Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

بیش فعالی چیست ؟

By مهری هاشمی فر شهریور 15, 1397 351 0
بیش فعالی چیست بیش فعالی چیست

بیش فعالی حالتی است  که در آن کودک شما فعالیت بیش از اندازه ای دارد به طوری که اطرافیان و والدین و دوستان از این موضوع ناراحت اند ، برخی والدین به محض تماشای اولین رفتار شیطنت آمیز از کودک ، برچسب بیش فعالی به کودکشان می زنند . در حالی که حرکت و جنب و جوش کودک امری طبیعی و نشان از شادابی و سلامت او دارد . پس نکته مهم در آغاز مبحث بیش فعالی ، این است که والدین کودک بدانند نباید به تشخیص خود برچسب بیش فعالی ، به کودک بزنند ، بلکه برای این که بخواهیم بگوییم کودک بیش فعال است باید علائم آن را در وی مشاهده کنیم ، و این علائم به تایید روانشناس یا مشاور برسد .  اگر بخواهم  آماری از میزان بسط این اختلال در افراد بگویم تقریبا از هر 100 کودک 5 کودک می تواند مبتلا به این  باشد .


علایم بیش فعالی:


عدم تمرکز
ناتوانی در به پایان رساندن یک فعالیت
ناتوانی در ثابت نشستن برای دقایقی
اختلال در توجه
جنب و جوش زیاد
ناتوانی در برقراری ارتباط صحیح با اطرافیان و کودکان دیگر
بروز واکنش های عصبی تکانه ای
عجول بودن ، این کودکان توانایی منتظرماندن برای مسئله ای را ندارند
گم کردن لوازم شخصی و لوازم تحریر
آنها غالبا نمی تواند با هم سن و سالان خود در بازی به توافق برسند  ، و معمولا بازی دیگران را بر هم می زنند
زیاد صحبت می کنند
تند صحبت می کنند طوری که فرصت ادای کامل کلمات را به خود نمی دهند


دلایل ابتلا به بیش فعالی:


نمی توان گفت بیش فعالی صرفا امری مادر زاد یا نشات گرفته از محیط است ، بلکه احتمالا مسئله ای ژنتیکی و محیطی است . استرس مادر در دوران بارداری ، مصرف الکل ، عفونت حاملگی و... می تواند در به وجود آمدن این اختلال در کودک موثر باشد .


رفتار با کودک بیش فعال:


با افزایش سطح ا گاهی والدین درباره بیش فعالی شاهد افزایش آمار افرادی هستیم  که طالب درمان کودکان خود هستند . والدین بدانند نباید با کودک بیش فعال خود به تندی برخورد کنند یا او را به خاطر شیطنت یا بی قراری اش سرزنش کنند ، فقظ کافیست رفتار اشتباهش را برایش بازگو کنید و ازاو بخواهید آن را اصلاح کند و به جای آن از رفتاری که به او یاد می دهید استفاده کند .


درمان بیش فعالی:


در واقع برای درمان این اختلال روش سریعی وجود ندارد . برای درمان از دارو درمانی و رفتار درمانی استفاده می شود . والدین باید اطلاعات کافی درباره ی این اختلال داشته باشند ، به کمک مشاور  یک برنامه جامع برای درس خواندن کودک طرح ریزی کنند ،


رژیم غذایی:


به کودکان بیش فعال خود مواد با قند و کافئین بالا ندهید . مصرف هر روز بستنی جنب و جوش آنها را زیاد میکند ، سعی کنید میزان مصرف بستنی کودک را به یک بار درهفته کاهش دهید .
ماست ، پنیر ، شکلات ، نوشابه همه دارای موادی هستند که باعث بیشتر شدن علایم بیش فعالی می شوند . اگر باقاطعیت جلوی کودک خود بایستید و اورا از مصرف این مواد غذایی منع کنید مشخصا کودک نیز از خواسته ی شما پیروی نخواهد کرد ، یا حتی ممکن است دست به پرخاشگری بزند ، پس برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است به آرامی و با برنامه مواد غذایی مضر را از برنامه غذایی اش حذف کنید و مواد غذایی که می تواند مصرف کند را به شکل های مخصوص کودکان تزئین کنید ، بی شک آرایش غذا به شکل های کودکانه توجه کودک را نسبت به غذا جلب می کند و می توانید به آرامی او را به غذا هایی که باید مصرف کند عادت دهد .
غذا هایی که برای بیش فعالان مفید است : غذا هایی که دارای  امگا3 - امگا6 – کلسیم  – پروتئین – روی – ویتامین ب – منیزیوم می باشد ،  مصرف آب زیاد ، مصرف سبزی جات ،

در پایان این که برای درمان  این اختلال والدین نباید عجله و شتاب کنند بلکه باید به روانشناس مراجعه کنند و و طبق برنامه پیشنهادی مشاور حرکت کنند .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on یکشنبه, 08 مهر 1397 10:52

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.