Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 950

طبع چیست ؟ | مزاج چیست ؟

طبع مزاج چیست ، مزاج چیست طبع مزاج چیست ، مزاج چیست

طبع چیست ؟ ، مزاج چیست ؟ در طب قدیم یا می توان گفت در طبع سنتی ترکیب شدن چهار عنصر اصلی در بدن باعث بوجود آمدن طبع یا مزاج فرد می شود، این چهار عنصر اصلی در پیدایش زمین و همچنین انسان تاثیر بسزایی داشته است . ۴ عنصر اصلی آفریده شده عبارتند از: آتش، هوا، آب و خاک. بقراط و دیگران به این چهار عنصر و چهار خاصیت این عناصر (گرمی، سردی، تری و خشکی) معتقد بودند.

همچنین قایل بودند که در بدن انسان و حیوان چهار مایع اصلی وجود دارد که عبارتند از: خون یا دم (گرم و تر)، بلغم (سرد و تر)، صفرا (گرم و خشک) و سودا (سرد و خشک). از نظر این قدما دخالت این چهار مایع در کلیه حالات بدنی اعم از تغییرات فیزیولوژیک و پیدایش بیماری‌ها و بهبود حال بیماران موثر است. مقدار و نسبت ترکیب این اخلاط در بدن هر شخصی و در اندام‌های هر فردی، یکی از طبایع چهارگانه یا مزاج گرم، سرد، تر و خشک را به وجود می‌آورد و زمانی انسان در سلامت است که این چهار مایع به نسبت طبیعی و متعادل با یکدیگر در بدن وجود داشته باشد.در واقع مفهوم گرمی و سردی غذا آن است که آن غذا، گرم‌تر یا سردتر از بدن انسان است و بسته به مزاج مصرف‌کننده، تأثیراتی را در بدن فرد ایجاد می‌کند.


اخلاط چهارگانه کدام ها هستند؟


صفراوی، سوداوی، دموی یا بلغمی:

اخلاط چهارگانه بدن ما هستند که اگر تعادل آنها برهم خورد علائمی چون سنگینی، غلظت خون و افزایش حرارت بدن بروز کرده و فرد را دچار کسالت، سستی، خواب‌آلودگی، سردرد و کند‌ذهنی می‌کند. این اخلاط خصوصیات سرد و گرم داشته و در بدن جایگاه مشخصی دارند. سودا در طحال، صفرا در کیسه صفراوی، خون در کبد و بلغم در لنف‌های سراسر بدن جای گرفته‌اند. کسی که عنصر آتش در وجودش بیشتر باشد صفراوی مزاج است. کسی که عنصر هوا در وجودش بیشتر باشد دموی مزاج است. کسی که عنصر آب وجودش بیشتر باشد بلغمی مزاج است. کسی که خاک وجودش بیشتر باشد سوداوی مزاج است.از آنجایی که حفظ تعادل مزاج ضامن سلامتی است، دریافت غذاهای سرد و گرم باید متناسب با مزاج افراد صورت گیرد، به عنوان مثال مزاج سرد با دریافت غذاهای گرم به تعادل خود نزدیک می‌شود. قبل از وارد شدن به این بحث لازم است مختصری راجع به مزاج‌های چندگانه افراد صحبت کنیم: مزاج‌های چندگانه افراد طبق نظر رازی اگر مقداری خون را در ظرفی شیشه‌ای بریزیم و آن را به حال خود بگذاریم، بعد از مدتی چهار لایه در آن قابل تشخیص است:الف -‌ لایه اول (پایین ظرف) تیره‌ترین بخش است و از گلبول‌های قرمز رسوب یافته تشکیل شده است.ب -‌ لایه دوم حالتی شبیه به سفیده تخم مرغ دارد و از تجمع گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها حاصل شده است.ج -‌ لایه سوم رنگ قرمز دارد و محل تجمع هموگلوبین است.د‌ – لایه آخر (بالای ظرف) به رنگ زرد بوده و حالت کف دارد.حکمای قدیم لایه اول (سنگین‌ترین) را سودا، لایه دوم را بلغم
و سومی را خون و لایه آخر را صفرا نامیده‌اند.نظر مشترک همه دانشمندان طب قدیم بر این بوده است که هر یک از این لایه‌ها با یکی از چهار عنصر اصلی موجود در طبیعت هم‌خوانی داشته و خاصیت آن را دارا می‌باشد.


چنانچه می‌توان آن‌ها را به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

خصوصیات: گرم و خشک هوا ~ خون.
خصوصیات: گرم و ترآب ~ بلغم.
خصوصیات: سرد و ترخاک ~ سودا.
خصوصیات: سرد و خشک اهمیت گرمی و سردی غذاها در واقع اخلاط چهارگانه شامل سودا، بلغم، خون و صفرا هستند
و خصوصیات آن‌ها مزاج افراد را می‌سازد.
چهار مزاج مرکب داریم که دو صفت گرمی و سردی در آن‌ها غالب و دو صفت دیگر یعنی خشکی و تری مغلوب است، اما در کل ۹ نوع مزاج داریم ( ۴ مزاج ساده شامل گرمی، سردی، خشکی،تری،

طبع گرم و خشک ( صفراوی )

خصوصیات جسمانی:

لاغر اندام هستند. رنگ چهره و سفیدی چشم آنان به زردی می‌زند. پوستی گرم و خشک دارند. دارای موی سر خشک، ضخیم و عموما تیره رنگ می‌باشند. عطش زیاد و دهانی خشک دارند. گرمایی هستند و تحمل فصل تابستان را ندارند و بهترین فصل برای ایشان فصل زمستان است. کم خواب هستند. تمایل به خوردن ترشی‌ها مثل لواشک و سرکه و هم چنین خوراکی‌های سرد مثل خیار و کاهو دارند و به خوردن خوراکی‌های شیرین و ادویه جات کمتر تمایل نشان می‌دهند.

خصوصیات روانی:

زود عصبانی شده و زود هم آرام می‌شوند. افرادی پر جنب و جوش، پر انرژی، باهوش و پرحرف هستند.

طبع گرم و تر ( دموی )

خصوصیات جسمانی:

درشت اندام هستند. دارای پوستی سرخ و سفید و موهای پرپشت هستند. خواب خوبی دارند گرچه تحمل بی‌خوابی هم برایشان راحت است. این افراد نه تحمل گرمای زیاد را دارند و نه تحمل سرمای زیاد، ولی در کل تحمل سرما برایشان راحت‌تر است. علاقه به شیرینی و ترشی دارند و تقریبا همه نوع غذا را می‌خورند. دهانشان کم رطوبت است و کم تشنه می‌شوند. اشتهای زیاد و خوراک خوبی دارند.

خصوصیات روانی:

انسان‌هایی جسور و شجاع هستند. معمولا پیشرو و رهبر گروه می‌باشند. به طور معمول انسان‌های آرامی هستند ولی هنگام عصبانیت ممکن است رفتارهای مخاطره آمیز داشته باشند. خوش مشرب و خون گرم هستند و روابط عمومی خوبی دارند. علاقمند به شعر، موسیقی و … نیز می‌باشند.

طبع سرد و تر ( بلغمی )

خصوصیات جسمانی:

چاق و پرچربی هستند. موهای کم پشت و نازک و عموما روشن دارند. دارای پوستی نرم و مرطوب و سفید هستند.تشنه نمی‌شوند و دهان مرطوبی دارند. خواب زیادی دارند. تمایل به مصرف گرمی‌ها مثل شیرینی و ادویه دارند و تمایل به خوردن سردی‌ها مثل ترشی از خود نشان نمی‌دهند. اشتهای زیاد و خوراک فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان کم است، معده نفاخی داشته و گاهی یبوست دارند و گرایش زیاد به شیرینی و شوری دارند.

خصوصیات روانی:

خصوصیات این افراد به گونه است که کاملا کم انرژی و کند کار انجام می دهند. معمولا از آن دسته های افرادی می باشند که آرام وصبور می باشند ، در کارهایی که نیاز به صبر و حوصله زیاد دارد موفق‌تر هستند. از فعالیت‌های بدنی زیاد و سریع معمولا اجتناب می‌کنند.

طبع سرد و خشک ( سوداوی )

خصوصیات جسمانی:

این دسته افراد بسیار لاغر می باشند و خواب کمی دارند. مخاط بینی این افراد خشک می باشد. افراد با این مزاج پوست خشک و بدون رطوبت و تیره دارند. موی سر، خشک و ضخیم یا مجعد و سیاه مات است و معمولا کم مو هستند. به شیرینی و گرمی‌ها نسبت به سردی‌ها تمایل بیشتری نشان می‌دهند. بیشتر تمایل به هوای گرم دارند و در فصل بهار راحت‌ترند. اشتها زیاد، ولی خوراک کم است، توان هضم غذا بسیار کم است، نفخ معده فراوان و یبوست دارند.

خصوصیات روانی:

خصوصیات این تیپ افراد به دین صورت است که دارای طبع سرو وخشک کی باشند و بسیار در کار دقیق و  منظم می باشند ، افراد دورانیش و حسابگری نیز هستند . بسیاری از فلاسفه و دانشمندان در این دسته قرار دارند. علائم سایر مزاج‌ها ترکیبی از علائم بالاست. مثلا علائم مزاج سرد برآیندی از علائم مزاج سرد و خشک و مزاج سرد و تر است.

سردمزاج ها را بشناسید

اکثر افراد سرد مزاج دارای رنگ پوست سفید می باشند،  حتی در فصل سرما به راحتی گرم نمی شوند . خواب این افراد بسیار زیاد است و فعالیت کمتری در روز دارند . بیشتر آنها کم‌حوصله و بی‌حال بوده و از کمبود انرژی رنج می‌برند. درونگرا بوده و در محاورات احساسات خود را بروز نمی‌دهند و کمتر عصبی می‌شوند و بیشتر عصبانی می‌کنند‌ نبض آنها آرام می‌زند و عروق خونی‌شان باریک است. مستعد ابتلا به پارکینسون، MS، سوزش و نفخ معده، سرگیجه، تهوع و سردرد هستند.


این افراد گرم مزاج هستند:

این دسته افراد بسیار پر انرژی و فعال می باشند ، رنگ پوست این فراد تیره می باشد و رگ‌هایشان از روی پوست مشخص است .این تیپ افراد برونگرا بوده و در محاورات سرعت در سخن گفتن و پیوستگی گفتار دارند و سریع احساساتشان را بروز می‌دهند. گرمای تابستان برایشان زجرآور است و عطش زیادی دارند. این افراد به دلیل ضربان‌ قوی قلب، اندام‌های پرخون، محرک و فعالی دارند

سخن پایانی:

در این مقاله شما را با انوع طبع که از تلفیق چهار عنصر اصلی تشکیل شده است آشنا نموده اید و به موضوع کلی طبع سرد و گرم نیز پرداختیم. امید است با خواندن این مقاله توانسته باشید طبع بدن خود را تشخیص دهید و دیگر مقاله های لست مد را دنبال نبائید، تا کاملا با نحوه تشخیص طبع بدن خود آشنا شوید.

Rate this item
(1 Vote)
آخرین مد

پوشش خوب صرفا لباس گران پوشیدن نیست بلکه درست پوشیدن است . قطعا نمی توانیم این مسئله را انکار کنیم که ظاهر افراد و نوع پوششان برایمان مهم نیست ، بی جهت نیست که قدیمی ها می گویند عقل انسان به چشمانش است . ما در این جا برآنیم تا با معرفی محصولات متعدد در زمینه های مختلف چه در ایران و چه در دنیای خاکی بتوانیم کمک شایانی به شما مخاطبین عزیز کرده باشیم . این اتفاق خیلی هم بد نیست چون کمک می کند ما به پوشش خود بیشتر اهمیت بدهیم . سایت تخصصی لست مد با محوریت دیزاین ، پوشش و مد  قصد دارد تا شما را با آخرین مد و فشن روز دنیا آشنا نماید. تیم تخصصی لست مد تمام سعی خود را، برای اینکه کابران سایت انتخاب مناسب و شیک داشته باشند قرار داده است در واقع مشتری مداری هدف ماست. لست مد با کمک کادر خود تصمیم دارد هر آنچه در دنیای مد اتفاق می افتد را پوشش بدهد ، ما به شما می گوییم برای خوش پوش بودن چه استانداردهایی را باید رعایت کنید و با رعایت کدام اصول همیشه و در همه شرایط خوشتیپ باشید .  شما می توانید با دنبال کردن ما از اخبار و حواشی مد با خبر باشید و با تمام برندها ی دنیا بالاخص برندهای موجود در کشور عزیزمان ایران آشنا شوید .

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.