Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 950

پوسیدگی دندان ها در دوران بارداری Featured

By اصلانی فروردين 07, 1399 105 0
پوسیدگی دندان ها در دوران بارداری پوسیدگی دندان ها در دوران بارداری

پوسیدگی دندان ها در دوران بارداری ، در دوران بارداری میزان اسید در دهان زنان باردار بیشتر می شود و این میزان از اسید می تواند مینای دندان ها را مورد حمله قرار داده و آنها را از بین ببرد.

به عبارتی زنان باردار بیشتر از دیگران در معرض پوسیدگی دندان قرار می گیرند. در ضمن به علت ویار و تهوع میزان اسید داخل دهان بیشتر شده و این خود عاملی دیگر در خرابی دندان های آنها می باشد.


دلایل پوسیدگی دندان در دوران بارداری


- افزایش اسید دهان: تغییرات هورمونی در بدن زنان در دوران بارداری و همچنین تهوع به علت ویار، سبب افزایش اسید موجود در دهان زنان حامله می شود، این اسید مینای دندان را حساس کرده و سبب پوسیدگی دندان ها می شود. در ضمن لثه های این افراد نیز با افزایش اسید موجود در دهان دچار التهاب شده و ممکن است لثه های آنها هنگام مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان دچار خونریزی شود. در این شرایط لازم است از مسواک های نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده شود.


- تغییرات در رژیم غذایی زنان باردار: از آنجایی که زنان باردار به علت ویار تمایل بیشتری به خوردن شیرینی جات و ترشیجات دارند، مصرف بیش از حد این مواد غذایی سبب افزایش پوسیدگی دندان آنها خواهد شد.


شیوه درمان پوسیدگی دندان در دوران بارداری


فراموش نکنید پیشگیری بهتر از درمان است خصوصا این موضوع در دوران بارداری بیشتر اهمیت پیدا می کند، توصیه پزشکان بر این است که قبل از اقدام به بارداری از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل کنید، اما اگر در دوران بارداری این اتفاق ناخوشایند برای بانوان باردار پیش آمد لازم است برای جلوگیری از عفونت آن به داخل خون و در نهایت به جنین به دندانپزشک مراجعه نمایند و از مصرف خودسرانه و بی رویه قرص های مسکن خودداری کنند، در شرایط اورژانسی، دندانپزشک نوع درمان را تشخیص داده و اقدام به درمان خواهد کرد. تا جایی که امکان داشته باشد از خانم های باردار عکس رادیوگرافی به علت داشتن خطر برای جنین، گرفته نمی شود اما در صورت تشخیص پزشک با پوشش سربی و با رعایت تمامی نکات ایمنی احتمال دارد عکس رادیولوژی از آنها گرفته شود.در طول دوران بارداری دندان های خود را به طور مرتب پس از صرف وعده های غذایی مسواک کرده و نخ دندان را فراموش نکنید تا مجبور به درمان در دوران بارداری نباشید.


نتیجه پایانی


زنان باردار لازم است دندانپزشک را از بارداری خود مطلع کنند و با پزشک زنان خود نیز مشورت داشته باشند تا بهترین شیوه درمان را برای این افراد اتخاذ شود.

Rate this item
(1 Vote)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.