Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

آیا همه خانم ها باید ازدواج کنند ؟

By نرگس گودرزی مرداد 31, 1397 338 0
آیا همه خانم ها باید ازدواج کنند آیا همه خانم ها باید ازدواج کنند

آیا همه خانم ها باید ازدواج کنند ؟ در سر بسیاری از مادران ، پدران و دختران این فکر می گذرد که هر زنی ، در زندگی اش به جایی می رسد که باید در مورد شوهر و فرزند تصمیم بگیرد . این کار مستلزم آن است که مردی را بیابد که از او مراقبت کند . سوای هرگونه تحصیلات و میزان اتکا به نفسی که زن بدست آورده است ، هدف نهایی همواره به دست آوردن دل یک مرد توانمند است .

برای رسیدن به این هدف ، قاعده های واضحی وجود دارند که زنان را تبدیل به موجوداتی حقیر ، بی آزار و سر به راه می کند .

-لباس عروسی رنج ها را از میان می برد .
-دخترها نیاز به تحصیلات ( عالی ) ندارند ، چون قرار است ازدواج کنند .متاسفانه موضوع اصلی در زندگی زن امروزی هنوز آن است که چگونه مردی را به دام اندازد . هر چه موقعیت اجتماعی آن مرد بالاتر باشد ، موفقیت زن هم بالاتر فرض می شود . یک بار در یک آگهی تبلیغاتی تلوزیونی ، دیدم که زن میانسالی خود را " همسر دندانپزشک " معرفی می کرد . این که شوهرش دندان پزشک بود ، باید به این معنا می بود که او هم زنی شایسته است . او نیازی به تحصیلات خاصی نداشت ؛ همین که توانسته بود مرد موفقی را به سوی خود جذب کند ، لابد نشان دهنده ی لیاقتش بود . عنوان " همسر " ظاهرا اعنوانی است که خانم ها برای آن ارزش قائلند . حتی نام خانوادگی شان را تغییر می دهند ، مگر این که قانون نام گذاری امکانات دیگری فراهم آورد . حتی خانم هایی که از نظر شغلی موفق هستند ، ارزش خاصی برای شوهر داشتن قائل اند . موفقیت شخصی بدون داشتن شوهر از نظر آن ها بی معناست .
موقعیت همسر بودن یک فایده دارد : باعث می شود تا زن نیازی به تلاش برای کسب تحصیلات کافی نداشته باشد و در عوض ، خود را برای خدمت کردن و زیر دست بودن آماده سازد ؛ یعنی آماده شود تا کارهای پست تر زندگی را برای دیگری انجام دهد و از این که مطیعانه در حاشیه زندگی قرار دارد خشنود باشد .

-مرد ( و نه زن ) باید درگیر زندگی پرفراز و نشیب روزمره شود !
-زن می تواند کار کند ولی مرد باید کار کند !

امروزه می توان زنانی را یافت که سال ها در نهضت زنان فعال بوده اند ، اما اکنون همچون مادرانی سر به راه ، فقط به نظافت خانه می پردازند و صبح ها هنگامی که شوهرشان سرکار می رود تا روزی خانواده را تامین کند ، برایش دست تکان می دهند . استقلال و داشتن شغل برای آن ها به صورت چیز های فرعی و حاشیه ای در آمده است . امروزه کمتر کسی با این امر مخالف است که هر دختری باید یک شغل آبرومند داشته باشد . اما دختران نباید جاه طلب باشند . تحصیلات آن ها فقط در موارد ضروری به درد می خورد ، یعنی هنگامی که هنوز مردشان را پیدا نکرده باشند یا این که به هر علتی او را از دست داده و مرد دیگری جایگزین نکرده باشند .
خانم ها فقط تا آن هنگام به طور مستقل کار می کنند و به تنهایی به سفر می روند و علایق خود را دنبال می کنند که شوهر نکرده و بچه دار نشده باشند . بعد از آن ابتدا خیال می کنند که می توانند آزادی های خود را حفظ کنند ، اما خیلی زود درگیر نقش های کلیشه ای و قدیمی می شوند . اگر چه امروز بعضی از مردان حاضرند پله ها را تمیز کنند و مراقب بچه ها باشند ، خانم ها انجام دادن این کار ها را وظیفه ی خود می دانند . در عوض وقتی صحبت از وظایف سنگین تر شود ، عقب نشینی می کنند . مثلا هر گاه شوهرشان را برای خرید روزانه به فروشگاه می فرستند ، فهرست چیزهایی که باید خریداری شود برایش می نویسند ، اما هنگامی که موضوع خرید اتوموبیل یا عوض کردن منزل پیش می آید خودشان را عقب می کشند .


نمی توانم به تنهایی از خودم محافظت کنم ؟!


این دام فکری می تواند در پس جملات زیر نهفته باشد :

شوهر باعث بهبود تصویر زن از خودش می شود . وقتی زن شوهر داشته باشند ، اعتماد به نفس و قدرت تصمیم گیری اش افزایش می یابد و توانایی اش بهتر شناخته می شود . از لحاظ اجتماعی ، خانم های شوهر دار نسبت به خانم های مجرد جدی تر گرفته می شوند . شوهر محافظی است در برابر فعالیت های شغلی و دخالت های دیگران در زندگی خصوصی . به طور خلاصه شوهر حکم بیمه زندگی است . این که خانم ها تا چه اندازه ممکن است در خیال خود به مردان محتاج شوند ، از این جمله پیداست : " به تنهایی کاری از پیش نمی برم ." خانم ها باید بدانند بدون شوهر هم شایسته ی احترام و قدردانی هستند .

سخن پایانی:

آیا احساس می کنید که جرات ندارید نخستین گام را در جهت استقلال بردارید ؟  آیا احساس می کنید که آماده اید تا در صورت لزوم ، چیز هایی را که برایتان ارزش دارند ار دست بدهید ؟ آیا احساس می کنید که برخلاف علایقتان عمل می کنید ؟ در این صورت باید بیاموزید که به خود احترام بگذارید . احساس ارزشمندی شما نباید به این وابسته باشد که شوهر دارید یا نه . تنها آن کس که به خودش اعتماد دارد ، قادر است دیگران را در مورد خود قانع سازد .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on دوشنبه, 09 مهر 1397 11:24

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.