Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

در حرف زدن عقب نشینی نکنید

By نرگس گودرزی شهریور 04, 1397 413 0
در حرف زدن عقب نشینی نکنید در حرف زدن عقب نشینی نکنید

در حرف زدن عقب نشینی نکنید ، اشتباه دیگری که به عنوان فرهنگ و آداب در بین خانم ها ، به خصوص خانم های ایرانی رواج یافته ، این است که خانم ها حرفشان را طوری می زنند که راه برگشت داشته باشد . انگار از حرفی که می زنند مطمئن نیستند یا بابت آن خجالت می کشند و این اصلا خوب نیست .


بسیاری از خانم ها با احتیاط فراوان سخن می گویند . اگر دیگران با حرفشان موافقت نکند یا صرفا موافقت خود را نشان ندهند ، فورا عقب نشینی می کنند . یکی از نشانه های این عقب نشینی ، تکرار عبارت " ممکن است " در حرف های ایشان است : " ممکن است لطفا آن پرونده ها را به من بدهید ؟ " ، " ممکن است به مسافرت برویم ؟ "  ، " ممکن است ..." در واقع هدف از به کارگیری این عبارت تضعیف بیان و تبدیل نشدن آن به یک تقاضای صریح است .
استفاده از زمان گذشته به جای زمان حال ، در صرف افعال نیز چنین اثری را دارد : " دوست داشتم به خانه بروم. " ، " خیال  می کردم حرفم درست است . "
عبارت گمان می کنم نیز زیاد شنیده می شود : " گمان می کنم از این فیلم خوشم نیاید ." ( اما اگر تو بخواهی ، حاضرم به سینما برویم . )  ، " گمان می کنم حرفم درست است . " ( اما اگر با آن مخالفی ، حاضرم آن را پس بگیرم ) ، " گمان می کنم تصمیم خودم را گرفته باشم " ( اما اگر اصرار کنی ، آن را عوض می کنم ) خانم ها با این لحن حرف زدن ، در نهایت اعلام می دارند که برای اطاعت و زیر دست بودن آماده اند .
گاهی در جلسات درمانی ، چنان چه خانمی از عبارت "گمان می کنم " استفاده کند ، از او می پرسم :« اگر گمان نکنید چه ؟ » این بازی کلامی را میتوان شخصا نیز انجام داد و احتمالا از فرودستی نهفته در پس جملات خویش آگاه شد .
خانم ها از این قبیل عقب نشینی های کلامی در بحث هایشان نیز استفاده می کنند . به عنوان گوینده ، واقعا میل دارند نظر خود را بیان کنند و هنگامی که در می یابند کسی حرفشان را جدی نگرفته است ، احساس می کنند که به آن ها توهین شده ، غافل از این که احتیاط افراطی خودشان هنگام سخن گفتن باعث شده است که دیگران حرف های آن ها را چندان جدی نگیرند . پیامی که خانم ها با این شیوه حرف زدنشان مخابره می کنند این است :« حرف من این است ، اما هر لحظه آماده ام تا آن را پس بگیرم !» تعجبی ندارد که مخاطب چنین حرفی از آن را به نفع خود استفاده کند . بعضی وقت ها از بس که ناچارم بپرسم ، « منظور اصلی تان از این جمله چیست ؟ » یا « بالاخره می خواهید این کار را بکنید یا نمی خواهید ؟ » به ستوه می آیم . خانم ها بیهوده انتظار دارند که مخاطبشان منظور اصلی ایشان را از ورای جملات مبهم و فاقد صراحتی که به کار می برند ، دریابد .

سخن پایانی
همانطور که مشاهده فرمودید ، خانم ها به دلایلی حرف خود را با احتیاط بیش از حد می زنند و این احتیاط باعث می شود طرف مقابل ، حق و نظر او را نادیده بگیرد و طوری که خودش دوست دارد عمل کند .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on دوشنبه, 09 مهر 1397 10:23

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.