Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

ویژگی ها و خاصیت انواع میوه ها

By زهرا اصلانی فروردين 03, 777 285 0
ویژگی ها و خاصیت انواع میوه ها ویژگی ها و خاصیت انواع میوه ها

ویژگی ها و خاصیت انواع میوه ها، در این مقاله می خواهیم درباره فواید میوه هایی همچون به، خربزه، توت، توت فرنگی و پرتقال صحبت کنیم و اینکه بدانید چرا نباید در مصرف آن ها زیاده روی کرد. پس با ما همراه باشید.

نام میوه: به


مشخصات: درخت به در جهان گسترش وسیعی ندارد و در ایران، بیشتر در استان های شمالی و جنوبی دیده می شود. میوه به بیشتر به صورت پخته در مربا و غذاهای گونتگون استفاده می شود.


خواص دارویی:


1-دارای مقدار زیادی ویتامین آ و ب1 است. به همین خاطر در تعادل عصبی نقش دلرد و از میوه های خونساز محسوب می شود.
2- از آن می توان جوشانده ای تهیه کرد که برای تقویت معده و روده و برطرف کردن اسهال ساده استفاده می شود. بدین ترتیب که میوه درشت آن را به قطعات ریزی تقسیم کرده و در چهار لیوان آب، به مدت نیم ساعت با حرارت ملایم می جوشانند و از ین جوشانده به دفعات فاصله دار استفاده می کنند.
3- برای مبتلایان به بیماری های ریوی مفید است و نرم کننده سینه بوده و جراحات گلو را درمان می کند.
4- برای رفع التهابات چشمان خسته و استراحت کردن آن می توان چند تکه به تازه را کاملا شست و سپس مدتی روی پلک های بسته قرار داد.
5- دانه به خاصیت دارویی مهمی دارد. از لعاب آن، ( به صورت دم کرده یا جوشانده) به مقدار یک تا سه دانه در یک فنجان کوچک علیه سرفه، گلو درد و برخی ناراحتی های معده استفاده می شود. در صورت استفاده مکرر از این جوشانده، بهتر است با پزشک معالج مشورت شود. همچنین دانه های به هرگز نباید قبل از مصرف کوبیده شوند.


تذکر:


خوردن به، به طور خام مخصوصا به نارس بسیار دیر هضم و مضر است.
پیامبر خدا فرمودند: به بخوربد و به همدیگر هدیه دهید، چرا که چشم را جلا می دهد و دوستی در دل می رویاند. به زنان باردار خود نیز به بخورایند چرا که فرزندانتان را نیکو می سازد.


نام میوه : پرتقال


مشخصات: یکی از مشهورترین مرکبات است که وطن اصلی آن هند و چین بوده است و اکنون در بیشتر مناطق جهان وجود دارد. در ایران هم استان های شمالی و برخی از استان های جنوبی باغ های پرتقال وسیعی دارند. از پرتقال محصولاتی از قبیل شربت، آب میوه، اسانس و مربا تهیه می شود.


خواص دارویی:


1-سرشار از ویتامین سی و حاوی مقداری ویتامین های گروه ب است. دارای مقدار زیادی املاح گوناگون بوده، کمبود عناصر فلزی بدن را جبران می کند و از عوامل غیر قابل انکار تجدید قوای جوانی و منابع نیرو ب شمار می رود. به همبن خاطر مصرف آن به همه، مخصوصا کودکان، نوجوانان و کسانی که دوره نقاهت از بیماری ها را می گذرانند توصیه می شود. همچنین به خاطر داشتن قند کم برای اشخاصی که مرض قند دارند، میوه مناسبی است.
2- از میو های مشهور ضد سرطان به شمار می رود. به طوری که کارشناسان موسسه ملی ضد سرطان آمریکا معتقدند یکی از عللی که سرطان معده در این کشور چندان شایع نیست این است که مرکبات و مخصوصا پرتقال در تمام ماه های سال در دسترس مردم بوده و همه از آن استفاده می کنند.
3- پرتقال و سایر مرکبات در کاهش کلسترول خون موثر هستند و سلامت شریان ها را تامین می کنند. مخصوصا اگر با پیه سفید زیر پوست ورقه های نازک بین قسمت های داخلی میوه خورده شود.
4- باعث تقویت سیستم عصبی می شود و آرام بخش است.
5- در درمان کم خونی و تب های ناشی از سرماخوردگی بسیار موثر است.
6- مالش برش های پرتقال بر روی پوستف باعث شادابی پوست و جلوگیری از پیدایش چین و چروک می شود.
7- گوشت پخته پرتقال به صورت ضماد به التیام زخم ها و آبسه کمک می کند.


تذکر:
طبق بررسی های علمی خواص آب مرکبات، مخصوصا آب پرتقال اگر تازه باشند و کنسرو شده نباشند بسیار بیشتر است.

 

نام میوه: توت


مشخصات: از رایج ترین میوه های داخل ایران است که به دو صورت سفید و توت مشکی ( شاه توت) وجود دارد. و طن اصلی این میوه، احتمالا کشور چین است. توت به صورت خشک کرده هم مصرف می شود و نوعی شیره لذیذ و بسیار شیرین هم از توت سفید تهیه می گردد.


خواص دارویی توت سفید:


1-حاوی ویتامین سی و پیش ویتامین آ است.
2- مقوی، نیرو بخش، اشتها آور و چاق کننده است.
3- جهت زخم معده, مسمومیت و اسهال مفید است.
4- سرد، خنک کننده و مسکن عطش است.
5- خونساز است
6- برای نرم کردن سینه، رفع سرفه و ناراحتی های ریوی میفد است.


خواص دارویی شاه توت


1-حاوی مقدار زیادی ویتامین سی و ویتامین آ است.
تصفیه کننده خون است
3- عطش را فرو می نشاند و فشار خون را تصفیه می کند.
4- اشتها آور است.
5- قبل از رسیدن یبوست آور و بعد از رسیدن قدری ملین است.


تذکر:
1-خوردن توت، مخصوصا توت سفید بعد از غذا مضر است.
2- بعد از خوردن توت، مخصوصا شاه توت، نباید غذا ترش خورد.
3- زیاده روی در مصرف توت سیاه برای ریه و اعصاب خوب نیست.

 

نام میوه: توت فرنگی


مشخصات: میوه زبیایی است که عطر و شکل خاص آن باعث می شود طزفداران زیادی داشته باشد. در جنگل های شمال ایران به طور وحشی وجود دارد که میوه های آن ریز است و مصرف محلی دارد و در سایر نقاط هم در سطح کوچک کشت می شود. از میوه توت فرنگی در مربا و شربت سازی و تهیه اسانس هم استفاده می شود.


خواص دارویی:


1-دارای مقدار زیادی ویتامین سی و نمک های کلسیم، آهن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، سدیم و ید است.
2- طبق نظر برخی متخصصان توت فرنگی ممکن است از بعضی سرطان ها پیشگیری کند.
3- برای دستگاه گردش خون و قلب مفید است. کلسترول خون را کاهش می دهد و میوه مناسبی برای افرادی است که دارای فشار خون بالا هستند.
4- عطش را برطر می کند و ادرار آور است.
5- نشاط آور و آرام بخش است.
6- برای مبتلایان به ناراحتی های روده و کبد و نقرس و رماتیسم و یبوست و کم خونی مفید استو همچنین برای کسانی که دوره بهبود از بیماری ها را می گذرانند توصیه شده است.


تذکر:
برخی افراد نسبت به توت فرنگی حساسیت دارند و مصرف آن در بدنشان ایجاد کهیر می کند. این افراد باید از مصرف آن خودداری نمایند.
2- برای اینکه توت فرنگی اثرات مفید خود را در بدن بیشتر نشان دهد، بهتر است صبح ناشتا خورده شود و به آن موادی از قبیل خامه افزوده نشود و فبل از مصرف، با آب تمیز به خوبی شسته شود.
ماسک صورت:
افرادی که نسبت به توت فرنگی حساسیت ندارند، می توانند چند توت فرنگی را له کرده، چند دقیقه ای روی صورت خود بگذارند و سپس با آب ولرم آب بکشند. این ماسک برای رنگ و شفافیت پوست بسیار مفید است.


نام میوه: خربزه


مشخصات: در اصل از سبزیجات متعلق به خانواده کدوییان است که ارقام مختلفی دارد. از انواع خربزه، طالبی و گرمک را می توان نام برد که گرمک نوع دیررس طالبی است. علاوه بر مصرف میوه خربزه، از تخم های بو داده آن در بعضی مناطق به عنوان آجیل استفاده می شود.


خواص دارویی خربزه


1-سرشار از ویتامین آ، سی، ب2 است. ویتماین ب2 آن به فدری زیاد است که کمتر میوه ای با آن از این لحاظ برابری می کند. به خاطر داشتن ویتامین ها و املاح گوناگون مصرف آن برای اشخاص مبتلا به کم خونی مفید است.
2- ادرار آور است و به همین خاطر برای درمان بیماری های کلیوی و مثانه مفید است.
3- شیر مادران را افزایش می دهد
4- تا حدودی ضد یبوست است.
5- خاصیت ضد انعقاد خون دارد و خون را رقیق می کند و سبب کاهش خطر حمله های قلبی می شود.
6- در ردیف مواد خوراکی ضد سرطان جای دارد
7- برای دفع سموم بدن و فعالیت سلول های پوستی مفید است.


تذکر:
1-مصرف زیاد خربزه و طالبی برای مبتلایان به سوء هاضمه و ورم روده ضرر دارد و موجب نفخ و درد معده در انها می شود. این قبیل افراد باید این میوه ها را این میوه ها را کمتر مصرف کنند و آن ها را خوب بجوند. همچنین هنگام بروز اسهال، نباید از خربزه و طالبی استفاده کنند.
2- بهترین زمان مصزف این میوه، بین دو وعده غذایی است. هرگز نباید آن ها را به صورت ناشتا یا بلفاصله بعد از غذا میل نمود.
مشخصات طالبی شیرین و معطر: پوست طالبی باید کاملا نرم و ضخیم و بدون لکه باشد و رایحه مطبوعی از آن به مشام برسد و شیارهای پوست آن کاملا واضح باشند. اگر در طرف مقابل دم طالبی دایره بزرگ و پر رنگی مشاهده شود نمایانگر طعم بهتر آن است.

بر گرفته از کتاب فرهنگ داروهای گیاهی

Rate this item
(1 Vote)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.