Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha
×

هشدار

Joomla\CMS\Filesystem\Folder::create: پوشه را نمی تواند ایجاد نمایدPath: /home/lastadmin/public_html/cache/com_templates

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 950

افسردگی بعد از بارداری Featured

By اصلانی فروردين 07, 1399 70 0
افسردگی بعد از بارداری افسردگی بعد از بارداری

افسردگی بعد از بارداری ، این نوع از افسردگی در چند ماه اول پس از بارداری رخ می دهد. در ضمن این بیناری پس از سقط جنین و یا زایمان جنین مرده نیز در زنان بروز می دهد، در این حالت زنان دچار احساس غم و اندوه شده و از فعالیت عادی روزانه تا حدی فاصله می گیرند و در برقراری ارتباط با نوزاد خود و دیگران دچار اختلال می شوند.

لازم است زنان باردار علائم و راههای تشخیص و درمان این بیماری را بدانند تا در صورت مقابله با آن آگاهی کافی داشته باشند تا سبب تسریع بهبودی آنها گردد.


افسردگی پس از زایمان


زنان پس از دوران بارداری در هفته های اول دچار افسردگی و انزوا می شوند. در این حالت ممکن است دچار اختلالات خواب، اختلالات رفتاری، گریه و استرس و اضطراب شوند. زنان پس از زایمان هم دچار خوشحالی شده و هم دچار غم و اندوه می شوند، البته در اغلب موارد چنین تضادی تا دو هفته پس از فارغ شدن پایان می یابد، اما در برخی موارد متاسفانه تا ماهها به طول می انجامد. البته در موارد نادر احتمال دارد زنان پس از زایمان دچار حالت شدیدی از افسردگی دچار شوند که به آن جنون پس از زایمان می گویند. در چنین شرایط فرد رفتاری عجیب و غریب خواهد داشت و ادعا می کند چیزهایی میبیند و یا می شوند که دیگران از درک آن ناتوان هستند. چنین شرایطی برای مادر و فرزند خطرناک بوده و حالت اورژانسی دارد لذا باید اقدامات درمانی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، چرا که با درمان سریع و به موقع، بیماری هم سریعتر درمان خواهد شد و فرد از رنج بیماری رهایی می یابد.


دلایل افسردگی پس از زایمان


دانشمندان علت شایع افسردگی پس از زایمان را تغییرات در سطح هورمونی می دانند و احتمال دارد هر زنی پس از فارغ شدن به آن مبتلا شود. اما در برخی موارد، ابتلا به این بیماری شایع تر می باشد. به طور مثال اگر زنی قبلا در گذشته خود افسردگی را تجربه کرده باشد و یا به دلایلی میزان استرس و اضطراب در زندگی شخصی وی بیشتر باشد و یا در خانواده سابقه اختلال دو قطبی وجود داشته باشد، احتمال افسردگی پس از زایمان در این افراد بیشتر می باشد.


نشانه های افسردگی پس از زایمان


- گریه کردن، احساس نا امیدی، استرس و اضطراب
- کاهش وزن و یا برعکس افزایش وزن
- اختلالات خواب
- عدم تمرکز در فعالیت ها


تشخیص و درمان افسردگی پس از زایمان


پس از مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات بالینی، در موارد خفیف بیماری با مشاوره، درمان می شود اما در موارد شدیدتر همراه با مشاوره از دارو نیز استفاده می شود و پزشک داروهای ضد افسردگی ای را تجویز می کند که برای نوزادانی که شیر مادر را می خورند کم ترین میزان خطر را داشته باشد. در ضمن برخی اعمال را نیز لازم است خود بیمار انجام دهد مانند ورزش کردن، رژیم غذایی مناسب، خواب کافی و حمایت اطرافیان کمک شایانی به این قضیه خواهد کرد.


نتیجه پایانی


یادتان باشد اگر شما هم به این بیماری مبتلا شدید باید احساس بد نسبت به خود و انرژی های منفی را از خود دور کنید و نباید قدرت فکر خود را پیرامون امواج منفی و نا امید کننده به کار بندید تا با کمک پزشک متخصص و همچنین اطرافیان خود سریع تر این بیماری را از خود دور نمایید.

 

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.