Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

سندرم پای بیقرار Featured

By اصلانی فروردين 13, 1399 104 0
سندرم پای بیقرار سندرم پای بیقرار

سندرم پای بیقرار ، نام دیگر این بیماری ویلیس اکبوم می باشد که نوعی بیماری عصبی شناخته شده است. در این حالت فرد احساس ناخوشایندی در پاهای خود دارد، در چنین حالتی فرد مدام پاهای خود را تکان می دهد.

چنین شرایط بیشتر در هنگام خواب شدت پیدا می کند و سبب بی خوابی فرد بیمار می شود، در نتیجه نوعی اختلال خواب به شمار می رود.


نشانه های سندرم پای بیقرار


علایم این بیماری زمانی بروز می کند که فرد بیمار در مکان های بسته ای مانند هواپیما، اتوبوس، سینما و یا در حالت استراحت قرار دارد وغالبا هنگام شب شدت بیشتری خواهد داشت. این بیماری سبب می شود فرد به سختی به خواب برود و یا ممکن است تا صبح بارها از خواب بیدار شود. به همین علت در طول روز احساس خستگی می کند چرا که در طول شب خواب راحتی نداشته است، در نهایت احساس رخوت و خستگی عواقبی مانند عدم تمرکز، کاهش یادگیری، نوسانات خلقی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، افسردگی و ... را در پی خواهد داشت. مبتلایان به این بیماری معمولا چنین حالاتی را بیان می دارند.


- سوزش پا
- تیر کشیدن
- احساس برق گرفتگی
- مومور شدن
- خارش پا
- خزیدن


انواع سندرم پای بیقرار


- سندرم پای بیقرار اولیه یا اپدیوپاتیک: رایج ترین نوع این بیماری بوده و منشا آن هنوز به درستی کشف نشده است. بیشتر قبل از چهل سالگی شروع شده و گاها در دوران کوکی هم ظاهر می شود. دانشمندان بیان دارند گاهی در برخی از بیماران ریشه ژنتیکی داشته و تا پایان عمر باقی می ماند.


- سندرم پای بیقرار ثانویه: این بیماری غالبا پس از 45 سالگی شروع شده و ریشه ژنتیکی ندارد و ممکن است به واسطه یک بیماری و یا شرایط پزشکی دیگری حادث شود. اختلال ثانویه به طور ناگهانی آغاز می شود و علائم آن عموما با گذشت زمان شدت نمی یابد، البته امکان دارد شدت علایم بیشتر باشد. بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های کلیوی، نوروپاتی، بیماری پارکینسون، فقر آهن، بارداری و آرتریت روماتوئید می توانند علت سندروم پای بیقرار باشند.


دانشمندان بر این باورند سندروم پای بیقرار ممکن است با عملکرد دوپامین در بدن ارتباط داشته باشد. دوپامین را پیام رسانی عصبی می دانند که حرکات عضلانی بدن را تحت کنترل دارد. برخی داروهای ضد افسردگی با تاثیر بر روی دوپامین می توانند سبب بروز پای بیقرار شوند.


درمان سندروم پای بیقرار


- برطرف کردن عادات بالقوه: به منظور کاهش مصرف کافئین، الکل و تنباکو، سیگار
- رعایت بهداشت خواب: داشتن برنامه خواب منظم
- ورزش کردن
- یوگا و انجام تمرینات کششی
- ماساژ درمانی
- دارو درمانی و مکمل های ویتامین با تجویز پزشک متخصص


نتیجه پایانی


این بیماری سبب اختلال در زندگی عادی فرد بیمار شده و لازم است هر چه سریعتر به درمان آن پرداخته شود تا از شدت این بیماری جلوگیری به عمل آید. حتما از مشاوره پزشک متخصص استفاده کرده و از درمان این بیماری هیچ گاه نا امید نشوید.

 

 

 

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on چهارشنبه, 13 فروردين 1399 19:17

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.