Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

پارچه چیست

پارچه پارچه

پارچه چیست؟ با توجه به نقش اساسی و غیر قابل چشم پوشی که پارچه در زندگی انسان دارد، ازجمله صنعت و پوشاک، می توان آن را در شاخه های مختلف بررسی کرد. در مقاله پارچه چیست، موارد زیر را بررسی می کنیم؛ تعریف پارچه، انواع بافت پارچه، نیاز انسان به پارچه، تاریخچه ی پارچه در ایران و جهان، ویژگیهای پارچه های دستباف، انواع پارچه، قیمت پارچه، روش های تولید پارچه در ادامه با لست مد همراه باشید.


تعریف پارچه


پارچه لایه ای نرم و نرمش پذیر است که از شبکه ای از نخ ها ، الیاف طبیعی یا مصنوعی تشکیل شده است که کشسان بودن و استحکام پارچه بستگی به نحوه ی قرار گیری الیاف یا نخ ها در کنار یک دیگر دارد.


انواع بافت پاچه

پارچه
انواع پارچه


پارچه را می توان از روش های بافت تاری-پودی ( مانند قالی بافی )، بافت حلقوی( مانند کش بافی یا قلاب بافی )، روش های بی بافت ( مانند نمدمالی ) و گره زدن تولید کرد.


چرا انسان به پارچه نیاز دارد؟


بدیهی است که مهمترین کاربرد پارچه تهیه ی پوشاک است. انسان به لباس نیاز دارد و بسته به فرهنگ و آداب و رسوم هر جامعه لباسش را طراحی و تولید می کند.لباس در ابتدا نقش حفاظتی داشته ولی بعدا کاربرد های پیچیده تری پیدا کرد و تبدیل به ابزاری تزیینی و سمبلیک شد. از آنجا که از لباس فسیل باقی نمی ماند، انسان شناسان با پژوهشی غیر مستقیم روی شپش های بدن انسان دریافتند که اولین لباس 170 هزار سال پیش به وجود آمد. لباس انسان های اولیه از پوست و برگ درختان و پوست حیوانات ساخته شده بود و بعد از آن انسان آموخت که چگونه نخ بسازد.


تاریخچه ی پارچه در جهان


پژوهش های باستان شناسی نشان می دهد که بافندگی از نخستین حرفه های صنعتی و حتی از سفالگری نیز قدیمی تر است. ایرانیان و مصری ها جزء اولین بافنده ها در جهان بوده اند. انسان های اولیه نخستین روش های بافندگی را آموختند و توانستند با پر و نوارهای باریک برگ تور بسازند. همچنین زمانی که انسان آموخت با تابیدن الیاف نخ بسازد، اولین پارچه به وجود آمد. از اولین الیاف مورد استفاده در بافندگی، پشم بوده که از 9 تا 7 هزار سال قبل از میلاد تا کنون باقی مانده است. پس از مدتی الیافی مانند کتان ، کنف، پنبه و ابریشم نیز برای بافت پارچه به کار گرفته شدند. امروزه با کیفت ترین پارچه ها در کشورهای نیجریه، غنا، چین، هند، پاکستان، مراکش و مالزی تولید می شوند.


تاریخچه ی پارچه در ایران


نساجی پیشروترین صنعت ایران و دنیای اسلام بوده که به مرور زمان گسترش یافت. بخشی از نساجی ایران پارچه ی مخصوص مقامات بالای دولتی را تولید می کردند و بخشی دیگر تولید کنندگان گروه های آزاد بودند که تولید خود را به دولت یا مستقیماً به بازرگانان می فروختند. شهرهای خراسان، خوزستان و فارس از مراکز اصلی نساجی در ایران بوده اند. پارچه های کتانی نخستین پارچه هایی بودند که در ایران تولید و به بازار های آسیای میانه و مصر صادر می شدند. پس از مدتی پنبه ای جایگزین کتان شد. شوشتر به دلیل پارچه های ابریشمی رومی اش شهرت داشت. شهرهای مخصوصی پارچه های ابریشمی را با تار های طلا و نقره می بافتند. دوک نخ، چرخ نخ ریسی و دستگاه بافندگی مهمترین ابزار های بافت بودند. پس از حمله ی مغول به ایران بعضی مراکز مهم بافندگی از بین رفت و مراکز جدیدی مانند کاشان معتبر شدند. در حقیقت دوران صفویان، اوج شکوه و بلندی هنر و تمدن ایرانیان، از جمله نساجی بوده است و با سقوط صفویان این هنر چندین هزار ساله فراموش شد.


پارچه های دستباف


اصولا پارچه های دستباف با الیاف طبیعی بافته می شوند و طرح ها و نقش های اصیل و سنتی دارند. تمامی رنگ های به کار رفته در رنگرزی الیاف پارچه باید ثابت و ترجیحاً طبیعی باشند. پارچه های دستباف انواع گوناگونی دارند مانند جاجیم، ساچیم، ترمه و فرش که مشهور ترین آنها فرش می باشد. در جهان امروز نیز فرش دستباف ایرانی به عنوان بهترین و زیباترین نوع فرش شناخته شده است. یک سوم فرش دستباف کل دنیا در ایران بافته می شود و 30 درصد از بازار صادرات فرش دستباف در دنیا نیز در دست کشور ایران است. فرش دستباف ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را از فرش های ماشینی تمایز می دهد مثلاً رنگ فرش دست باف در جهت خواب تیره است، این فرش ضد حساسیت است و تنها کفپوشی است که بر اثر پا خوردن، نورو شست و شو به زیبایی اش افزوده می شود و همچنین عمری طولانی دارد. در فرشهای دستباف چند سانتی متر اختلاف در ابعاد بالا و پایین آن وجود دارد ،که یکی از خصوصیات این نوع فرش است و عیب محسوب نمی شود. فرش دست باف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می شود که ترنج پر طرفدار ترین آنهاست.


انواع پارچه در ایران


چیت (پارچهٔ پنبه‌ای و نقش داری که بیشتر مزین به نقش گل‌های کوچک و بزرگ بود)
چلوار ( پارچهٔ پنبه‌ای سفید و آهار دار و بسیار پر مصرفی که از آن پیراهن و زیرجامه و ملحفه و روبالشی تهیه می‌کردند)
کرباس ( کرباس یا کرپاس، پارچهٔ پنبه‌ای سفید و درشت بافت که غالباً زنان و مردان روستایی از آن جامه می‌ساختند و برای کفن نیز به کار می‌رفت)
متقال ( پارچهٔ پنبه‌ای سفید شبیه به کرباس اما از آن لطیف تر)
کتان ( پارچه‌ای که از الیاف ساقهٔ کتان ساخته می‌شود. کتان گیاه علفی یکساله‌ای است دارای برگ‌های سبز مات و ساقهٔ متشکل از الیاف نرم و بلند. از این الیاف نخ کتانی هم به دست می‌آورند)
مخمل ( پارچه‌ای نخی یا ابریشمی که یک روی آن صاف و روی دیگر دارای پرزهای لطیف و نزدیک به هم و به یک سو خوابیده‌است)
حریر (پارچهٔ ابریشمی نازک) وال، تور، فاستونی
ململ ( نوعی پارچهٔ نخی لطیف و نازک و سفید)
ماهوت ( پارچه‌ای ضخیم تمام پشم، نرم، کمی براق، با سطح پرز دار)
کریشه (پارچهٔ سبک نخی دارای گل‌های برجسته)
کلوکه ( پارچهٔ نخی که بیشتر برای چادر مشکی بکار می‌رفت)
کرپدوشین ( یا کربدوشین پارچه‌ای از خانوادهٔ کرپ که از ابریشم خام بافته می‌شد)
آغبانو (پارچه‌ای نازک و پنبه‌ای که بیشتر برای چارقد و چادر به مصرف می‌رسید)
گاباردین (نوعی پارچهٔ معتبر و مرغوب انگلیسی که بیشتر به مصرف کت و شلوار مردانه می‌رسد)
دبیت (پارچه‌ای نخی که بیشتر آستر لباس و رویهٔ لحاف می‌شد و نوع علی اکبری آن از همه مرغوب تر بود. حاج علی اکبر شخصی بود که دبیت را به کارخانه‌های دبیت بافی لندن سفارش می‌داد)


مخمل‌های کاشان


زربفت‌های کاشان ( پارچه‌های زربفتی که در کاشان بافته می‌شود)
زربفت‌های یزد (زربفت‌هایی که به دست زنان زردشتی یزد بافته می‌شد)
بورسا (بروسا یکی از بنادر معروف ترکیه‌است که محصولات ابریشمی آن شهرت جهانی داشت)
شال‌های کشمیر (این شال‌ها را به تقلید از شال‌های کشمیر با پشم شتر در کرمان می‌بافتند)
پارچه‌های زری دوزی شدهٔ اصفهان
قدک نخی قزوین
عبای لار
شیرشکری
بادیس
(جین)
ساتن
پاتیست
کرپ ژرژت
موسلین
ژرسه
دنیم
پوپلین
حوله‌ای


همچنین در سال های اخیر نام ها و دسته های دیگری در بازار ایران به کار گرفته می شود که به شرح زیر است؛


پارچه تریکو (که با خلوص پنبه متفاوت یافت می‌شود و معمولاً برای تولید تیشرت استفاده می‌شود)
پارچه ریون ( جنس نخ آن از الیاف مصنوعی است و گزینه مناسب برای تولید لباس‌های زنانه است)
پارچه دیور (با نخ پلی استر بافته می‌شود و گزینه خوبی برای انواع لباس است)


قیمت پارچه


پارچه ی "زربافت" از گرانترین پارچه ها در ایران است و بعد از آن می توان به ترمه اشاره کرد. بسته به نوع بافت هر پارچه و طبیعی یا مصنوعی بودن هر پارچه، قیمت گذاری می شوند. ارزانترین پارچه در ایران، پارچه ی "چیتی" می باشد.


روش های تولید پارچه (نساجی)


اولین روش تولید پارچه توسط انسان عبارت بود از آویختن نخ های تار از یک چوب افقی و آویزان کردن وزنه هایی از انتهای نخ ها به منظور ایجاد کشش در داخل تار و نخ پود از لا به لای نخ های تار عبور داده می شد (مانند بافت تور ماهی گیری).
طریقه ای که بعد ها ابداع شد مانند روش قبل بود با این تفاوت که نخ های تار داخل یک چهارچوب افقی قرار داده می شدند و پود از لابه لای تار عبور داده می شد.(مانند بافتن کف پوش حصیری) اما این روش به دلیل طول محدود قاب پارچه های محدودی به وجود می آورد. قرن ها بعد نخهای تار بر روی غلتک پیچیده می شد و در دستگاه بافندگی دستی قرار می گرفت. در سال های بعد اندموندکارت رایت، ماری زاکارد، باکسون، شرمن، ویلیام جی، دانیل مونسون، کارل پاستور، برکز، کارل والنتین، یوهان گابلر، رودلف روسمن و... به پیشرفته تر شدن این صنعنت کمک شایانی کردند.


سخن پایانی


همانطور که در مقدمه اشاره شد، درآمدی بر پارچه و اهمیت آن در زندگی انسان کهن و انسان مدرن را بررسی کردیم. امیدواریم لست مُد توانسته باشد اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص پارچه و پارچه بافی در اختیار شما مخاطبین ارجمند قرار داده باشد.

Rate this item
(0 votes)
آخرین مد

پوشش خوب صرفا لباس گران پوشیدن نیست بلکه درست پوشیدن است . قطعا نمی توانیم این مسئله را انکار کنیم که ظاهر افراد و نوع پوششان برایمان مهم نیست ، بی جهت نیست که قدیمی ها می گویند عقل انسان به چشمانش است . ما در این جا برآنیم تا با معرفی محصولات متعدد در زمینه های مختلف چه در ایران و چه در دنیای خاکی بتوانیم کمک شایانی به شما مخاطبین عزیز کرده باشیم . این اتفاق خیلی هم بد نیست چون کمک می کند ما به پوشش خود بیشتر اهمیت بدهیم . سایت تخصصی لست مد با محوریت دیزاین ، پوشش و مد  قصد دارد تا شما را با آخرین مد و فشن روز دنیا آشنا نماید. تیم تخصصی لست مد تمام سعی خود را، برای اینکه کابران سایت انتخاب مناسب و شیک داشته باشند قرار داده است در واقع مشتری مداری هدف ماست. لست مد با کمک کادر خود تصمیم دارد هر آنچه در دنیای مد اتفاق می افتد را پوشش بدهد ، ما به شما می گوییم برای خوش پوش بودن چه استانداردهایی را باید رعایت کنید و با رعایت کدام اصول همیشه و در همه شرایط خوشتیپ باشید .  شما می توانید با دنبال کردن ما از اخبار و حواشی مد با خبر باشید و با تمام برندها ی دنیا بالاخص برندهای موجود در کشور عزیزمان ایران آشنا شوید .

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.