Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

جذاب سخن بگویید تا جذب شوید

By نرگس یزدان پناه شهریور 19, 1397 325 1 comment
جذاب سخن بگویید تا جذب شوید جذاب سخن بگویید تا جذب شوید

 همیشه در میان افراد موفق در جمع های خانوادگی و اجتماعی رازی است به نام خوش صحبتی . یادگیری شیوه های برای صحبت کردن ایده آل یا سخنرانی های جذاب منجر به نتایجی است که از مهم ترین آن ها برقراری ارتباط عالی و محبوبیت در جمع است . از جمله اصول و قواعد رسیدن به نوع حرف زدن مناسب ، رعایت نکاتی مانند داشتن تن صدای مناسب ، میزان بلندی صدا ، داشتن لحنی جذاب و توجه به کلمات و حرف هایی است که از دهانمان بیرون می آید .

خوشبختانه رسیدن به تمامی موارد فوق با تمرین های ویژه ای قابل دستیابی است .
باید توجه کرد که جذاب صحبت کردن لزوماً مربوط به موضوع سخنرانی های بزرگ نیست و در هر شرایط و حیطه‌ ای می ‌توان از آن بهره برد . حتی در گفت و گوها در جمع های دوستانه ، خانوادگی و روزمره . اما امروزه فرا گیری اصول و مبانی فن بیان در موارد حرفه ای مانند سخنرانی برای جمع های مانند همایش یا سمینار ها و یا در جلسات اداری و موبوط به کسب کار امری ضروری و اجتناب ناپذیر است . چرا که موفقیت برای رهبران و مدیران کسب و کار ارتباط فوق العاده ای با این موضوع دارد. پس به طور خلاصه چه گفتن و چگونه گفتن، فاکتور های بسیار مهمی در برقراری یک رابطه مؤثر و از موارد تاثیرگذار در این موضوع هستند .

برای رسیدن به نحوه ایده آل صحبت کردن رعایت چه نکاتی ضروری است ؟

صحبت کردن برخی از افراد آنچنان نا مطبوع است که شنونده چیزی از حرف های آن ها متوجه نمی شود . اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که داشتن نوع صحبت ایده آل برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است رعایت نکات زیر کمک فوق العاده ای در این امر به شما خواهد نمود :

قبل از هر چیز چند نفس عمیق بکشید :

اگر در هنگام صحبت به جای تنفس عمیق از ناحیه شکم ، تنفس سطحی در قفسه سینه داشته باشید ، صدای شما ضعیف تر و احتمالا وحشت زده و عصبی به نظر خواهد رسید . در مواقع صحبت در جمع یک نفس عمیق آرامش بخش می تواند عمق صدای شما را بهبود بخشیده و کمک کند که اعتماد به نفس بیشتری از خود در لحن تان بروز دهید .

سعی کنید شمره و به دور از غلبه احساسات صحبت کنید :

هنگامی که شما در مورد آنچه می گویید نا مطمئن و عصبی هستید ، تمایل به سریع صحبت کردن را دارید . شمرده تر صحبت کردن نه تنها باعث می شود که شنوندگان درک بهتری از گفته های شما داشته باشند ، بلکه علائم اعتماد به نفس و خویشتن داری نیز در لحن شما نمود پیدا خواهد کرد .

مراقب حرکات و ژست خود باشید :

همه حرکات و رفتار های شما هنگام صحبت کردن می تواند بر روی قدرت و وضوح صدا و میزان توجه دیگران مؤثر باشد . به عنوان مثال ایستادن ، نشستن ، حرکات دست ، سر و دیگر اندام ها ، حالت افتادگی یا صاف بودن شانه ها و ... هر یک بروز دهنده ویژه گی هایی از شخصیت شماست .


دقت به تن صدا و رفع اشکالات آن :

میزان مناسب فرکانس صدا به شما کمک می کند تا هنگام صحبت ارتباطات مؤثرتری با مخاطبین برقرار کنید . عدم استفاده از میزان صدای خیلی بلند یا خیلی کوتاه در هنگام صحبت نه تنها باعث محبوبیت بیشتر در نزد دیگران خواهد شد بلکه به سلامتی تارهای صوتی شما نیز کمک ویژه ای می نماید .


یکنواخت و خسته کننده صحبت نکنید :

لحن یکنواخت و خسته کننده ، همچنین استفاده از کلمات ، جملات و خاطرات تکراری  در صحبت ها ، شما را به فردی کسل کننده تبدیل خواهد نمود .

کوتاه صحبت کنید :

حتی اگر از بهترین و حرفه ای ترین سخنرانان باشد ، باید بدانید که با زیاد صحبت کردن ارزش خود و حرف هایتان را از دست خواهید داد . اگر می‌ خواهید صحبت شما مورد توجه دیگران قرار بگیرد تا حد ممکن کوتاه صحبت کنید و حتی در یک سمینار نیز اجازه ندهید تحت هیچ شرایطی بیش از 60 دقیقه پشت سر هم سخنرانی کنید .

قبل از سخنرانی های مهم تمرین عملی را فراموش نکنید :

تمرین های مانند ضبط صدا ، اجرای صحبت در جمع های کوچکتر و ... قبل از سخنرانی بسیاری از مشکلات را پیش بینی کرده و می توان آن ها را رفع نمود .

سخن آخر:

شاید با خوا ندن این مقاله با خود بگویی که یک حرف زدن ساده نیاز به این همه نکته و تمرین ندارد . اما اگر بدانید پشت این مهارت ها ، ایده های بزرگ فلسفی و روانشناختی وجود دارد که خیلی از موفقیت های ریز و درشت تحصیلی و کاری و خانوادگی تان به همین مهارت داشتن در گفت و گو بستگی دارد از این پس به نحوه گویش خود توجه ویژه تری خواهید کرد .
حتما همه شما تا به حال صداها یی را شنیده اید که دلنشین و گرم و لطیف هستند و برخی دیگر خشن ، سرد و وانمودی هستند . اگر می خواهید جزء دسته اول باشید ، شما نیز می توانید برای بهبود وضعیت کلامی خود با اصلاح کیفیت ، تن و لحن صدا ، قدم های موثری برداشت و بیاموزید که چگونه می توان توسط مهارت های شنیداری ، شخصیت خود را بیان کرد و به فردی جذاب و محبوب تبدیل شد .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on یکشنبه, 08 مهر 1397 10:27

1 comment

  • زهرا
    Comment Link زهرا جمعه, 30 شهریور 1397 17:10

    ممنون از مقاله خوب و کاربردیتون

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.