Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

زندگینامه ی مهران مدیری

By پروین ساری مرداد 07, 1397 507 0
زندگینامه ی مهران مدیری زندگینامه ی مهران مدیری

مهران مدیری متولد دهه ۴۰ در تهران است . او که در خانواده ای هنردوست به دنیا آمده بود ، فعالیتهای هنری خود را از نخستین سالهای نوجوانی شروع کرد و تا قبل از ورود به رشته تئاتر در دانشگاه ، در چندین اثر نمایشی به عنوان بازیگر شرکت نمود .

 تحصیلات آکادمیک او در رشته «تئاتر» ، به دلیل حضور او در جبهه های جنگ ، ناتمام ماند اما عشق او به هنرهای نمایشی ، بار دیگر او را به عرصه ی نمایش در تئاتر و رادیو کشانید . او تا سال ۱۳۷۲ با نمایشهای زیادی چون : شوخی ، تلگراف ، آرسنال ، پانسیون ، سیمرغ ، هملت ، کیسه بوکس و ... روی صحنه رفت و در این دوران با بسیاری از بزرگان تئاتر کشور چون «قطب الدین صادقی» و «میکائیل شهرستانی» همکار شد . وی همچنین در این دوران به عنوان بازیگر در نمایشهای رادیویی «قصه های شب» نیزحضور یافت . مدیری در سالهای آغازین دهه ۸۰ ، نخستین تجربه ی حضور خود را در برنامه های مذهبی تلویزیون تجربه کرد تا آنکه بر حسب اتفاق ، وارد وادی «طنز نمایشی» در تلویزیون گردید . او که تا پیش از آن تنها یک اثر کمدی نمایشی بنام «پانسیون» را روی صحنه داشت ، با نخستین جرقه های نبوغ و ابتکار خود در زمینه کمدی ، در مجموعه های تلویزیونی «نوروز۷۲» -در سمت بازیگرـ و «پرواز۵۷» -به عنوان بازیگر و کارگردان- که در بهار و زمستان ۱۳۷۲ ، روی آنتن رفته بود به عنوان یک بازیگر کمدی خوش درخشید . چنان که یک سال بعد در مقام کارگردانی مجموعه طنز «ساعت خوش» توانست اثری ماندگار را در ژانر کمدی تلویزیونی به نام خود به ثبت برساند . «ساعت خوش» نخستین مجموعه آیتمی طنز در طول تاریخ تلویزیون ایران بود و حواشی این برنامه پربیننده چنان دست و پاگیر دست اندرکاران آن شد که تا سه سال امکان فعالیت مجدد تصویری را از آنان گرفت . مهران مدیری که به سبب این محرومیت سه ساله ، امکان بازی در فیلمهای مطرح «ضیافت» و «سلطان» مسعود کیمیایی را از دست داده بود ، در نوروز ۷۷ همزمان با اکران فیلم سینمایی «دیدار» -که در آن در سمت بازیگر حضور یافته بود- و نیز پخش برنامه طنز «نوروز ۷۷» بار دیگر به صحنه نمایش بازگشت . او چند ماه بعد با ساختن مجموعه طنز «جنگ ۷۷» که آغاز دوباره دوران شهرت و محبوبیت او را نوید می داد ، بار دیگر با ساختار شکنی در این ژانر از برنامه های تلویزیونی به نوع جدیدی از سبک نمایش کمدی رسید که مبتنی بر داستان گویی بود . کارگردانی مجموعه های : ببخشید شما (۱۳۷۸) ، پلاک ۱۴ (۱۳۷۹-۱۳۷۸) ، نودشب (۱۳۷۹) و طنز ۸۰ (نوروز۸۰) ، بازی در یک سریال تلویزیونی بنام «دردسروالدین» (۱۳۸۰) و بازیگری و بازیگردانی فیلم سینمایی «توکیو بدون توقف» ، که به نوعی ادامه روند تکمیلی تجربه های هنری او محسوب می شد ، وی را به چنان پختگی و تجربه رسانیده بود تا بار دیگر اتفاق جدیدی را در عرصه کمدی نمایشی ایران به ثبت برساند . در سال ۸۱ ، او به همراه همکار نویسنده اش «پیمان قاسم خانی» ، قومی را خلق کردند به نام «برره» ، اهل ناکجا آبادی به همین نام  «پاورچین» با طرح معضلات فرهنگی و بیماری های اخلاقی ساکنان روستای خیالی«برره» ، رذایل اخلاقی اجتماع و سنتهای غلط مردم آن را چنان بی رحمانه به نقد کشید که این مجموعه را بزرگترین اتفاق نمایشی در تاریخ تلویزیون ایران لقب داد و این تازه آغاز ماجرا بود . در حالی که مجموعه تلویزیونی «نقطه چین» آنچنان که شایسته ی مدیری و همکارانش بود ، مطرح نشد و مجموعه داستانی «جایزه بزرگ» نیز با وجود پربیننده بودن ، در حد و اندازه های مدیری از آب در نیامد ، او به گذشته ی برره سفر کرد تا داستان هایی جدید را در فضای ۵۰ سال قبل ایران روایت کند .

شایعه برادر ناتنی

امید سلطانی در شبکه ای ماهواره ای اعلام کرد : «مهران مدیری برادر من است و ما با هم رابطهٔ خوبی داریم گرچه از هم دور هستیم» . اما مهران مدیری این موضوع را تکذیب کرد .

مهران مدیری و امید خواننده

دیپلمه است و دانشگاه را نیمه کاره رها کرده است . از جمله مجموعه های تلویزیونی که وی کارگردانی و بازیگری آنها را برعهده داشته می توان از ساعت خوش ، پاورچین ، نقطه چین ، شب های برره ، باغ مظفر ، مرد هزار چهره ، مرد 2 هزار چهره ، قهوه تلخ ، قلب یخی و سریال خانگی ویلای من نام برد .

مهران مدیری و بازیگران ساعت خوش

از سن شانزده سالگی با تئاتر آشنا شد . در سال ١٣٦٨ وارد رادیو شد و در داستان شب به مدت شش سال به گویندگی پرداخت .

مهران مدیری در حال گریم

در سال 1372 ، به همراه داریوش کاردان اولین برنامه طنز خود را برای نوروز ساخت  . آغاز شهرت مدیری از سال 1372 بود که در مجموعه طنز نوروز 72 بازی کرد . از سال 1389 مدیری سریال قهوه تلخ را تولید و از طریق شبکه توزیع خانگی پخش کرد .

بمب خنده

در نیمه دی ماه 1389 فیلمی از مهران مدیری در حال تقلید برنامه های ماهواره ای در فضای وب ، و همچنین به صورت لوح فشرده منتشر شد که به سرعت به یکی از پربازدیدترین لینک ها در محیط وب فارسی و شبکه های اجتماعی تبدیل شد اما کسی نمی دانست متعلق به کدامیک از آثار مدیری است .

بازیگران سریال ویلای من

در سال 1391 ، مهران مدیری ساخت مجموعه ای جدید را برای پخش در شبکه نمایش خانگی با نام ویلای من شروع کرد . تیم بازیگران و سازندگان این مجموعه اشتراک زیادی با قهوه تلخ داشت . تولید این مجموعه با سرمایه گذاری مؤسسه فرهنگی «گلرنگ رسانه» از 20 آبان ماه در منطقه ازگل کلید خورد . داستان ویلای من دربارهٔ پیرمردی متمول و بیمار است که تا به حال ازدواج نکرده و هیچ فرزندی ندارد . وکیل درستکار او برای انجام روال قانونی انحصار وراثت با انتشار آگهی در روزنامه از کسانی که او را می شناسند می خواهد خود را معرفی کنند . همانند قهوهٔ تلخ ، ویلای من هم از طریق شبکه نمایش خانگی پخش شد و به تعدادی از خریداران نسخهٔ اصلی این مجموعه ، به قید قرعه ، جوایزی از جمله سه ویلا در شمال ایران ، اهدا شد . این مجموعه در جذب مخاطبان نتوانست به موفقیت قهوه تلخ دست پیدا کند .

ممنوع تصویر شدن مهران مدیری

پس از پخش تیزرهای انیمیشن تهران 1500 درسال 1392 ، با وجود آن که مهران مدیری در نقش یک بازی کرده بود ، معلوم شد که هیچ اشاره ای به وی نشده است . تهیه کننده این مجموعه در واکنش به این موضوع عنوان کرد ، به دستور بازرگانی صدا و سیما ، نشان دادن تصویر مهران مدیری و حتی پخش صدای او و اشاره به نامش ممنوع است .

مهران مدیری در انیمیشن تهران 1500

شوخی کردم...!

در دی ماه سال 1392 ، مهران مدیری ساخت مجموعه ی جدیدش را با نام شوخی کردم…! آغاز کرد . این سریال برخلاف سریال های قبلی  ، از داستان آیتمی سرچشمه می گرفت و هر قسمت موضوع خاصی داشت و به یکی از معضلات جامعه چنگ می زد . این سریال با طیف وسیعی از بازیگران طنز همراه بود(67 بازیگر) . در حالی مهران مدیری در این سریال مجری گری کرد که از آخرین تجربه او در این زمینه در مجموعه طنز 80 ، دوازده سال گذشته بود .

سخن پایانی

 این مجری ، بازیگر و خواننده مردمی از سال 95 تا 97 ، با ساخت برنامه بسیار جذاب و پرمخاطب دورهمی توانست در میان مردم بسیار محبوب شود و این اولین برنامه ای بود که ایشان به طور زنده در میان مردم به طورمستقیم اجرا نمودند . برای خواندن اخبار هنرمندان و زندگی شخصی آنها می توانید وارد لینک بیوگرافی این فراد شوید .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on دوشنبه, 08 مرداد 1397 11:18

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.