Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

لیپوساکشن چیست ؟

By نرگس گودرزی مهر 26, 1397 572 2 comments
لیپوساکشن چیست لیپوساکشن چیست

لیپوساکشن مانند مزوتراپی ، کرایولیپولیز و کاویتیشن ، یکی از انواع جراحی های زیبایی است که امروز رواج زیادی پیدا کرده است . مردم جوامع بیشتر وقت خود را در حال کار کردن هستند و زمان و انرژی چندانی برای ورزش کردن و تحرک ندارند . همچنین غذاهای ناسالم و انواع فستفود ها باعث می شود چربی های ناسالم وارد بدن شوند و باعث اضافه و وزن و چاقی شوند . در ادامه به همه چیز درباره لیپوساکشن می پردازیم .لیپوشاکشن چیست ؟


لیپوساکشن چیست ؟ چربی کشی ( Liposuction ) ، چربی تراشی ( liposculpture ) و چربی پیرایی ( lipoplasty ) ، یکی از انواع جراحی پلاستیک است . در این عمل جراحی به وسیله ی یک دستگاه مکنده بافت چربی را از بخش های مختلف بدن که به صورت ناخواسته چربی در آن ها جمع شده است ، خارج می کنند . موضع هایی از بدن که می توان در آن ها عمل لیپوساکشن انجام داد عبارتند از : شکم ، باسن ، ران ، بغل پا ، بازو ، زانو ، چانه ، گردن ، گونه . این روش یکی از موثر ترین عمل های پلاستیک جراحی به هدف کاهش سایز است که می تواند در چاقی موضعی بسیار موثر واقع شود . ممکن است لیپوساکشن با جراحی های زیبایی دیگری مانند برداشتن شکم ( ابدومینوپلاستی ) ، کوچک کردن سینه یا کشیدن پوست صورت همراه شود .


تاریخچه لیپوساکشن:


تاریخچه لیپوساکشن باز می گردد به دو دهه پیش که برای اولین بار این جراحی به منظور خارج کردن چربی های موضعی به کار رفت . سالانه ده ها هزار مورد عمل جراحی لیپوساکشن انجام می شود . طی این سال ها لیپوساکشن پیشرفت زیادی کرده است و لیزر لیپولیز آخرین پیشرفت در این حوزه باشد . البته به یاد داشته باشید که لیپوساکشن همیشه به منظور کاهش سایز و زیبایی اندام به کار می رود و انجام آن به قصد کاهش وزن اصلا درست نیست .


لیپوساکشن شکم:


لیپوساکشن شکم و دیگر اندام ها به گونه ای انجام می شود که جراح لوله های نازک و کوچک با سر پهن (کانولا ) را از طریق برش های کوچکی وارد بدن می کند و لوله را زیر پوست حرکت می دهد تا به مناطقی برد که در آن ها چربی اندوخته شده است . به این ترتیب چربی ها توسط لوله مکیده و خارج می شوند .

 چه کسانی می توانند لیپوساکشن انجام دهند ؟


چه کسانی می توانند لیپوساکشن انجام دهند یا شرایط این عمل را دارند ؟ در اولین قدم شما باید بدانید باید انتظاری معقول از این عمل جراحی پلاستیک داشته باشید . این را بدانید که لیپوساکشن باعث کاهش سایز شما می شود و ظاهرتان را بهبود می بخشد ، اما ممکن است شما به ظاهر ایده آلتان که فقط در صورت ورزش و رژیم غذایی درست به دست می آید نرسید . توجه داشته باشید لیپوساکشن سلولیت ها یا ترک روی پوست بر اثر چاقی را درمان نمی کند . عمل لیپوساکشن در درمان برخی بیماری ها نیز استفاده می شود .


شرایط لیپوساکشن


شرایط لیپوساکشن عبارتند از :


-برای انجام لیپوساکشن بهتر است وزن حدودا معمولی داشته باشید
- بهتر است پوستتان سالم و بدون هیچ بیماری باشد .
- پوست باید انعطاف پذیر باشد .
- در سنین بالا پوست انعطاف پذیری کمتری دارد .


لیپوساکشن جهت درمان برخی بیماری ها:


لیپوساکشن جهت درمان برخی بیماری ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد که این بیماری ها عبارتند از :
-جنیکوماستیا یا سودوجنیکوماستیا ( بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان )
- تعرق بیش از حد در زیر بغل ( تعریق زیر بغل )
- تومور خوش خیم چربی ( لیپوماس )
- اشکال در متابولیسم چربی در بدن ( لیپواستروفی )


چه قسمت هایی از بدن را می توان لیپوساکشن کرد ؟


قسمت هایی از بدن که می توان در آن ها از لیپوساکشن استفاده کرد عبارتند از : شکم ، پهلو ها ، بازو ، سینه ، گردن ، غبغب ، برجستگی های پشتی و جلویی زیر بغل ، پشت ، کمر ، ران ، باسن ، زانو ، ساق پا .


بیهوشی و بی حسی در لیپوساکشن:


بیهوشی و بی حسی در لیپوساکشن بسته به حجم چربی متفاوت است . اگر حجم چربی خیلی کم باشد ، می توان به بی حسی موضعی کفایت کرد و درصورت درخواست بیمار می توان به صورت همزمان از داروهای خواب آور استفاده کرد . اگر حجم لیپوساکشن خیلی زیاد باشد مانند لیپوساکشن ران و لیپوساکشن شکم و بازو ، پزشک از بیهوشی عمومی استفاده می کند .


نحوه عمل لیپوساکشن:


نحوه عمل لیپوساکشن بسته به تراکم و حجم چربی ها متفاوت است . به طور کلی در عمل لیپوساکشن از طریق چندین برش کوچک 4-3 میلی متری و با استفاده از لوله های فلزی باریک و دستگاه ساکشن چربی های عمیق تر خارج می شوند . محل برش ها به نحوی انتخاب می شود که آثار آن ها پس از عمل جراحی چندان مشخص نباشد .
اگر چربی ها بسیار متراکم باشند و لوله های باریک فلرزی نتوانند آن ها را بمکند ، پزشک جراح از اولترا سوند ( امواج صوتی ) برای نرم کردن چربی ها استفاده می کند . البته قابل ذکر است که از اولترا سوند فقط در مواقع خاص استفاده می شود چون این روش عوارض خیلی بیشتری دارد .


زمان عمل لیپوساکشن:

زمان عمل لیپوساکشن را به صورت تقریبی می توان از یک تا چهار ساعت تخمین زد . این زمان بسته به محل لیپوساکشن و حجم چربی ها متغیر است .


عوارض لیپوساکشن:


عوارض لیپوساکشن در کنار مزایای لیپوساکشن باید پذیرفته شود . اگر شما بخواهید این عمل را انجام دهید قبل از ورود به اتاق عمل از شما می خواهند که برگه ی رضایت نامه ای را جهت آگاهی از عوارض این عمل ، امضا کنید .

Rate this item
(8 votes)

2 comments

  • لست مد
    Comment Link لست مد یکشنبه, 06 آبان 1397 12:49

    دوست عزیز اگر واقعا قصد انجام این کار رو دارید بهتره با پزشک مشورت کنید

  • فاطمه
    Comment Link فاطمه شنبه, 05 آبان 1397 11:43

    سلام . به نظر شما لیپوساکشن خوبه؟ من خیلی وقته که می خوام این کار رو انجام بدم اما درست آگاهی نداشتم با خوندن مقالتون همه چیز رو درباره ی لیپوساکشن متوجه شدم اما به راهنماییتون احتیاج دارم .

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.