Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

روانشناسی شخصیت چیست

By راضیه واشقانی فراهانی بهمن 08, 1397 285 0
شخصیت، مانند نقاب و ماسکی است که هر فرد آن را بر چهر خود می زند تا وجه تمایز او از دیگران باشد. شخصیت، مانند نقاب و ماسکی است که هر فرد آن را بر چهر خود می زند تا وجه تمایز او از دیگران باشد.

روانشناسی شخصیت چیست؟، روانشناسی شخصیت، یکی از محبوب ترین شاخه های روانشناسی است که در آن روانشناسان سعی می کنند درک درستی از شخصیت، نحوه رشد آن و تاثیرش بر رفتار و افکار انسان ها، بدست بیاورند.

شخصیت چیست؟ 


غالبا شخصیت را به عنوان چیزی میشناسند که در فرد شکل گرفته و ظهور و بروز پیدا میکند. از این نظر شخصیت دربردارنده تمامی افکار، الگوهای رفتاری و تعاملات اجتماعی است، که میتواند بر روی نگرش فرد درباره خودش، دیگران و دنیای اطراف تاثیر داشته باشد.
عوامل زیادی در شکل گیری شخصیت یک فرد و رفتارهای او دخالت دارد.این موارد میتواند ژنتیک، نحوه رشد و تربیت فرد و تجربیاتی که یک فرد در زندگی کسب میکند را، شامل شود.

 

روانشناسان چگونه شخصیت افراد را بررسی میکنند؟


تئوری های مختلفی برای درک و کاوش جنبه های مختلف شخصیت وجود دارد.
نظریه صفات شخصیتی، معتقد است شخصیت از طیف وسیعی از صفات تشکیل شده است.گوردون آلپورت، یکی از اولین روانشناسانی بود که شخصیت را از منظر صفات بررسی کرد.در این بررسی، او پیشنهاد کرد صفات شخصیتی متعددی وجود دارد.صفات مشترک، همان صفاتی هستند که در یک فرهنگ خاص در بیشتر افراد، مشاهده میشود.
روان شناس آلپورت، بیش از 4000 صفت فردی برای شخصیت در نظر گرفته بود، در حالی که روانشناس دیگری به نام ریموند کتل معتقد بود که این صفات، بیشتر از 16 مورد نیستند.
بعدها روانشناس دیگری به نام هانس آیزنک به این نتیجه رسید که صفات شخصیتی انسانها، در سه گروه اصلی شامل برون-گرایی، روان رنجوری و روان پریشی گرایی، جای میگیرد.

نظریه 5 صفت مهم شخصیت چیست؟


یکی از نظریه هایی که امروزه بیشتر مورد قبول روانشناسان است، نظریه 5 صفت مهم شخصیت، میباشد.طبق این نظریه شخصیت، انسانها از 5 بعد شخصیتی گسترده تشکیل شده است.این 5 بعد شامل برونگرایی، توافق پذیری، وظیفه مداری، روان رنجوری و گشودگی است.

برون گرایی
برون گرایی، صفاتی از قبیل تحریک پذیری، اجتماعی بودن، پرحرفی، ابراز وجود و طیف گسترده ای از بروزاحساسات است.افراد برونگرا، انرژی مورد نیاز خود را از موقعیت های اجتماعی کسب میکنند.افراد کمتر برون گرا، یا درونگرای کامل سعی میکنند با احتیاط بیشتری رفتار کنند.

توافق پذیری
این بعد شخصیتی، صفاتی مثل اعتماد، مهربانی، محبت، نوع دوستی را دربر میگیرد. اشخاص با توافق پذیری بالا، سعی میکنند در بیشتر کارها مشارکت کنند ولی اشخاص با توافق پذیری کمتر، رقابتی تر هستند.

وظیفه مداری
شخصیت های وظیفه مدار از سطح بالایی از اندیشه، کنترل و رفتارهای مرتبط با هدف برخوردار هستند. افراد وظیفه مدار، سازمان یافته تر عمل میکنند و به جزییات بسیار توجه دارند.

روان رنجوری
شخصیت روان رنجوری، براساس غم و اندوه، دمدمی مزاج بودن و پریشانی عاطفی، مشخص میشود. افراد روان رنجور معمولا نوسانات خلقی، اضطراب، دمدمی مزاج بودن، تحریک پذیری و غم و اندوه را تجربه میکنند.افرادی که کمتر روان رنجور هستند از ثبات عاطفی و احساسی بیشتری برخوردارند.

گشودگی:
این صفت شخصیتی از تخیل و بینش برخوردار است. این افراد تمایلات و علایق وسیعی دارند و کنجکاو، ماجراجو و خلاق هستند.نقطه مقابل این افراد، اغلب سنتی فکر میکنند و با افکار انتزاعی مخالفند.

نکته قابل توجه این است که، هر کدام از این 5 مورد محدوده ای بین دو سر طیف را نشان میدهد. برای مثال برون گرایی طیفی از برون گرایی افراطی و درون گرایی افراطی است و معمولا بیشتر افراد در واقعیت بین دو سر طیف قرارمیگیرند.

سخن پایانی :


نظریه های متفاوت دیگری درباره شخصیت وجود دارد از جمله نظریه فروید در مورد رشد روانی انسان ها که بر روی نحوه تغییر و توسعه شخصیت انسان در طول زندگی تمرکز دارد. شخصیت موضوع گسترده ای است و تقریبا بر همه جوانب زندگی تاثیر میگذارد.

 در مقاله بعدی با عنوان « چرا دختران دم بخت ازدواج نمی کنند »، ما همراه باشید.

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on چهارشنبه, 10 بهمن 1397 11:55

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.