Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

هر آن چه که باید در مورد کاشت مو بدانید

کاشت مو کاشت مو کاشت مو

کاشت مو برای پرپشت کردن مو ها و درمان طاسی انجام می شود . کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود . بیشتر داوطلبان عمل کاشت مو آقا هستند . این عمل به تازگی در ایران نیز رایج شده و در انواع روش های روز دنیا انجام می شود . در اصل کاشت مو برای نواحی مناسب است که ریشه ی مو در آن ها وجود ندارد . البته برای پرپشت کردن مو ها می توانید از روش های خانگی برای مبارزه با نازک شدن موها استفاده کنید .

 

کاشت مو

کاشت مو تنها روش بازگرداندن مو های از دست رفته است . در کاشت مو ، ریشه های مو را به صورت تک تک از نواحی اهدا کننده به نواحی دریافت کننده منتقل می کنند . معمولا موهایی را که ریشه های مقاوم تری نسبت به سایر موها دارند ، به نواحی بی مو تر انتقال داده می شوند . کاشت مو برای سر ، ابرو ، ریش ، سیبیل ، مژه و نواحی اسکار انجام می شود . کاشت مو انواع مختلفی دارد از جمله روش پانچ کاشت مو ، کاشت مو به شیوه FUT ، کاشت مو به شیوه FIT ، کاشت مو به روش safe .

 

تاریخچه کاشت مو

تاریخچه کاشت مو برای اولین بار ، به قرن نوزدهم میلادی باز می گردد . در این جراحی پزشک جراح بافتی از پوست مو دار را به همراه منبع اصلی خون رسانی اش به منطقه ای طاس پیوند می زدند . روش ها مدرن تر کاشت مو هم برای اولین بار در دهه ی 30 میلادی در ژاپن انجام شد و در آن دوران جراح از گرافت های کوچک و حتی گرافت های واحد فولیکولی استفاده می کرد . البته این روش بیشتر در کاشت های کوچک که جنبه ی ترمیم داشتند ( مانند کاشت ابرو و مژه و سیبیل ) مورد استفاده قرار می گرفت . این روش اولین بار در سال 1939  توسط پزشکی ژاپنی به نام Dr.Okuda مطرح و در سال 1959 توسط پزشک آلمانی Dr.Orentreich عملی شد .
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی از دسته های کوچک مو به نام میکروگرافت استفاده می شود که باعث شده این عمل به عملی سر پایی و راحت تبدیل شود . استفاده از میکروگرافت ها باعث شده نتایج پس از عمل طبیعی تر و بهتر باشند .

 

نکات مهم قبل از کاشت مو

کاشت و پیوند مو امروزه با روش های مختلف انجام می شود، که اکثر آن ها بسیار مطمئن هستند و تا به حال نیز نتایج خوبی در بر داشته اند و اکثر بیماران از انجام آن رضایتمند بوده اند . هرچند که این عمل بسیار ساده و بی خطر به نظر می رسد اما رعایت کامل نکات ایمنی و تخصص پزشک برای سلامت بیمار و حاصل شدن نتیجه مطلوب واجب است ، از آن جا که این عمل خیلی حساس است بهتر است به صورت تیمی انجام شود . پس اگر شما هم قصد انجام پیوند مو را دارید ، نخستین و مهم ترین قدم پیدا کردن یک پزشک جراح با تجربه است تا به ازای صرف وقت و هزینه جراحی بتوانید به نتیجه دلخواهتان برسید و همچنین لازم است به عنوان یک داوطلب کاشت مو اطلاعات بیشتری درباره پیوند مو بدانید . این روزها دو روش FUTو FIT از رایج ترین روش های کاشت مو محسوب می شوند که با مشورت پزشک جراح خود می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید ، در واین روش ها فولیکول های مو را به صورت تک تک و با همان حالت طبیعی می کارند ، موهای کاشته شده مثل موهای طبیعی رشد خواهند کرد .

 

از چه موهایی برای کاشت مو استفاده می شود ؟

در عمل کاشت مو با توجه به روش پیوند ، موهای خود شخص داوطلب عمل از پشت سر یا قسمت از بدن برداشته می شود و سپس به وسیله ی میکروسکوپ و لوپ های مخصوص کاشت مو ، فولیکول های آن به صورت تک تک جدا می شوند و با همان دقتی که جدا شده اند در ناحیه ی گیرنده با ایجاد برش هایی به عمق یک میلی متر کشته می شود . بدن نیز به این موها واکنش دفاعی نشان نمی دهد و این یکی از حسن های پیوند موی طبیعی است . از آن جا که عضو پیوندی از بدن خود فرد دریافت می شود ، احتیاج به نگهداری ، مراقبت های درمانی و استفاده از دارو های خاصی ندارد . اگر پزشک جراح متخصص و باتجربه باشد ، در برداشتن این موها آنقدر ظرافت به خرج می دهد که بعد از آن تنها یک خط بسیار باریک بر جا می ماند . قابل ذکر است وقتی موها کاشته می شوند ، پس از 4 تا 6 ماه می ریزند و بعد از آن دوباره موهای جدیدی می رویند ، به همین دلیل نباید نگران شوید چون ریزش بعد از کاشت کاملا طبیعی است .

 

روش های کاشت مو

روش های کاشت موی موفق و رایج عبارتند از :
روش پانچ کاشت موی  (punch)
در این روش مو ها را به صورت دسته ای بر می دارند و در نواحی مورد نیاز با استفاده از ایجاد سوراخ هایی در پوست سر، کاشته می شود . امروزه این روش به دلیل ایجاد ظاهری مصنوعی ( معروف به نمای عروسکی ) چندان پر کاربرد نیست .

 

کاشت مو طبیعی به روش FUT

برداشت مو با یک خط باریک از نواحی پشت سر انجام می شود و معمولا با بی حسی موضعی انجام شده و دارای 1500 تا 2500 گرافت که محتوی 7000 تا 9000 تار مو است و سپس محل عمل به دقت ترمیم می شود و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولا محل ترمیم دیده نمی شود . تیم جراحی به وسیله ی میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های 1 ، 2 و یا 3 دسته بندی و برای کاشت آماده می شوند . در روش کاشت مو به روش fut غالبا موهای کل سر شخص تراشیده نمی شود و فقط قسمتی که لازم است از آن ها مو برداشت و یا کاشت شود ، کوتاه می شود . بعد از این کار فولیکول های آماده شده به صورت منظم و تک تک بر اساس طرح قبلی کاشته می شود . این روش سرعت عمل پیوند زیادی دارد و طی سه تا پنج ساعت انجام می شود . در حال حاضر FUT مطمئن ترین و قطعی ترین روش کاشت مو در دنیا است و تا 97 % انجام دهندگان از این روش به نتیجه مطلوب خود رسیده اند .

 

روش کاشت مو FIT

معمولاً از پشت سر و بالای گوش ها بانک مو به اندازه ی لازم انتخاب می شود ، عمل برداشت انجام شده دوباره به وسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود . تقریبا از هر 3 الی 5 واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود و این بستگی به نیاز شخص دارد . در بعضی ویژگی ها روش کاشت موی FTT مانند روش FUT است ، مثلا این که در هر دو روش گرافت ها را با به وجود آوردن شکاف های ریز می کارند . قابل ذکر است این تکنیک ( در روش غیر ترکیبی ) معمولاًدر افرادی توصیه می شود که ناحیه کاشت موی کم وسعتی دارند و یا کاشت مو در قسمتهای محدودی مثل ابرو ، صورت و نواحی اسکار انجام می شود .

 

کدام روش کاشت مو مناسب شماست ؟

کدام روش کاشت مو برای من مناسب است ؟ این سوال از مهم ترین سوالاتی است که مراجعه کنندگان به کلینیک های کاشت مو می پرسند . یافتن پاسخ این سئوال آسان است . لازم نیست خیلی خودتان را درگیر کنید ، اگر به پزشک خود اعتماد دارید انتخاب روش را به او بسپارید ، اما به طور کلی بهترین روش کاشت مو دو جلسه FUT با یک سال فاصله است ، چرا که در برداشت و کاشت FUT در یک جلسه مقدار زیادی مو برداشت می شود ، زمان عمل کوتاه تر است و بانک موی بیمار کمتر تخریب می شود و به این ترتیب کاشت ، طبیعی تر خواهد شد و نتیجه با تراکم و رضایت بیشتری حاصل خواهد شد .

اگر مراجعه کننده از جراحی می ترسد و از بخیه زدن و بخیه کشیدن دل خوشی ندارد و یا از اسکاری که پشت سر ایجاد می شود ( خط بخیه ) نگران است و یا به هر دلیل دیگری حاضر به انجام FUT نیست ، روش FIT  گزینه ی مناسبی است .

 اگر مراجعه کننده نمی خواهد موهایش تراشیده شوند ، روش FUT برای او مناسب تر است ، زیرا در روش ترکیبی کل موها را می تراشند .

اگر مقدار موی کمی لازم داریم ( کاشت ابرو ، سبیل ، ریش و ناحیه اسکار ) FIT انجام می شود .

 اگر موهای پشت سر کم باشند ، از موهای بدن به عنوان بانک مو استفاده و روش FITانجام می شود .

اگر جلوی سر مراجعه کننده مو ندارد و خط مو به صورت کلی در آن ها از بین رفته است ، مناسب ترین روش برای این افراد FUT است ، در حقیقت به دلیل دقت و ظرافت های بیشتری که در کاشت نسبت به FIT می توان ایجاد کرد ، طراحی خط مو و کاشت جلوی سر بهتر است به روش FUT انجام گیرد .

اگر برای یک جلسه مقدار زیادی مو لازم است ، غالبا FUT بیشتر از FIT جواب می دهد و تراکم های بیشتر را می توان ایجاد کرد .

 مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT طولانی تر است در روش FUT مدت 3 تا 5 ساعت و در روش FIT  تا 10 ساعت و گاهی بیشتر طول می کشد .

 

سخن پایانی

معمولا بهترین روش کاشت مو را پزشک جراح به شما پیشنهاد می دهد . هزینه ی کاشت موی سر بستگی به حجم کار و کلینیک انجام دهنده ی آن دارد . منتظر کاشت مو sut در مقاله های دیگر ما باشید .

Rate this item
(4 votes)

3 comments

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.