Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

حمایت از تولید ملی

By مریم خطیبی مرداد 10, 1397 567 0
حمایت از تولید ملی حمایت از تولید ملی

حمایت از تولید ملی ، واضح است که پیشرفت و توسعه ی جامعه از لحاظ فرهنگی ، دینی ، مذهبی ، اجتماعی و ... بستگی به وضع اقتصادی دارد . پیامبر اسلام فرموده اند : " دور نیست که با فقر ، کفر هم ورود کند ..."مفهوم حمایت ملی در دو حالت تعریف می شود :

حالت اول در زمانی که اقتصاد جامعه حالتی معمولی و سالم دارد ، حمایت از تولید ملی بر این معناست که جامعه باید به تولید و حمایت از کالاهایی بپردازد که برایش صرفه ی اقتصادی دارد ؛ برای مثال ، کشوری که منابع طبیعی چشم گیری ندارد ، به خدمات می پردازد و برعکس .
حالت دوم در حالتی که جامعه تحریم است و اوضاع اقتصادی در شرایط بحرانی به سر می برد ، صرفه و مزایای اقتصادی در نظر گرفته نمی شود و جامعه به تولید کالاهایی می پردازد که به آن ها نیاز دارد ولی به دلیل تحریم یا هر دلیل دیگری ، نمی توان آن ها را وارد کرد . در این صورت جامعه مجبور است آن را تولید کند .


برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی چه باید کرد ؟

در وهله ی اول تولید کننده باید کیفیت را در حد رقابت با کالای خارجی بالا ببرد و اعتماد خریدار را به خود جلب کند . جامعه ای که قبل از تحریم به کشور های دیگر وابسته است ، ممکن است بسیاری از فناوری های کارخانه سازی را داخل کشور نداشته باشد و این مشکل اصلی کشور ماست . ایده حمایت از تولید ملی حرکت بسیار خوبی است اما به دلایل مختلفی در زمان کم قابل اجرا نیست و نیاز به تحقیقات بسیار و فرهنگ سازی و آموزش نیاز دارد .

 


حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی:


" اقتصاد مقاومتی روشی است برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی علیه یک منطقه یا کشور تحریم شده ،  با کمترین وابستگی به خارج از کشور در خصوص نیازهای اساسی و راهبردی است . "  تعریف دیگر اقتصاد مقاومتی عبارتست از : سیاستگذاری و اجرای برنامه های اقتصادی معطوف به پایداری در همه سطوح با فرض فشار همه جانبه نظام سلطه . می توان گفت حمایت از تولید ملی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است . بعضی مردم گمان می کنند اقتصاد مقومتی همان ریاضت اقتصادی است ، درصورتی که این دو مفهوم کاملا جدا از یک دیگر هستند . ریاضت اقتصادی طرحی است که در آن دولت ها برای کاهش هزینه ها و رفع کسری بودجه ، برخی خدمات و مزایای عمومی را کم ، یا حذف می کند . ریاضت اقتصادی ، مردم را در سختی قرار می دهد اما در دراز مدت اقتصاد را بازیابی می کند . ریاضت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی ، به هم مربوط نیستند و رخ دادن یا رخ ندادن یکی ، بر دیگری موثر نیست . آیت الله علم الهدی در جمع دانشجویان : اقتصاد درون زا و مقاومتی بهترین ابزار مبارزه امروز با دشمن است .
با حمایت از کالاها و تولیدات داخلی علاوه بر حمایت از اشتغال ، از خروج ارز برای واردات کالاهای خارجی جلوگیری می شود . برای تحقق این مهم باید به رویکرد اقتصاد مقاومتی ، سیاست خرید و تأمین کالا از تولید کنندگان داخلی با جدیت از سوی مردم و دولت اجرایی شود . دولت نیز ضمن اینکه باید خرید وحمایت از کالاهای ساخت ایران را از خود شروع نماید، ضرورت دارد که منابع بانکی را به سمت تقویت تولید داخل سیاستگذاری کند و نرخ سود بانکی را برای تولیدات داخلی به صورت خاص مدیریت نماید .

سخن پایانی:

وظیفه ی ما مردم ایران در حمایت از تولید ملی این است که اولا خودباوری داشته و ثانیا برخی نگاه های نادرست خود نسبت به کالای ایرانی را تغیر دهیم ، و آن را نسبت به کالای خارجی مقدم بشماریم . امیدواریم " حمایت از تولید ملی " نه در حد یک شعار ، بلکه در قالب یک روش زندگی رواج پیدا کند .

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on دوشنبه, 15 مرداد 1397 09:36

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.