Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

کک و مک و روش های درمان آن

By هما صادق زاده شهریور 08, 1397 531 0
کک و مک و روش های درمان آن کک و مک و روش های درمان آن

لکه های کوچک رنگی که به رنگ های زرد ، نارنجی ، قهوه ای و سیاه وجود دارند ، در روی صورت دیده می شوند . افراد زیادی بر روی پوستشان کک و مک های زیادی دارند. میزان این لکه های پوستی می تواند زیاد و یا کم باشد . شکل این لکه ها گرد یا بیضی بوده و اندازه آن ها به سه میلی متر هم می رسد . طیف رنگی آن ها بسیار متغییر است . آفتاب می تواند سبب بروز این لکه ها گردد.

پوست هایی که به طور مستقیم در زیر نور آفتاب هستند ، حساس تر از قسمت های دیگری اند که از آفتاب دور مانده اند . کک و مک ها در هر سنی می تواند رخ دهد و بر روی نواحی چون : صورت ، پشت دست ها ، ساعد ، گردن ، سینه به وجود بیاید . شایع ترین سن بروز آن بچگی و نوجوانی خواهد بود . سلول های پوستی دارای رنگدانه هایی به نام ملانین هستند ، هرگونه اختلال در آن ها سبب بروز کک و مک های پوستی می شود . هنگامی که پوست در معرض مستقیم نور آفتاب باشد ، ملانین بیشتر تولید می شود . از افزایش تجمع آن ها نقطه های کک و مکی ایجاد خواهد شد . تحقیقات ژنتیک توسط محققان نشان داده است ، اگر یکی از دو قلوهای هم سان دارای کک و مک باشد ، دیگری هم به آن مبتلا خواهد شد . وراثت می تواند از عامل ایجاد آن باشد ، ولی شرایط محیطی در آن بی تاثیر نیست . هیچ درمان قطعی برای این بیماری ژنتیکی وجود ندارد . در کشورهای آمریکایی و اروپایی به خاطر میزان نور و شرایط آب و هوایی افراد بیشتری دارای کک ومک های پوستی هستند . اما نگران نباشید ، درمان هایی وجود دارد که می تواند اثرات تسکین دهنده ای بر روی پوست داشته باشد . که شامل موارد زیر است : لیزر درمانی : این روش درمانی در کل دنیا بسیار شایع است . درمان دارویی با رتین- آ

استفاده از مواد شیمیایی :

استفاده از آلفا هیدروکسی اسید فراموش نکنید قبل از رفتن به بیرون از کرم های ضد آفتاب با اس پی اف بالا استفاده نمایید . باید گفت : این کارها باید در زیر نظر پزشک مربیوطه صورت بگیرد . البته روش های طب سنتی نیز در این مسئله بی تاثیر نبوده است . استفاده از نیتروژن مایع  یکی از روش هایی است که می تواند کک و مک ها را نابود یا کم رنگ تر کنند . وجود برخی مواد در گیاهانی چون : برگ تمشک ، گریپ ‌فروت ، چای سبز ، اکالیپتوس و حتی گردو می تواند این لکه های پوستی را از بین ببرند . استفاده از کرم هایی که دارای ترکیبات پلی ‌فنول طبیعی  هستند در این قضیه بسیار موثر خواهد بود .

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.