Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

طراح لباس ایرانی

By نرگس گودری مرداد 20, 1397 611 0
طراح لباس ایرانی طراح لباس ایرانی

طراح ایرانی ، امروزه در جوامع غربی ، یکی از پر درآمد ترین شغل ها طراحی لباس است . متاسفانه در ایران استقبال شایسته ای از این هنر مندان صورت نمی گیرد و  آن طور که شایسته است به مردم معرفی نمی شوند . اینجا در لست مد با ما هستید تا سری به طراحان لباس ایرانی بزنیم .


طراحی لباس چیست ؟

هنر استفاده از زیبا شناسی در لباس و پوشاک و ملزومات آن را طراحی لباس یا طراحی مد می نامند . و بدیهی است که به کسی که کار طراحی لباس را انجام می دهد طراح مد می گویند .

طراح لباس کیست ؟

طراح لباس باید خلاق باشد و بتواند از اشکال و نقش های محیط اطرافش المان بگیرد . طراح لباس خوب ، رنگ ها را به خوبی می شناسد و به شکل زیبایی آن ها را در کنار هم به کار می برد و بینشان ارتباط برقرار می کند . همچنین طراح لباس باید در زمینه برش و دوخت مهارت و تجربه داشته باشد .
طراح باید جامعه ، آداب و رسوم و فرهنگ آن را بشناسد و بر حسب نیاز مردم ، لباس طراحی کند . همچنین او باید از آخرین تغییر و تحولات مد با خبر باشد .
مهم ترین عنصر لازم برای دنبال کردن شغل طراحی لباس ، داشتن خلاقیت و ذهنی ایده پرداز است . پس از این که طراح لباس مهارت های لازم برای کارش را فرا می گیرد ، می تواند در شرکت های مرتبط با پوشاک و ملزومات آن مشغول به کار شود و یا به صورت مستقل ، در صورت داشتن سرمایه ، مهارت و تجربه کافی شرکت طراحی  و یا تولیدات لباس تاسیس کند .

طراحی مد از کجا و چگونه وارد ایران شد ؟

در سال 1827 بانوی ارشد فتحعلی شاه ، مهمانی بزرگی ترتیب داد که در آن " جان مک نیل " به همراه همسرش " الیزابت مک نیل " دعوت بودند . زمانی که مهمانی برگذار شد ، همه ی بانوان دربار لباس های باشکوه سنگین و جواهرات پر زرق و بر ق بر تن داشتند اما الیزابت مک نیل لباسی از پارچه ی ساتن سفید با چین های توری ، ردای قرمز ابریشمی برای لباس هایش استفاده کرد . لباس او با لباس زنان دربار همخوانی نداشت اما همه را مجذوب خود کرده بود . آن مهمانی شروعی بود برای ورود طراحی مد به ایران .

 

اولین طراح مد ایرانی

تاج السلطنه دختر ناصر الدین شاه ، حامی حقوق زنان و تحصیل کرده بود . او از لباس هایی که سبک و ظاهر اروپایی داشتند اتفاده می کرد . به نحوی می توان او را اولین طراح مد ایرانی دانست .

طراحان لباس ایرانی

بیژن پاکزاد

بیژن پاکزاد متولد 15 فروردین 1323  در تهران است . معمولا او را با نام تجاری بیژن می شناسند . تخصص اصلی وی در طراحی لباس های مردانه و عطر بود . وی در 27 فروردین 1390 در آمریکا درگذشت .

مهلا زمانی:

مهلا زمانی در ایتالیا میان پنجاه طراح مد برتر دنیا ، تحسین و تقدیر شد . نخست وزیر ایتالیا، لوح افتخار را به عنوان طراح برتر لباس های پوشیده به جای لباسهای عریان ، به این بانوی ایرانی اهدا کرد .

نیما بهنود:

نیما بهنود متولد 27 مرداد 1355 در تهران است . او خطوط نستعلیق خاور میانه ای را به روی لباس طراحی و رایج کرد .

سخن پایانی:

سهیل عباسی ، الیه طاهری ، آنا ثانی ، بهناز صراف پور ، پگاه انوریان ، ساره نوری ،شادی پرنداز ، شهلا مهدوی و فرناز عبدلی از دیگر طراحان لباس برتر ایرانی هستند . امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on یکشنبه, 21 مرداد 1397 13:41

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

ساماندهی

logo-samandehi

ارتباط با ما

برای ارتباط با گروه تخصصی لست مد میتوانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

شماره پشتیبانی : 02195118331

شماره پشتیبانی : 09385353552