، از خط زانو در پهلو ۱/۵ تا ۲ سانت داخل الگو شده نقطه (ز) و از آن جا به نقطه (ت) در خط باسن و (ج) در دمپا وصل کنید . دور الگو ( آ ب ر ز ) را قیچی کنید .
این قسمت دامن تنگ است قسمت ( ر زج ح ) را باید تبدیل به کلوش ، فون یا چین دار کنید .

فون ، کلوش و چین دادن تکه پایین دامن

 فون کردن

برای تبدیل کردن تکه دامن به فون ، روی الگو چند خط اوازمان به دلخواه بکشید ؛ هر چه خطوط اوازمان بیشتر باشد فون به کلوش نزدیک تر می شود . خطوط را از دمپا تا بالای دامن قیچی کنید ولی آن را قطع نکنید . به خطوط اوازمان ۳ تا ۱۰ سانتی متر بدهید و زیر آنها کاغذ بچسبانید .


 

کلوش کردن تکه پایین دامن

1- عرض خط برش را (ت پ) یا (د ذ) یا (س ش) یا (رز) را اندازه بگیرید و دو برابر کنید بعد نتیجه را تقسیم بر ۳ کنید و از گوشه کاغذ ( o ) عمودی پایین آمده علامت بزنید . عدد به دست آمده را چندین بار از نقطه (o)  علامت بگذارید تا خط برش کلوش به دست بیاید ( ل م) .              2- قد خط 22برش تا دمپا (ت ح) یا (س ح) یا (ز ح) یا ( ذ ح) را اندازه بگیرید .
۳- از نقطه( ل م ) این قد را عمودی علامت بزنید ( ف ق ) .
۴- از نقطه (o) تا نقطه (ف ق) را اندازه بگیرید و این عدد را علامت زده و چندین بار از نقطه ( 0 ) دایره وار گرد کنید .
۵- کلوش را قیچی کنید و یک ضلع آن را روی دولای بسته پارچه گذاشته و دو عدد یکی برای جلو و یکی برای پشت ببرید ؛ بنابراین دو درز در پهلو خواهیم داشت .
۶- اگر پارچه را از قد دولا کنید و بار دیگر از عرض دولا کنید و الگو را از دو طرف روی چهارلای بسته بگذارید ، کلوش شما بدون درز برش میخورد مثل یک دایره ای که وسط آن یک دایره کوچک خالی شده است فقط قبل از این که کلوش را باز کنید نقطه ( ل م ) را روی پارچه چرت بزنید و موقع دوخت چرت ها روی درز پهلو قرار بگیرند با این کار راه پارچه در پهلو ها می افتد .
۷- می توانید به جای کلوش یا فون ، از نیم کلوش استفاده کنید . فرمول آن این است (۲ برابر خط برش + ۱۰) عدد به دست آمده را روی نقطه ( o ) از یک لای پارچه عمود پایین بیایید و گرد کنید بقیه مراحل مانند کلوش است و یک درز وسط پشت می افتد .

طریقه گذاشتن روی پارچه

برش کردن با این روشها ، بستگی به مقدار پارچه و عرض آن دارد .

دامن کلوش

1- بدون درز
پارچه را از قد عمود تا کرده بعد از عرض پارچه یعنی اف.قی تا کنید و یک بار برش بزنید . ( شکل۱)


۲- دو درز در پهلوها
پارچه را دو لا کنید . الگو را دو بار از دولای بسته برش بزنید . ( شکل۲ )


۳- دو درز درپهلوها و یک درز وسط پشت
پارچه را از قد تا کنید و دوبار از گوشه های مقابل هم برش بزنید در نتیجه هر دو پهلو و وسط پشت هم درز می خورد . (شکل۳)

برش نیم کلوش

1- یک درز وسط پشت :
الگو را روی گوشه پارچه و روی یک لای پارچه گذاشته و یک بار برش بزنید . ( شکل ۴)

سخن آخر

باتوجه به مقاله فوق ، تمام نکاتی که هنگام دوخت یک دامن ترکیبی نیاز می باشد ،  مرحله به مرحله خدمتتان آموزش داده شده است . دامن ترکیبی به دلیل طرفدار های زیادی که دارد ، مورد استقبال اکثر خانوم ها می باشد . پس شما می توانید با دوختن این دامن برای دیگران نیز کسب درآمد نمائید ؛ چون تقریبا می توان گفت گروهی از خانوم ها علاقه دارند که لباس های خود را به خیاط های ماهر بسپارند تا مطابق نیاز و سلیقه خود آن را بپوشند . امید است با خواندن این مقاله توانسته باشیم مشکل شما را در این زمینه  حل نماییم .

Rate this item
(3 votes)
Last modified on یکشنبه, 31 تیر 1397 18:54
آخرین مد

پوشش خوب صرفا لباس گران پوشیدن نیست بلکه درست پوشیدن است . قطعا نمی توانیم این مسئله را انکار کنیم که ظاهر افراد و نوع پوششان برایمان مهم نیست ، بی جهت نیست که قدیمی ها می گویند عقل انسان به چشمانش است . ما در این جا برآنیم تا با معرفی محصولات متعدد در زمینه های مختلف چه در ایران و چه در دنیای خاکی بتوانیم کمک شایانی به شما مخاطبین عزیز کرده باشیم . این اتفاق خیلی هم بد نیست چون کمک می کند ما به پوشش خود بیشتر اهمیت بدهیم . سایت تخصصی لست مد با محوریت دیزاین ، پوشش و مد  قصد دارد تا شما را با آخرین مد و فشن روز دنیا آشنا نماید. تیم تخصصی لست مد تمام سعی خود را، برای اینکه کابران سایت انتخاب مناسب و شیک داشته باشند قرار داده است در واقع مشتری مداری هدف ماست. لست مد با کمک کادر خود تصمیم دارد هر آنچه در دنیای مد اتفاق می افتد را پوشش بدهد ، ما به شما می گوییم برای خوش پوش بودن چه استانداردهایی را باید رعایت کنید و با رعایت کدام اصول همیشه و در همه شرایط خوشتیپ باشید .  شما می توانید با دنبال کردن ما از اخبار و حواشی مد با خبر باشید و با تمام برندها ی دنیا بالاخص برندهای موجود در کشور عزیزمان ایران آشنا شوید .

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

ساماندهی

logo-samandehi

ارتباط با ما

برای ارتباط با گروه تخصصی لست مد میتوانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

شماره پشتیبانی : 02195118331

شماره پشتیبانی : 09385353552