Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

خواص میوه ها را بیشتر بشناسید

By زهرا اصلانی خرداد 25, 1398 240 0
خواص میوه ها را بیشتر بشناسید خواص میوه ها را بیشتر بشناسید

خواص میوه ها را بیشتر بشناسید، میوه ها و خواصی که خداوند در آن ها نهاده یک نوع داروی طبیعی برای درمان بیماری های انسان می باشد. که با آگاهی بیشتر از خواص آن ها می توانید بسیاری از بیماری های خود را به نحو احسنت درمان کنید. حال با ما با معرفی چندی از میوه ها همراه باشید.

نام میوه: خرما


مشخصات: از درختان بسیار سودمندی است که بشر از زمان های دور با آن آشنا بوده و از محصولات گوناگونش استفاده می کرده است. در ایران سابقه کشت خرما به سه تا چهار هزار سال قبل می رسد و اکنون هم کشور ما یکی از مهم ترین تولید کنندگان این میوه در سطح جهان محسوب می شود. از میوه درخت خرما فرآورده هایی نظیر سرکه، شیره و نوعی شکر تهیه می شود.


خواص دارویی


1-دارای ویتامین های آ، گروه ب و مقدار جزیی سی و ای است. همچنین دارای عناصر فسفر و کلسیم است که کلسیم، موجب استحکام استخوان های بدن می شود و فسفر، یکی از مواد تشکیل دهنده استخوان است. به همبن خاطر خرما، تقویت کننده اعصاب است و از فراموشی جلوگیری می کند. به علاوه دارای عنصر منیزیم است. به همبن خاطر سالخوردگان باید خرما استفاده کند. چون در دوران پیری، منیزیم مغز به تدریج از بین می رود.
2- به عضلات نیرو می بخشد و برای ورزشکاران غذایی مفید است.
3- در درمان و جلوگیری از کم خونی موثر است
4- بسیاری از متخصصین علم تغذیه معنقدند خوردن خرما از ابتلا به بسیاری از سرطان ها جلوگیری می کند. طی تحقیقاتی مشخص شده است در مناطق خرما خیز که مردم بیشتر از این میوه استفاده می کنند، تعداد مبتلایان به برخی سرطان ها ناچیز است.
5- قند خرما یکی از سالم ترین قندهاست و خرما، از شیرینی های بسیار مناسب جهت باز کردن روزه است، چون قند آن به سرعت جذب بدن می شود و در نتیجه شخص کمتر احساس گرسنگی می کند، حجم کمتری غذا وارد بدن خویش می نماید و خطر التهاب و نفخ معده کم می شود.
6- ضد یبوست و زیاد کنده ادرار است.
7- از جوشانده چند عدد خرما در قدری آب و  پس از صاف کردن شربتی به دست می آید که برای ناراحتی های تنفسی و گرفتگی سینه و رفع سرفه بسیار مفید است.
امام علی( ع ) فرمودند: زن باردار، هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمیی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد. خداوند عز و جل به حضرت مریم فرموده است: و تنه درخت خرما را به سوی خود تکان بده تا بر تو خرمای تازه فرو ریزد. پس بخور و بیاشام و دیده روشن دار.

نام میوه: خرمالو


مشخصات: درختان خرمالو اکثرا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارند. از قرن ها پیش در کشور چین کاشته می شده اند. در کشور چین غذاهای گوناگونی با خرمالو تهیه می شود. این میوه وقتی نارس است، طعم آن گس می باشد، ولی بعد از رسیدن، شیرین و گوارا می شود. خرمالو پس از چیدن از درخت، هم مراحل رسیدن را به تدریج طی می کنند.


خواص دارویی:


1-دارای ویتامین های آ، ب، سی است
2- اشتها آور است و برای تقویت معده به کار می رود.
3- برای کبد و کلیه مفید است و کم خونی را برطرف می کند.
4- جهت تسریع در رشد کودکان میوه مناسبی است.
5- آب خرمالوی نارس برای پایین آوردن فشار خون بالا بسیار موثر است.
برای تسریع در رسیدن میوه های خرمالوی نیم رس پس از چیدن می توان در کنار آن ها یک یا دو عدد سیب درختی قرار داد.


نام میوه: زرد آلو


مشخصات: وطن اصلی درختان زرد آلو را چین و سیبری می دانند. امروزه در بسیاری از نقاط جهان کاشته می شود. در ایران هم در نواحی شمال غربی، مرکزی و شرقی وجود دارد. از این میوه مربا، کمپوت و برگه تهیه می شود و مغز هسته آن هم در بعضی مناطق، مصرف خوراکی دارد.


خواص دارویی:


1-دارای ویتامین سی و سرشار از ویتامین آ است، به طوری که خوردن دو عدد زرد آلوی درشت و رسیده ، نیمی از نیاز روزانه بدن به ویتامین آ را برطرف می کند.
به خاطر داشتن این ویتامین ها برای کودکان ، اشخاص کم خون و کسانی که کارهای فکری می کند مفید است.
2- در مورد چشم درد هم این میوه را توصیه کرد
3- تحقیقات جدید حاکی از آن است که زرد آلو در ردیف بالای میوه های ضد سرطان، مخصوصا سرطان ریه و شاید لوزالمعده جای دارد.
4- تشنگی را فرو می نشاند.
5- برگه زرد آلو بسیار مغذی و سازنده بافت ها و استخوان هاست، بخصوص برای کم خونی، افسردگی و اختلالات روحی تجویز می شود.


تذکر

1-زرد آلو به طور کلی از میوه های نفخ آور محسوب می شود، مخصوصا اگر یکباره مقدار فراوانی از خوزده شود. هرگز نباید بعد از غذاهای سنگین و ناشتا خورده شود. اگر بعد از خوردن آب نوشیده شود، بسیار مضر است. اشخاصی که ناراحتی معده یا کبد دارند، بهتر است آن را نخورند یا به صورت مربا و کمپوت مصرف کنند. زرد آلوی نارس سیار دیر هضم بوده و برای مبتلایان به سوء هاضمه و ضعف اعمال کبد مضر است.
2- بنا به عقیده برخی متخصصان، مغز هسته زردآلو دارای نوعی ماده سمی است و خوردن آن به مقدار زیاد توصیه نمی شود. مخصوصا در کودکان خوردن مقدار زیاد توصیه نمی شود. مخصوصا در کودکان خوردن مقدار زیادی مغز هسته زرد آلو ایجاد مسمومیت مس کند.
3- زردآلو پس از آنکه از درخت چیده شد، مراحل رسیدن را طی نمی کند. بناراین نباید زردآلوهای خیلی سفت را خریداری کرد. همچنین باید از خرید زردآلوی بسیار رسیده و لهیده جز برای تهیه مربا خودداری نمود.


نام میوه: زرشک


مشخصات: درختی بسیار مقاوم است که شاخه های انبوه دارد. معمولا میوه زرشک را خشک می کنند . به بعضی غذاها اضافه می نمایند. همچنین از میوه ای تازه و رسیده آن فرآورده هایی از قبیل ژله، مربا، لواشک و آب زرشک تهیه می شود. زرشک در بعضی استان ها مانند خراسان به فراوانی کاشته می شود.


خواص دارویی:


1-دارای مقدار زیادی ویتامین سی و املاح معدنی گوناگون است.
2- مقوی کبد و صفراست. تزشح صفرا را آسان می کند و صفرای انباشته در کبد را به روده می ریزد و تصفیه کننده خون است.
3- تقویت کنده قلب است
4- مقوی معده است و سبب افزایش اشتها می شود.
5- تب بر است و درجه حرارت بدن را کم می کند.
6- اکر مقدار زرشک را در آب بخیسانید و پس از 24 ساعت آنها را بجوند حرارت معده و تشنگی را برطرف می کند.
7- ضد یبوست است و در غلظت زیاد یا مصرف بالا مسهل است.
8- اگر قدری زرشک را کوبیده در آب چند دقیقه بجوشانند و محلول به دست آمده را غرغره کنند، گلو درد را تسکین می دهد و نوشیدن این محلول برای معالجه آنژین مفید است.


تذکر: بانوان باردار باید از مصرف زیاد زرشک اجتناب کنند.


نام میوه: زیتون


مشخصات: یکی از قدیمی ترین گیاهان خاورمیانه است که از حدود پنچ هزار سال قبل کاشته می شده و کاربردهای گوناگونی دارد.
مناطق عمده زیتون کاری در ایران در استان های شمال کشور قرار دارند.
دو شهر رودبار و منجیل از تولید کنندگان مهم زیتون هستند. زیتون هم به طور مستقیم، کنسرو شده یا پرورده مصرف می شود و هو از آن روغن بسیار مفیدی می گیرند.


خواص دارویی:


1-روغن زیتون، دارای ترکیبات شیمیایی مفیدی است که روی خون آثار مفیدی می گذارد، از جمله تمایل خون به لخته شدن را کم می کند، کلسترول خون را کاهش می دهد و مانع از رسوب آن در رگ ها می شود. دانشمندان، روغن زیتون را داروی بسیار موثری برای پیشگیری از حمله های قلبی و حتی پس از وقوع حمله برای جلوگیری از حملات بعدی می دانند. برای اینکه روغن زیتون اثر مصونیتی در کاهش کلسترول خون داشته باشد، باید علاوه بر مصرف مداوم آن از مصرف چربی هایی نظیر: کره، روغن حیوانی و تخم مرغ خودداری شود. به هر حال مصرف آن برای افرادی که چربی بدن آن ها زیاد است و از سکته قلبی واهمه دارند توصیه می شود.
2- با مصرف زیتون و روغن آن، از روده ها هم محافظت می شود و از پیدایش زخم روده جلوگیری می شود. روغن زیتون مسهل است و ممکن است در ابتدای مصرف، ایجاد اسهال کند.
3- مالش روغن زیتون روی پوست بدن کودکان مبتلا به نرمی استخوان و کم خونی مفید است و همچنین روغن زیتون، سوزش و درد سوختگی را تسکین می دهد. برای این منظور باید بلافاصله پس از سوختگی، روغن زیتون را در محل سوختگی بریزند و فورا گرد جوش شیرین یا نمک روی آن بپاشند.
4- جهت کاهش درد دندان کودکان زمان بیرون آمدن، والدین می توانند دست های خود را شسته و سپس انگشتان خود را به کمی از روغن زیتون آغشته کرده، روی لثه کودک بمالند و این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنند.
5- عصاره آبی برگ زیتون فشار خون را به طور مطلوبی پایین می آورد. اگر 20-30 عددبرگ زیتون را در 2 لیوان آب به مدت یک ربع بجوشانند و آن را صاف کرده با کمی قند هر روز به مدت 10-15 روز مصرف کنند، فشار خون آن ها پایین خواهد آمد.

برگرفته از کتاب فرهنگ داروهای گیاهی

 

Rate this item
(1 Vote)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.