Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

روانشناسی تعطیلات نوروز Featured

By راضیه واشقانی فراهانی بهمن 15, 1397 287 0
با تمهیدات و برنامه ریزی منطم, می توانید بهترین تعطیلات نوروزی داشته باشید. با تمهیدات و برنامه ریزی منطم, می توانید بهترین تعطیلات نوروزی داشته باشید.

روانشناسی تعطیلات نوروز، خیلی از افراد تعطیلات نوروز را فرصتی برای رفع خستگی، جبران کمبودهای سال گذشته و یا، فعالیتهای مورد علاقه میدانند. برعکس خیلی از افراد این طور نیستند. آنها ایام نوروز را ایامی کسل کننده و تکراری و باعث اتلاف وقت میدانند.این طرز فکر ممکن است 

عوامل موثر  بر نظرات افراد، درباره عید نوروز و راهکارهایی برای بهتر شدن این تفکرات


1-طرز فکر افراد


افراد ایده آل، گرا فکر میکنند برای داشتن یک تعطیلات عالی و مفرح باید همه امکانات را در اختیار داشت. در صورتی که انتظار یک تعطیلات کامل و بی نقص غیر منطقی است و احساس خستگی و نا امیدی ایجاد میکند. باید قبول کرد که با وجود برخی کمبودها و مشکلات، نه تنها در عید بلکه در همه شرایط میتوان از زندگی لذت برد.


2-محدودیت های مسائل مالی عید نوروز و مدیریت آن


به این نکات توجه کنید که باید، محدودیت های مالی را در نظر داشت، فقط خواسته های مهم تان را در اولویت قرار دهید، برای خرید هدایا تعادل را رعایت کنید، از سفرهای پر هزینه دوری کنید.


3- شرایط شاغلین و محصلین

شاغلین، دانشجویان و دانش آموزان قبل از عید مجبور بودند که سر ساعت معینی از خواب بیدار شوند اما در ایام عید فرصت بیشتری برای خواب دارند. این بی نظمی موجب خستگی یا پر خوابی خواهد شد پس توجه داشته باشید که تغییرات مربوط به زمان خوابتان، از یکی دو ساعت بیشتر نشود.


4-تعطیلات نوروز باعث میشود روابط اجتماعی قبلی را موقتا از دست بدهید.

در خانواده یا اطرافیان، نیز ممکن است کسی نباشد که جایگزین آنها شود. در نتیجه احساس تنهایی میکنید. برای حل این مشکل، میتوانید لیستی از فعالیتهای مورد علاقه تان را، در نظر بگیرید. مثل:مطالعه، فعالیتهای ورزشی، کمک به افراد نیازمند، تماس با افرادی که خیلی وقت است از آنها خبر نداریم، تماشای برنامه های تلویزیون


5-تشریفات و چشم و هم چشمی سبب بروز تنش در ایام عید میشود.


برای دور شدن از این تنش، با توجه به موقعیت و امکانات خود، مراسم نوروز را برگزار کنید. ساده زیستی را در پیشه کنید و برای خود زندگی کنید نه دیگران


6- برنامه ریزی

برنامه ریزی در هر امری سبب موفقیت و لذت بردن از آن میشود. برای این که از ایام نوروز حداکثر استفاده را نمایید، با یک برنامه دقیق که در آن همه علایق، نیازها، ضرورتها و کمبودها را در نظر گرفته اید این تعطیلات را، بگذرانید.


7-حضور طولانی در کنار برخی افراد به واسطه تعطیلات میتواند باعث بروز تنش هایی شود. ازجمله بین زوجین یا والدین و فرزندان


اگر شما به عنوان فرزند خانواده چنین مشکلاتی دارید، بهتر است قبل از شروع تعطیلات، لیستی از مشکلات احتمالی تهیه کنید. برای مثال اگر والدین برای رفتن به مهمانی از لباس شما انتقاد میکنند، عکس العمل شما در این شرایط چیست؟ چنین شرایطی را از قبل پیش بینی کنید و زمانی را برای گفت و گو در نظر بگیرید. خواسته های خود و طرف مقابل را در نظر بگیرید و سعی کنید با استفاده از شیوه برد برد، به یک نقطه مشترک برسید.
شما نمیتوانید دیگران را کنترل کنید. اما میتوانید واکنش خود را، نسبت به انتقادات و پیشنهادات دیگران کنترل نمایید. مسائل کوچک را نادیده بگیرید و از مسائل کم اهمیت بگذرید. خانواده خود را همان گونه که هستند بپذیرید و دوست داشته باشید.

 در مقاله بعدی با عنوان گذراندن ایام عید بر اساس تیپ شخصیتی با ما همراه باشید.

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on سه شنبه, 16 بهمن 1397 11:07

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.