Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

راهنمای خانم های سایز بزرگ برای تهیه ی لباس

By نرگس گودرزی مرداد 07, 1397 695 0

طراحی مد برای سایز بزرگ ها ، بر خلاف تصور عموم ، لباس های سایز بزرگ طراحی بسیار متفاوتی با لباس های معمولی دارند و همان لباس های الگوی معمولی در اندازه ی بزرگ نیستد .


طراحی مد برای سایز بزرگ ها:

باید بدانیم که " لباس سایز بزرگ " با "لباس های بزرگ " متفاوت اند . مثلا لباسی که سایز دو اکس لارج دارد و در بین لباس های معمولی بزرگ به شمار می رود اما لباس  بزرگ محسوب نمی شود . لباس های سایز بزرگ صرفا خیلی بزرگ نیستند بلکه در این لباس ها تناسب بین اندام ها با لباس های معمخولی متفاوت است . لباس های سایز بزرگ اصولا برای افرادی طراحی می شوند که در بعضی نواحی چاق ترند . این لباس ها معمولا گشاد هستند و معمولا در فروشگاه های بخصوصی فروش می روند.

سایز بندی لباس های بزرگ:

معمولا سایز بندی برند های مختلف با هم متفاوت است . مثلا اگر سایز لباسی که در یک برند اندازه ی شماست در برند دیگر ممکن است چند شماره تفاوت داشته باشد . در سایز بندی لباس های سایز بزرگ ، اعداد در کنار حروف به کار می روند مانند 0x , 1x ,2x  .


راهنمای خانم های سایز بزرگ برای تهیه ی لباس:

از آنجا که هر فرد اندام خاص خود را دارد ، در قدم اول باید اندام خود را بشناسد و بداند بدنش در کدام نواحی چاق و یا لاغر است . بر اساس آن مدل اندام خود را پیدا و لباس مناسبش را انتخاب کند .


شناخت انواع فرم اندام:

خانم های بالغ ممکن است اندام سیبی شکل ، مستطیلی ، ساعت شنی و یا گلابی شکل داشته باشند . این مدل ها بر اساس اندازه ی دور کمر ، سینه ، باسن و شکم طراحی شده اند . هیچ کدام از مدل ها بر دیگری برتری ندارند ، هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند . بر حسب ویژگی های هر فرم اندام ، لباس هایی پیشنهاد می شود تا زیبایی آن را بیشتر جلوه دهد و معایبش را بپوشاند .

اندام سیبی شکل:

اگر دور سینه 5 تا 8 سانتی متر از دور باسن بیشتر باشد ، احتمالا فرم بدن سیبی شکل است . معمولا این خانم ها شکم چاق و شانه های عریض دارند . 14 درصد خانم ها دارای این فرم اندام هستند . ویژگی بارز این فرم اندام این است که بالا تنه از پایین تنه بزرگ تر و حجیم تر است .

لباس مناسب برای اندام سیبی شکل:

این افراد بهتر است ، لباسی بپوشند که در قسمت شکم و پهلو ها دارای طرح و نقش بیشتری باشد .
بلوز و پیراهن یقه هفت که بالا تنه را کشیده تر نشان دهد .
بلوز بلند تا خط باسن و ترجیحا آستین بلند و شلوار دمپا که پایین تنه را حجیم تر نشان می دهد برای این افراد مناسب تر است .
بلوز و پیراهن تیره که بالا تنه را لاغر تر نشان دهد .

اندام گلابی شکل:

در این فرم اندام برعکس فرم سیبی شکل ، پایین تنه حجیم تر از بالا تنه می باشد . باسن عرض بیشتری نسبت به شانه دارد و به طور کلی پایین تنه نسبت به قسمت های دیگر حجیم تر و پرتر است . 20 درصد خانم ها دارای این فرم اندام می باشند .

لباس مناسب برای اندام گلابی شکل:

برای متناسب نشان دادن اندام این افراد دو راه وجود دارد ، بالا تنه حجیم تر نشان داده شود یا پایین تنه لاغر تر به چشم بیاید .
بهتر است این افراد به جای پوشیدن شلوار های تنگ و چسبان ، از شلوار های دمپا یا راسته استفاده کنند.
همچنین برای پر تر نشان دادن بالا تنه می توان از لباس های روشن و برای لاغر تر نشان دادن پایین تنه ، از لباس تیره رنگ استفاده کرد .


اندام مستطیل شکل:

برای تشخیص این اندام اندازه گیری لازم است . در این فرم اندام عرض شانه و کمر و باسن  تقریبا نزدیک هم است . دور کمر نزدیک تر از 15 تا 20 سانتی متر کمتر از دور سینه است . شکل اندام شبیه تر به اندام مردانه است چون انحنای کمتری دارد و خط کمر مشخص نیست . این فرم اندام رایج ترین فرم هاست و 46 در صد خانم ها در این دسته قرار دارند .

لباس مناسب برای اندام مستطیل شکل:

مشکل این فرم انحنای کم آن است به همین دلیل می توان از  کمربند برای به وجود آوردن خطای دید و انحنا بخشیدن به کمر ،استفاده کرد .
بهتر است به جای لباس هایی که شبیه لباس های مردانه هستند ، از لباس های دخترانه تر استفاده شود .
می توان با پوشیدن دامن کوتاه پایین تنه را پرتر نشان داد .


اندام ساعت شنی شکل:

دور سینه و باسن در این فرم تقریبا برابر است اما دور کمر 20 تا 30 سانت کمتر است و خط کمر کاملا مشخص است .  حجم بالا تنه و پایین تنه  تقریبا برابر است . این نوع اندام به نسبت سایر فرم ها کمیاب تر است و فقط 8 درصد خانم ها در این گروه قرار دارند .

لباس مناسب برای اندام ساعت شنی شکل:

به این فرم اندام ، تقریبا همه مدل لباسی می آید چون انحنای و ظرافت بیشتری دارد .
این افراد بهتر است لباس گشاد نپوشند و لباسشان از ناحیه کمر ، تنگ باشد .
برای این فرم بهتر است لباس سفارشی دوخته شود تا انحنا و زیبایی اندام آن طور که شایسته است نشان داده شود و یا می توان لباس آماده ی خریداری شده را به خیاط سپرد تا کمر آن را تنگ کندمدل های سایز بزرگ:


تا چندی پیش خانم های چاق برای پنهان کردن نواحی چاق بدنشان لباس های گشاد ساده می پوشیدند و هیچ طرح و مدل دیگری در لباس های آن ها دیده نمی شد . اخیرا با ورود هنرمندان و مدل های چاق به صحنه ، لباس های این افراد نیز تغییر کرد و روز به روز مدل و طرح های جدید تری به آن افزوده شد . مدل های سایز بزرگ زیادی در این مدت به عرصه مدلینگ راه یافتند و مورد استقبال قرار گرفتند . اشلی گرام که همیشه در کودکی خود شاهد سرزنش  و تحقیر دیگران بود ، به حرف دیگران توجهی نکرد و وارد عرصه ی مدلینگ شد و کمی بعد به یکی از موفق ترین مدل ها تبدیل شد و برند تولید لباس خود را راه اندازی کرد . از دیگر مدل های سایز بزرگ می توان جولی هندرسون ، اینگا آیریکس دوتیر ، مارگیتا برینگ و دانیل ردمن را نام برد .سخن پایانی:


طراحی مد سایز بزرگ ها امکان را برای همگان به وجود آورده که بتوانند خوش پوش باشند . مدل های سایز بزرگ قبل از هر کاری توانستند خودشان را همانطور که هستند بپذیرند و تحقیر دیگران را به دل نگیرند و از هدفشان دلسرد نشوند . امیدواریم این مقاله مورد رضایت شما واقع شده باشد .

Rate this item
(1 Vote)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.