Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

پوشاک چیست؟

By نرگس گودرزی مرداد 14, 1397 435 1 comment
پوشاک چیست پوشاک چیست

پوشاک چیست ؟ پوشاک یا لباس در لغت کلمه ای عربی است که ریشه در " تلبیس " به معنای " پوشاندن " دارد . لباس ، پوشاک یا تن پوش هر آن چیزیست که بر تن می پوشند . پوشاک از ابتدا نقش حفاظتی را برای جسم انسان ایفا کرده است اما پس از مدتی کاربرد های آن بیشتر و پیچیده تر شد . در ادامه نیاز انسان به پوشاک ، تاریخچه ی پوشاک ، انواع و روش های تبلیغ و فروش پوشاک را با هم بررسی می کنیم .


پوشاک چیست ؟

پوشاک بدن را از گرما و سرما و دیگر مخاطرات موجود در طبیعت حفظ می کند . جنس پارچه ی لباس ، طرح پارچه ی لباس ، مدل و پوشیدگی لباس و حتی رنگ لباس ، اغلب بستگی به آداب و رسوم مردم یک جامعه دارد .

چرا ما انسان ها از پوشاک استفاده می کنیم ؟

بدیهی است که ما پوشاک را به  دو دلیل اصلی می پوشیم ؛ اولاً به این دلیل که پوشاک ما را از خطرات محیطی مانند گرما و سرما حفظ می کند ، ثانیاً اگر نپوشیم احساس شرمساری می کنیم . این احساس شرمساری به دلیل برهنه بودن ، به هیچ وجه مادرزادی نیست . این حس خجالت به این دلیل است که جامعه ما را به عنوان فردی غیر متعارف خواهد شناخت . قبیله های زیادی در آمازون هستند که لباس نمی پوشند و احساس شرمساری نمی کنند . پس تنها دلیل لباس پوشیدنمان وقتی هوا متعادل است و خطری ما را تهدید نمی کند ، عرف جامعه است .

تاریخچه ی پوشاک در جهان:

همه ی ما می دانیم پوشاک انسان های اولیه از برگ گیاهان و پوست حیوانات تهیه شده بود پس امری طبیعی است که لباس های انسان های اولیه تجزیه شده اند و فسیلی از آن ها باقی نمانده . پس نمی توانیم تاریخ دقیق لباس پوشیدن انسان را به دست آوریم . چنین شد که انسان شناسان در سال 2011 پژوهشی روی شپش های بدن انسان انجام دادند و دریافتند که احتمالا انسان 170 هزار سال پیش لباس پوشید . شپش های بدن انسان پس از پوشیدن لباس به گونه ای کاملا متفاوت از شپش های سر جهش پیدا کردند .
انسان هوشمند که گمان می رود برای اولین بار در آفریقا پیدا شده بود ،  بر خلاف اجدادش پوستی کم مو داشت و در برابر سرما و گرما بی دفاع بود . "ایان گیلیگان" از دانشگاه سیدنس در استرالیا می گوید :" احتمالا ما برای جبران از دست رفتن موی بدن به دنبال پوشاک گشتیم ." مردمان فوگیانس در آمریکای جنوبی گاهی اوقات لباس ساده ای می پوشیدند ولی بیشتر زمان ها برهنه بودند . نئاندرتال ها که در اقلیم های خنک تری زندگی می کردند ، حتما به پوشاک نیاز داشتند ، پس می توان نتیجه گرفت احتمالا لباس بیش از یک بار اختراع شده است .
نِئاندرتال ها بدن کوتاه و ستگری داشتند و نسبت به انسان مدرن که لاغر و نحیف تر بود ، برای زندگی در اروپا مناسب تر بودند . نئاندرتال ها خیلی قبل تر از انسان مدرن به اروپا رسیدند اما با وجود تکامل بهتری که نسب به انسان مدرن داشتند ، منقرض شدند . اما انسان های مدرن لباس های پیشرفته تری ساختند و 30 هزار سال پیش وقتی هوا خیلی سرد شد ، این لباس ها کمک کردند که زنده بمانند .
پس از مدتی پژوهشگران در یکی از غار های گرجستان رشته های رنگی کتان پیدا کردند . این رشته ها احتمالا برای ساختن لباس های کتانی به رنگ های مختلف استفاده می شدند . بنابراین پوشاک استفاده ای فراتر از کاربردی بودن پیدا کرد و تبدیل به ابزاری تزیینی و سمبلیک شد .

 

پوشاک و جایگاه اجتماعی:

امروزه پوشاک نشان دهنده ی بخشی از فرهنگ ، هویت و عرف جامعه ی ماست . پوشاک جایگاه اجتماعی و سیاسی و اقتصادی ما را به نمایش می گذارد ؛ همانطور که در طول تاریخ ثروتمندان پوشاک بهتر و گرانتر می پوشیدند و قشری از جامعه ممکن بود از شدت فقر برهنه بمانند .

پوشاک زنانه در اروپا:

در قرن 19 میلادی پیراهن های زنانه به دامن و پیراهن فنری تمایل پیدا کردند . در قرن 20 و 21 میلادی ، لباس های مد روز کوتاه و پس از ده سال دوباره بلند شد . در سال های جنگ جهانی دوم به علت محدودیت  پارچه پیراهن ها کوتاه تر و بعد از جنگ ، دوباره بلند شدند .

پوشاک زنانه در ایران:

در ایران باستان زنان ومردان را هیچگاه برهنه نمی‌بینیم ، نسبت به محل زندگی ، آب و هوا و شیوه کار و زندگی هر شهر و روستا پوشش‌ های گوناگونی وجود داشته که نمونه آن را هم اکنون در پوشش زنان گیلکی ، مازندرانی ، کرد ، لر، بلوچ،  بختیاری ، اقوام دیگر و زرتشتیان مشاهده می‌کنیم . از ویژگی‌هایی که در این گونه پوشش‌ها به شکل یکسان وجود دارد دو چیز است ، نخست اینکه این پوشش‌ها با رنگ‌های طبیعت همگون است یعنی رنگ‌های سرخ ، سبز ، ارغوانی ، زرد و دیگر زنگ‌ها در پوشش آنان بوده وکمتر از رنگ‌های تیره به ویژه سیاه استفاده می شده چون باور داشتند رنگ‌های کبود ، افسردگی آور و غم انگیز است .  دوم اینکه در همه پوشش‌ ها دستان زن و مرد برای انجام کارها به ویژه برای کشاورزی آزاد بود ، نمونه پوشش‌ ها را در اقوام لر ، کرد ، بلوچ ، گیلکی و… می توان یافت .
پلوتارک موردخ یونانی در مورد شرایط ایران در زمان هخامنشیان می‌نویسد که « هر گاه لازم است زنان ایران از خانه خارج شوند و به سفر روند ، درون چادر‌های در بسته‌ ای می‌نشینند و چادر را بر روی گردونه‌ ای قرار می‌دهند و حمل می‌نمایند . » احمد کسروی نتیجه می‌گیرد که استفاده از چنین چادری ویژه توانگران بوده و افراد عادی جهت رفت و آمد مشابه کوچکتر آن را بر سر می‌گرفته‌اند و به تدریج ظاهر آن تغییر کرده و به صورت امروز در آمده ولی نام چادر همچنان بر آن باقی مانده‌ است .
ورود اجناس و البسه گوناگون اروپایی و حضور خیاطان و طراحان فرانسوی ،  و تقلید از آنها  ، کم کم ،  باعث تغییراتی مهم در وضع لباس ایرانیان و خصوصا زنان ایرانی شد . به این ترتیب که ، از طول و عرض چادر کاسته شد و چاقچور و روبنده در میان جوانان ، اکثرا از بین رفت و پیچه عمومیت یافت  ،  شلوار کشی تبدیل به جوراب های ساقه بلند ماشینی شد ، پیراهن و شلیته و شلوار و چادر کمری جای خود را به پیراهن های بلند یک تکه که بلندی آن بر حسب مد روز تغییر می کرد ،  دادند و به جای ارخالق و نیم تنه ،  کت و ژیلت و بلوز به طرز دوخت اروپایی معمول شد و پارچه های زری و مخمل و تور ، به کرپ و ساتن و کرپ دشین و ژرژت و ... تغییر یافت . چنانچه گفته شد ، با نگاهی به تاریخ تحول پوشاک زنان در ایران خواهیم دید که تغییر و تحولات لباس زنان از اندرونی و زنان درباری شروع شده و به طبقات و اقشار دیگر جامعه سرایت کرده است ، این تقلید بنا به موقعیت اجتماعی افراد و به تناسب و توانایی آنها در انتخاب نوع و جنس پارچه و تزیین آن تفکیک می شده است .  در زمان رضا شاه که پوشاک ادامه دروه قبل است ،  بیشتر زنان اعیان و اشراف لباس های اروپایی به تن می کردند اما هنگام خروج از منزل روی آن چادر می پوشیدند .
تحولات سیاسی ایران پس از انقلاب در جامعه زنان بی تأثیر نبود ، به ویژه آنکه احزاب سیاسی و گروههای متعدد مسئله تعلیم و تربیت زنان و اصلاح وضعیت آنان را در رأس برنامه خود قرار داده بودند . آنان یکی از عوامل اصلی متمدن بودن را حضور زنان در عرصه اجتماع می‌دانستند و مانع اصلی این حضور را در سبک و شیوه زیستی و سنتی جامعه و نوع پوشاک جست وجو می‌کردند . بنابر این به دنبال یک سری انتقادات نسبت به حضور زنان در منازل ، خواستار حضور آنان در جامعه بودند . بدین منظور یک جریان پنهان اما مستمر با بیان آزادی زن از اسارت ، بین تجددخواهان بروز کرد . اینان خواستار حضور زن در عرصه اجتماعی بودند و از وضع حجاب سخن به میان می‌آوردند .

پوشاک مردانه در ایران:

ایرانیان نخستین کسانی بودند که کت آستین‌دار و شلوار می‌پوشیدند . مردمان دیگر تمدن‌ها چون آشوریان ، بابلیان و یونانیان شلوار نمی‌پوشیدند ، و حتی یونانیان به ایرانیان به دلیل پوشیدن شلوار کنایه می‌زدند تا جایی که اسکندر علی‌رغم پوشیدن لباس ایرانی ، از پوشیدن شلوار امتناع کرد . علاوه بر نقش و نگارهای بدست‌آمده ، در آثار تاریخ‌نگاران یونانی چون هرودوت هم این نوآوری ایرانیان بازتاب یافته‌است .
در زمان اشکانیان شلوار و بالاپوش‌ های آستین‌ دار به تن‌پوش مرسوم در سرتاسر خاور نزدیک تبدیل شد . که نمونه‌هایی از شلوار و پیراهن این دوره را می‌توان در تندیس فلزی سردار اشکانی در موزه ایران باستان دید .
در دورهٔ ساسانیان کت کوتاه جلوبازی استفاده می‌شد که بلندای آن تا زیر سینه می‌رسید و آستین‌های بلندی داشت و با دکمهٔ دایره‌ای‌شکل در جلوی سینه بسته می‌شد . گرداگرد پایین و یقه هم به نوارهای زیبایی مزین بوده‌است . این نوع کت ، در نقوش تاق بستان و بشقاب‌ های نقره‌ای این دوره ثبت شده‌است . بنا به روایتی کت و شلوار به شکل امروزی در ایران از دورهٔ صفویه رواج یافت و به خصوص پس از انقلاب مشروطه با گسترش سفرها به اروپا ، کت و شلوار در میان مردان ایرانی مورد استقبال واقع شد .

آژانس مدلینگ چیست ؟

آژانس مدلینگ معمولا موسسه سا موسساتی هستند که با جمع آوری عکس های افراد مستعد و علاقه مند به مدلینگ به منظور وارد شدن به دنیای مدلینگ به این افراد کمک می کند .
معمولا هر کدام از آژانس های مدلینگ برنامه خودشان را اجرا کرده و بر اساس هدف خود آموزش هایی را در زمینه مدل شدن به مراجعه کنندگان می دهند . این آموزش ها شامل تمرینات ورزشی و بدنسازی ، طریقه راه رفتن روی استیج ،  شخصیت سازی افراد ، حتی رژیم غذایی و... می شود .

دسته بندی مدلها:

    مدلینگ خردسال
    مدلینگ نونهال
    مدلینگ نوجوان
    مدلینگ جوان
    مدلینگ بزرگسال
    مدلینگ ایرانی
    مدلینگ تجاری    
    مدلینگ خاص

سخن پایانی:

همانطور که مشاهده نمودید ، با هم درآمدی بر پوشاک و تاریخچه اش را بررسی کردیم . در تمام دنیا پوشاک و صنعت مد روز به روز در حال گسترش است و اهمیت آن فرا گیر تر از سال های گذشته می باشد . امیدواریم لست مود در این باره ، توانسته باشد اطلاعات مفیدی را در اختیار شما مخاطبین عزیز قرار داده باشد .

Rate this item
(3 votes)

1 comment

  • ali
    Comment Link ali دوشنبه, 07 آبان 1397 12:26

    خب همه می دونن پوشاک چیست؟ یه لحظه به کل دانسته هام شک کردم اومدم مقاله تون رو خوندم :)) خوب بود آفرین

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.