Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

با شپش سر آشنا شوید

By هما صادق زاده شهریور 08, 1397 729 0
با شپش سر آشنا شوید با شپش سر آشنا شوید

شپش سر نوعی حشره و از خانواده انگل بوده ، که نزدیک نواحی چون : جمجمه ، داخل سر ، مژه، ابروها زندگی می کند . این حشره در انسان و حیوانات موجود می باشد که می تواند از فردی به فرد دیگر ، یا از دامی به دیگری و حتی از دام به انسان ها منتقل گردد . غذای شپش از خون است که طی روز چندین بار از خون داخل رگ ها استفاده می کند . خارش شدید سر از علائم شایع وجود شپش در سر می باشد .

افراد باید مواظب باشند تا از فرد مبتلا این انگل را دریافت نکنند، گرچه دیده شده برخی افراد حتی با کنترل بهداشت خود به این انگل نیز دچار شده اند . وجود حشره شپش برای سر بسیار مضر است ، زیرا با بروز خارش های شدید می تواند سبب بروز عفونت های موجود در سر شود . دلایل ابتلا به شپش سر دلایل ابتلا به شپس سر بسیار متنوع است . وجود تخم های بسیار زیاد آن در سر عذاب آورخواهد بود . ظاهر این تخم ها گرد و کوچک بوده که قادرند محکم بر سر جای خود بچسبند . طول عمر حشره بالغ آن ها 30 روز ولی تخم هایش  هفته خواهد بود . شیوع آن بیشتر در مناطق پر جمعیتی چون : مدارس ، پادگان های سربازی ، روستاها خواهد بود .


راه های انتقال شپش:

راه های انتقال به شرح زیر خواهد بود:

تماس مستقیم با شخص آلوده
تماس با البسه و محل خواب مبتلایان
استفاده از لوازم شخص دیگران

 علائم:

علائم ابتلا به این بیماری محدود است که از نشانه های آن می توان به مواردی چون : خارش های شدید و آزار دهنده ، وجود جوش های کوچک و قرمز رنگ در ناحیه سر ، گردن و گاهی شانه ، وجود شوره هایی که به سختی از سر جدا خواهند شد ، می باشد .

روش های تشخیصی:

شپش سر بسیار کوچک هستند و به سختی در بین موها دیده می شوند . با یک دستکش موهای فرد را در زیر مستقیم نور بگیرید و با یک ذره بین موهایتان را برسی کنید . اگر شوره های چسبنده سفید رنگ مشاهده کردید ، برای درمان به پزشک متخصص پوست ومو مراجعه نمایید .

درمان شپش سر:

درمان های زیادی برای این بیماری وجود دارد ، که یکی از آن ها شامپوهای حاوی یک درصدپرمترین می باشد . این شامپوها را می توان بدون نسخه خریداری کرد . اما داروهای ضد حساسیت زاهای قوی تری نیز وجود دارند که می توان با مراجعه به پزشک آن ها را خریداری کرد . نحوه استفاده از داروهای شیمیایی به صورت زیر می باشد : دارو را به مدت ده دقیقه بر روی سر ماساژ دهید ، و سپس آن را با آب ولرم آب کشی نمایید . این کار را مجددا برای چند روز متوالی تکرار نمایید . اگر مجددا بر روی پوست ظاهر شدند . درمان قوی تری را در پی بگیرید .

رهایی از تخم شپش:

با یک شانه آهنی که دارای تیغه های ریز و محکم باشد را به روغن آغشته نمایید و آن را آروم بر روی موهایتان بکشید . این کار را به مدت چند هفته تکرار نمایید . هنگام درمان باید تمام وسایل خود را جداگانه از دیگران نگه دارید و هر روز برای پاک کردن آن ها از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید .

Rate this item
(2 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.