Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

تاثیر دعوای والدین بر کودکان Featured

By راضیه واشقانی فراهانی بهمن 14, 1397 260 0
کودکان اولین قربانی احساسی، در مقابل دعوا و مشاجره والدینشان هستند. کودکان اولین قربانی احساسی، در مقابل دعوا و مشاجره والدینشان هستند.

تاثیر دعوای والدین بر کودکان، گاهی پدر و مادرها با هم بحث میکنند. آنها ممکن است راجع به پول، خانه و خیلی چیزهای دیگر، باهم اختلاف نظر داشته باشند. کسانی که چندین سال است با هم زندگی میکنند، به طور طبیعی گاهی باهم مخالفت یا بحث میکنند.

عکس العمل فرزندان، در مقابل دعوای پدر و مادر


این بحثها و مخالفتها، میتواند با آرامش همراه باشد و هر دو طرف به هم فرصت شنیدن و حرف زدن بدهند، و گاهی هم ممکن است با دعوا و داد زدن باشد. بچه ها از این دعواها، نگران میشوند و احساس ترس و غمگینی میکنند. بعضی اوقات بچه ها خود را در دعوای والدین، مقصر میدانند مثل زمانی که موضوع دعوا درباره بچه ها باشد. اما بچه ها باید بدانند که، هیچ وقت در دعوای پدر و مادرها مقصر نیستند.

برداشت بچه ها از دعوای والدین چیست؟


زمانی که والدین با هم دعوا میکنند، ممکن است بچه ها فکرکنند که والدینشان همدیگر را دوست ندارند و حتی ممکن است از هم طلاق بگیرند. اما دعوای پدر و مادرها معمولا به این معنی نیست. بچه ها باید بدانند که بزگترها هم گاهی مثل خود بچه ها باهم دعوا میکنند و ممکن است حرف هایی بزنند که واقعا منظور آن ها نیست. روزهایی که بزرگترها خیلی خسته و کم حوصله هستند و یا شاید عصبانی باشند، ممکن است بحث و دعوا پیش بیاید.

بچه ها موقع دعوای پدر و مادر چه احساسی دارند؟


بچه ها از اینکه پدر و مادرشان با نامهربانی و خشونت با هم حرف بزنند غمگین میشوند و بیشتر نگران کسی هستند که، در دعوا بیشتر مورد پرخاش قرار گرفته است. زمانی که والدین ناراحت و غمگین میشوند و عصبانیت خود را کنترل نمی کنند بچه ها میترسند و احساس تنهایی میکنند. ممکن است یکی از والدین آنقدر عصبانی باشد که بچه احساس خطر کند.
دعوای بزگترها اثرات سوئی بر بچه ها میگذارد. مدرسه رفتن برایشان سخت میشود، خوابشان نمیبرد، دل درد میگیرند یا گریه میکنند. باید به بچه ها یاد داد که، احساسات خود را با والدین در هر موضوعی در میان بگذارند. از جمله همین احساسی که از دعوای والدین دارند، تا آن ها کمکشان کنند. ممکن است بزرگترها حواسشان به بچه ها نباشد، که احساس ترس و نگرانی آنها از دعوا را برطرف کنند.

اگردعوای بزگترها زیاد طول بکشد یا دائم تکرار شود، چه کار کنیم؟


گاهی اوقات دعوی بزرگترها با خشونت، هل دادن، شکستن وسایل خانه و یا توهین همراه میشود. در این شرایط اولیا نیاز دارند که، از کسی بیاموزند تا عصبانیت خود را چگونه کنترل کنند.
در این وضعیت شاید بچه ها با یکی از بزرگترها مثل پدربزرگ یا معلم درباره این که در خانه شان، دعواهای زیاد و خشونت آمیز اتفاق می افتد صحبت کنند و از او بخواهند که به آنها، کمک کند. روانشناسان و مشاوران خانواده هم میتوانند راه های مخالفت بدون دعوا و خشونت را به والدین بیاموزند، که این کار نیاز به زمان دارد.


مخالفت اولیا باهم، همیشه بد نیست


مخالفت آبرومندانه به افراد کمک میکند تا احساسات خود را ابراز کنند و جلوی ناراحتی و عصبانیت آنها را بگیرد. فایده ای که مخالفت کردن دارد، این است که باعث میشود آدمها یکدیگر را بهتر درک کنند و به هم نزدیکتر شوند.
پدر و مادرها هم، مثل بچه ها با هم مخالفت میکنند و بعد دوباره احساس خوبی خواهند داشت. در خوشحالترین خانواده ها، گاهی بزرگترها با هم بحث میکنند. پس مخالفت، بخشی از زندگی است و با فهم متقابل، خانواده ها میتوانند بیشتر مشکلات را حل کنند.

 در مقاله بعدی با عنوان روانشناسی تعطیلات نوروز با ما همراه باشید.

 

 

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on دوشنبه, 15 بهمن 1397 09:29

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.