Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

تفاوت بین اعتماد و عزت نفس

By مهری هاشمی فر شهریور 05, 1397 378 0
تفاوت بین اعتماد و عزت نفس تفاوت بین اعتماد و عزت نفس

تفاوت اعتماد به نفس با عزت نفس ، امروزه مبحث اعتماد به نفس و عزت نفس از اهمیت بالایی برخوردار است و نداشتن این خصیصه ها موجب مشکلات زیادی برای فرد می شود . چرا که جهان نوین برپایه ی روابط اجتماعی پیچیده ای شکل گرفته است ، انسان برای پیشرفت در زمینه شغلی اجتماعی و... نیازمند برقراری ارتباط با دیگران است و برای برقراری درست این ارتباط نیازمند داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس بالا است . در ادامه به توضیح این مطلب خواهیم پرداخت .
عزت نفس چیست؟


عزت نفس یعنی آن که شخص تا چه اندازه ای برای خود ارزش قائل است یا به عبارتی  در درون خود برای خود اهمیت و ارج قرب  دارد . عزت نفس از تجارب فرد بخصوص در دوران کودکی شکل می گیرد ، به همین دلیل روی رفتار فرد درارتباط با محیط اجتماعی اثر گذار است .


اعتماد به نفس چیست؟


اعتماد به نفس یعنی آن که شخص در انجام کارها به توانایی خود اعتماد داشته باشد . میزان اعتماد به نفس اشخاص در کار ، ارتباط زیادی با میزان تخصص و مهارت ان ها در انجام آن کاردارد .  اعتماد به نفس افراد در ارتباط دیگران شکل می گیرد . اعتماد به نفس موضوعی انتسابی نیست ، بلکه موضوعی اکتسابی است .
 


تفاوت اعتماد به نفس وعزت نفس


در واقع باید بگوییم شخصی که دارای اعتماد به نفس است ، هرگزنیازی به تایید دیگران ندارد . این اشخاص لزومی نمی بینند برای آنکه احساس خوبی داشته باشند خود را به چالش بکشند تا دیگران آن ها را ببینند ، اما افرادی دارای اعتماد به نفس هستند سعی می کنند به جنگ با مشکلات بروند ومسئولیت های جدید بگیرند وآن ها را به خوبی انجام دهند .
 


چگونه افراد با اعتماد به نفس بالا را بشناسیم;


برای تشخیص افراد با اعتماد به نفس بالا باید دقت کنید ، شخص نقش بازی نکند . اگر مدتی با فرد صحبت کنید از رفتار کردارش متوجه خواهید شد که واقعا دارای اعتماد به نفس بالا است ، یا تظاهر به اعتماد به نفس بالا می کند . اعتماد به نفس درست شخصیت واقعی فرد را نشان می دهد در حالی که اعتماد به نفس کاذب فقط کتمان نقاط ضعف فرد است . حال برای آن که بتوانید این افراد را از یکدیگر بشناسید برخی از ویژگی های رفتاری شخصیتی آنها را معرفی می کنیم ؛


افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند این گونه هستند :


اغلب شاد سر حال اند شادی آنها ظاهری نیست بلکه شادی درونی است .
آنها دیگران را قضاوت نمی کنند فکر و وقت خود را بیهوده برای قضاوت دیگران هدر نمی دهند ، زیرا این کار را محدود به ذهن های کوچک می دانند .
- ورزش می کنند به سلامتی خود اهمیت می دهند .
- به دنبال توجه دیگران نیستند .
- قرص و محکم سخن می گویند ، کمتر از کلماتی مانند مطمئن نیستم استفاده می کنند .
-به راحتی در برابر نظراتی که مخالف انند ( نه ) می گویند .
-آنها برای در خواست کمک از دیگران ترس ندارند .
-از خطر کردن ، برای رسیدن به موقعیت بهتر ترس ندارند .


چگونه افراد با عزت نفس بالا را بشناسیم؟


در تفکر عزت مدار شخص به عزت نفس درونی خود اگاه است واعمال و رفتارش بر اساس ارزش های درونی خود است . از جمله خصوصیات افراد با عزت نفس بالا را در زیر شرح می دهیم j.
این افراد از درون خود احساس ازرشمندی می کنند .
- اعتقاد دارند بر ابعاد مختلف زندگیشان مسلط اند .
- خود را به گونه ای مثبت ارزیابی می کنند .
- از انتقاد دایم به خود می پرهیزند .
- به خودشان برچسب نمیزنند .
- می دانند به تمام آرزو هایشان میرسند .
-از احساس همدردی بالایی برخوردارند .


سخن پایانی:


درپایان می توان گفت ما برای رسیدن به خوشبختی نیاز به اعتماد به نفس و عزت نفس داریم و خودمان باید در کسب این توانایی ها کوشا باشیم . عزت نفس نوعی عشق و اعتماد به نفس نوعی اعتماد است . پس برای رسیدن به موفقیت نیازمند عشق و اعتماد به خود هستیم . در بیانی دیگر ، عزت نفس و اعتماد به نفس دو روی سکه هستند ، و موازی یکدیگر حرکت می کنند . پیشرفت در هریک از این دو مورد موجبات پیشرفت در دیگری را فراهم می کند .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on دوشنبه, 09 مهر 1397 07:56

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.