Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

در مشاوره ی ازدواج چه می گویند ، چه سوالاتی مطرح می شود ؟

By مهری هاشمی فر شهریور 16, 1397 338 0
در مشاوره ی ازدواج چه می گویند  چه سوالاتی مطرح می شود در مشاوره ی ازدواج چه می گویند چه سوالاتی مطرح می شود

مشاوره پپش از ازدواج در واقع یکی از مهم ترین کار ها برای انتخاب درست در زمینه ازدواج است  همه میدانیم یکی از مهم ترین تصمیم ها در زندگی هر فردی ازدواج لست باید با آگاهی کامل صورت بگیرد تا هردوطرف معنای واقعی زندگی مشترک را لمس کنند . به نظر شما آگاهی و شناخت نسبت به طرف مقابل و خود چگونه محقق می شود ؟ روانشناسان استفاده از مشاوره یپیش از ازدواج را برای شناخت متقابل و در نتیجه رسیدن به یک جمع بندی کلی برای انتخاب درست ، توصیه می کنند .

احتمالا پیش خود می گویید مشاوره ی ازدواج چیست ؟ چگونه ما را راهنمایی می کند ؟ یا چه سوالاتی در آن می پرسند ؟


مشاوره ی ازدواج شامل ؛ مشاوره ی قبل از ازدواج ، مشاوره بعد از ازدواج ، مشاوره ی زناشویی و ... در بین موضوعات نام برده ، مشاوره قبل از ازدواج از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است .


در مشاوره ی ازدواج چه می پرسند ؟


در مشاوره ی ازدواج هردوطرف شروع به معارفه خود و بیان ویژگی های شخصیتی خود می کنند . در واقع آنچه واقعا هستند چه خوب چه بد بیان می کنند ، مشاور هم سوالاتی از هر دو طرف می پرسد ، این سوالات به هرچه بیشتر شناخته شدن دوطرف کمک می کند . و دست آخر مشاور برای آنان توضیح می دهد که در چه زمینه هایی دارای تفاهم و در چه زمینه های دچار عدم تفاهم خواهند شد . و میزان موفقیت آنان در این انتخاب را برایشان بیان می کند . وتصمیم گیری نهایی را به عهده ی خود آنان قرار می دهد .


استفاده از تست های روانشناسی در مشاوره ی ازدواج:                        

استفاده از این تست ها می تواند راهی دیگر برای رسیدن به شناخت مشترک در دو طرف باشد
البته  مدتی هست که این موضوع در بین مردم ما جا افتاده و بسیاری زوجین قبل از ازدواج خود از این تست ها بهره برده اند . این تست ویژگی های مختلف شخصیتی شمارا نمایان می کند از جمله میزان سازگاری ، درک متقابل ، نقاط مشترک ، نقاط قوت ، نقاط ضعف ، توانایی ها ، میزان تهعد ، و عواملی از این دست که شناخت آنها بدون تست ها سخت است . البته این را بگویم اینطور نیست که این تست ها مشخص کند که شما کاملا مناسب هم هستید یا نه . بلکه این تست ها صرفا می تواند کمکی برای شناخت متقابل بیشتر شود .
تست های ازدواج انواع  مختلفی دارد بخشی از این تست ها ، تست شخصیت شناسی است که صرفا در خصوص ویژگی ها شخصیتی افراد به اطلاعات می دهد و هیچ اطلاعاتی در خصوص توانایی های زندگی مشترک به دست نمی دهد . در این دسته تست ها اگر فرد دچار نوعی بیماری روانی باشد هرچند که در ظاهر نمایان نباشد ، مشخص می شود . و مشاور دوطرف را از این وجود مسئله آگاه می کند و به آنان می گوید ؛ تا زمانی که این مشکل  درمان نشود امکان ازدواج فراهم نیست .
چه زمانی برای تست زدن مناسب است
برای استفاده از تست های روانشناسی باید دختر و پسر در مرحله آشنایی باشند و هیچ فعالیت رسمی مثل نامزدی یا مراسم عقد صورت نگرفته باشد و دوطرف صرفا برای آشنایی تست بزنند .

نکته ی مهم در خصوص تست زدن این است نباید دچار وسواس شوید چند بار سوالات را نخوانید و مدام پاسخ های قبل یتان را عوض نکنید ، اینکار موجب از بین رفتن اعتبار پاسخ آزمون شما می شود .

در مشاوره ازدواج ، مشاور به وسیله ی تست ها و پرسشنامه ها به اعتقادات مذهبی ، اجتماعی ، و ویژگی های جنسی ،  مسائل عاطفی ، احساسی ، خانوادگی ، انتظارات دو طرف پی می برد و مشاوره ی لازم در این خصوص را به هردو طرف می دهد .
لازم به ذکر است مسائل اقتصادی نیز در مشاوره ی ازدواج مطرح می شود ، داشتن توانایی مالی طوری که زوج  بتواند بدون نیاز به کمک مالی خانواده و حمایت های گاه و بی گاه اطرافیان ، زندگی را در حد معمول اداره کند نیاز است . چراکه اگر زوج برای امورات اقتصادی خود متکی به خانواده و اطرافیان باشد ممکن است در زندگی خصوصی خود دچار تعارض شوند .  حال به سوالاتی که در جلسه ی مشاوره درز مینه ی اقصادی و مالی پرسیده می شود بیان می کنم .
-    نظرتان را در باره مسائل مالی بگویید ؟
-    درباره ی اینکه هر دو یا کی شاغل باشید به اتفاق نظر رسیده اید ؟
-    چه انتظارات مالی از همسر آینده خود دارید ؟
-    آیا از میزان در آمد حدودی همسرتان اطلاعی دارید ؟
-    آیا فرد اقتصادی و صرفه جویی هستید ؟
-    آیا فکر می کنید که می توانید یک زندگی مشترک را با توان مالی خودتان ادراه کنید ؟

لازم به ذکر است افراد با سطح اقتصادی متفاوت دارای سطح توقعات متفاوت اند . و باید نوعی هم خوانی بین سطح اقصادی افراد و توقعاتشان باشد .


روابط جنسی در ازدواج:


یکی از اصلی ترین مواردی که می تواند ازدواج را با خلل رو به رو کند  همین تفاوت نظر ها در زمینه ی روابط جنسی بین دوطرف است در این مورد مشاور با پرسیدن سوالاتی در خصوص نظر دو طرف برا ی زمان بچه درا شدن آن ها را ترغیب می کند تا در این زمینه اطلاعاتی به مشاور بدهند هم به نوعی سر صحبت را بین دو طرف در این زمینه باز می کند . این مسائل  همان قدر که می تواند به موفقیت ازداج و ایجاد رابطه ی مثبت بین زوج کمک کند ، وجود مشکل و اختلاف در این زمینه هم می تواند سردی نسبت به زندگی مشترک و خطر جدایی را بیشتر کند .


سوالاتی که در این مورد مطرح می شود به قرار زیر است:

-    تا چه اندازه از تفاوت ها و نیاز های جنسی خود و طرف مقابلتان آگاهید ؟
-    آیا توانایی بیان احساسات و عواطف خود را به درستی دارید ؟
-    نظرتان درخصوص رفتارهمسرتان در یک مجلس با فردی مخالف جنس خودش چیست ؟
-    آیا درباره ی مناسب بچه دار شدن با هم اتفاق نظر داشته اید ؟زمینه ی اعتقادات مذهبی:


وجود توافقات و نقاط مشترک در زمینه ی مذهب می تواند عامل تاثیر گذاری در رضایت زناشویی باشد .

حال به سوالاتی که در زمینه ی اعتقادات مذهبی است می پردازیم
-هریک پیرو چه مذهبی هستید ؟
-تا چه حد به وجود اتفاق نظر با همسرتان در اصول مذهبی  تاکید دارید ؟
- طبق اعتقاداتتان چه نظری نسبت به مقوله ی ازدواج و جدایی دارید ؟
-تا چه حد برایتان اهمیت دارد همسرتان به اصول اعتقادی و انجام واجبات مذهبی پای بند باشد ؟
- و...


مسائل خانوادگی و فرهنگی در مشاوره ازدواج

وجود اتفاق نظر نسبی در زمینه مسائل خانوادگی از اهمیت زیادی برخوردار است و زیرا افراد از کودکی در خانواده هایی متفاوت از هم متولد می شوند و در نتیجه دارای تفاوت هایی هستند گاه ممکن است افراد از یک فرهنگ باشند و گاه ممکن است از فرهنگ های متفاوت باشند که در این صورت نیاز به شناخت بیشتر آداب و رسوم و ویژگی های رفتاری آن فرهنگ  می باشد .

سوالات رایج در این زمینه:

-    اصالت شما به کدام منطقه از کشور بازمی گردد ؟
-    از آداب رسوم خاص خانوادگی خود در زندگی بگویید ؟
-    رابطه شما با خاواده همسرتان چگونه است ؟
-    و...سخن پایانی:


مواردی از سوالاتی که در یک مشاوره ی ازدواج پرسیده می شود را برای شما بیان داشتم که البته پیچیدگی یک مشاوره ازدواج بیش از این است که صرفا به جواب های سطحی به این سوالات بسنده شود  . این موارد ذکر شده صرفا برای آشنایی شما با این جلسه و پرسش های مطرح شده در آن است .Rate this item
(0 votes)
Last modified on یکشنبه, 08 مهر 1397 10:24

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.