Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

طالع بینی چیست ؟

By نرگس گودرزی شهریور 15, 1397 370 0
طالع بینی چیست طالع بینی چیست

طالع بینی چیست ؟ اکثر انسان ها از سر کنجکاوی یا هر دلیل دیگری دوست دارند سر از آینده و ویژگی های خود دربیاورند به خاطر همین انرژی ، وقت و هزینه ی خود را صرف طالع بینی می کنند . البته افراد زیادی هم طالع بینی را خرافاتی بیش نمی دانند . در این مقاله به این موضوع می پردازیم که طالع بینی چیست و از کجا آمد و چه انواعی دارد .


طالع بینی چیست ؟

طالع بینی یا اختر گویی ، پیشگویی آینده از راه بررسی حرکات سیارات ، قمر ها و ستارگان است . اختر گویی به معنای تفسیر آینده بر اساس وضعیت ستارگان و اختر شناسی که یعنی پژوهش علمی ستارگان و علم کائنات ، در قرن هفدهم میلادی از یک دیگر تفکیک داده شدند . طالع بینی با زمان تولد شخص ارتباط دارد .

تاریخچه طالع بینی در جهان:

تاریخچه ی طالع بینی در جهان به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد . در قرن های  گذشته مردم وقتی به آسمان نگاه می کردند ، به ستاره ها نه به عنوان پدیده ای رمانتیک و سرگرم کننده ، بلکه تصاویری از جمله ثور ( گاو ) ، حوت ( ماهی ) ، حمل ( بره ) و جدی ( بز ) می دیدند . آسمان پر ستاره برای بسیاری از مردم بسیار شناخته شده و منظم بود ، آن ها می دانستند که برخی ستاره ها درخشان تر از ستاره های دیگرند و با نظم متفاوتی حرکت می کنند . مردم این ستاره ها را ستاره ی مهاجر نامیدند . آن ها گمان می کردند که شاید ستاره ها و ماه خدایانی دور از دسترس هستند و با تکان خوردن هایشان زندگی انسان ها را جریان می دهند . یا شاید حرکت ستاره ها به معنی اختار یا تشویقی برای آدمیان است ؟ بدین گونه طالع بینی به وجود آمد ، علمی که در آن انسان توانست آینده اش را پیش بینی کند . طالع بینی در بابل زاده شد و مصری ها نیز ارتباطاتی میان پدیده ها آسمانی و زمینی دیده بودند . رومی ها و یونانیان بعضی ستاره ها را بر اساس رنگ و شدت نورشان به خدایی معرفی می کردند ، مثلا مریخ را که سرخ رنگ است ، خدای جنگ نام گذاری کرده بودند و سیاره زهره را به نام الهه ی عشق و باروری می شناختند . سیاره ی مشتری به دلیل آرام و موقر بودنش ، نام خدای خدایان روم ژوپیتر را بر آن گذاشتند .

 

تاریخچه ی طالع بینی در ایران:

طالع بینی در ایران بسیار رواج داشته و اثرات جالبی داشته است . برای مثال طالع بینان دربار به خسرو پرویز هشدار دادند که تو در آینده صاحب فرزندی می شوی که در بدن او علامت هایی است . این پسر قلمرو تورا به دست بیگانگان میسپارد . خسرو پرویز پس از مدتی صاحب یزدگرد سوم شد و علامت هایی در بدن او دید . خسرو پرویز یزدگرد سوم را به اصطخر تبعید کرد تا از پادشاهی دور بماند . اما بعد از چند سال یزدگرد سوم بر تخت نشست و در همین زمان اعراب به ایران حمله کردند و ایران را تحت سلطه ی خود قرار دادند .
رستم فرخزاد علم طالع بینی می دانست و فرمانده ی ارشد ارتش ساسانیان بود . او با مشاهده و بررسی صور فلکی ، دریافت که سال جاری ، سالی نحس برای ایرانیان و ساسانیان خواهد بود و همانطور نیز شد . اعراب به ایران حمله کردند ، کل کشور را تحت سلطه قرار دادند ، زبان ، فرهنگ و تاریخ و هنر ایران را از هم گسستند .

آیا طالع بینی حقیقت دارد ؟

این سوال مدت هاست که نسل به نسل می چرخد و تاکنون جواب قانع کننده ای برای آن ارائه نشده است . به عبارتی به همان اندازه که دلیل برای نفی این علم وجود دارد ، به همان اندازه نیز دلیل برای تایید آن وجود دارد . علوم غربیه را کمتر کسی به درستی می داند و در تاریخ اثرات فراوانی از آن را می بینیم . طالع بینی علمی ظریف و دقیق است که باید برای هر شخص جداگانه و به دقت انجام شود اما طالع بینی های از پیش آماده شده هم می توانند تا حدی درست باشند .

نظر اسلام درباره طالع بینی:

نظر قرآن در مورد طالع بینی : قرآن طالع بینی را علمی مربوط به آینده می داند که یکی از انواع علم غیب است و فقط کسانی که خداوند بخواهد می توانند این علم را داشته باشند .
خطبه ۷۹ نهج البلاغه ، بیان موضع امام علی (ع) در مقابل اظهار نظر یک ستاره شناس است :
(به هنگام حركت براى نبرد با خوارج ، در ماه صفر سال ۳۸ هجرى ، شخصى با پیشگویى از راه شناخت ستارگان گفت:  اگر در این ساعت حركت كنید ، پیروز نمیشوید و من از راه علم ستاره شناسى این محاسبه را كردم)
امام فرمود : گمان مى ‏كنى تو از آن ساعتى آگاهى كه اگر كسى حركت كند زیان نخواهید دید ، و مى ‏ترسانى از ساعتى كه اگر كسى حركت كند ضررى دامنگیر او خواهد شد .
كسى كه گفتار تو را تصدیق كند ، قرآن را تكذیب كرده است ، ... اى مردم ، از فرا گرفتن علم ستاره شناسى براى پیشگویى ‏هاى دروغین ، بپرهیزید ، جز آن مقدار از علم نجوم كه در دریا نوردى و صحرا نوردى به آن نیاز دارید ، چه اینكه ستاره شناسى شما را به غیب گویى و غیب گویى به جادوگرى مى ‏كشاند ، و ستاره شناس چون غیب گو ، و غیب گو چون جادوگر و جادوگر چون كافر و كافر در آتش جهنم است .

انواع طالع بینی:

طالع بینی ماه تولد:

فصل و ماه تولد ( آن هم نه به طور کاملاً دقیق ) می‌تواند احتمال برخی بیماری ها یا ویژگی های ذهنی و روحی و جسمی در شما را کمتر یا بیشتر کند . دوازده ماه در سال وجود دارد و هر نوزادی مجبور است بالاخره در یکی از این ماه ها متولد شود . اگر قرار باشد 8 میلیارد انسان زنده بر روی زمین را به 12 دسته تقسیم کنیم ، که همه فلان ماهی ها حتما برایشان این اتفاق می افتد یا حتما این ویژگی ها را دارند ، فاجعه رخ می دهد ! 666666667 نفر شبیه هم ! البته که زندگی واقعی این طور نیست ، انسان ها در شرایط مختلف از خود رفتار های مختلف نشان می دهند و ژنتیک یکسانی ندارند .

طالع بینی هندی:

طالع بینی در قاره آسیا بسیار رواج داشته و هر منطقه ای روشی برای خود ابداع کرده بود . طالع بینی هندی از قدیمی ترین روش های طالع بینی است که مردمان شرق آسیا و خاورمیانه از طرفداران آن هستند .

طالع بینی خورشیدی:

طالع بینی ابتدایی و اولیه نیز بر اساس رنگ و نور ستارگان آسمان بر سرنوشت بشر و دیگر جانداران و حتی گیاهان شکل گرفت . طالع بینان پدیده های موجود در آسمان را صاحب عقل ، شعور می‌دانستند و آنان را خدایانی تصور می‌کردند که تمام حرکات و پدیده‌های زمینی را تحت کنترل دارند و آنها را مسئول هر واقعه خوب یا بد در روی کره زمین تصور می کردند . مردم آن زمان گمان می کردند اطلاعاتی که دور از دسترسشان است را می توانند با ستاره های دور از دسترس دریابند . طالع بینی در ابتدای راه خود به جادو و سحر آمیخته بود اما پس از چندی راه خود را جدا کرد . در دوره ای از تاریخ حتی طالع بینی در برخی دانشگاه ها تدریس می شد . طالع بینی خورشیدی از طالع بینی های قدیمی و اولیه مردم ایران است که از آن به عنوان طالع بینی ایرانی نیز یاد می کنند .

طالع بینی ازدواج:

در ایران باستان ، زناشویی بسیار نیکو و پسندیده بود و اگر کسی تصمیم داشت مجرد بماند ، مورد سرزنش دیگران قرار می گرفت . ازدواج علاوه بر محبوب بودنش میان مردم ، در دربار از اهمیت خاصی برخوردار بود ، شاهزادگان ، پادشاهان و اشرافیان برای پیش بینی ازدواجشان از طالع بینان دربار مشورت می گرفتند . این طالع بینی ستاره های زوجی را که قصد ازدواج با هم را دارند ، پیدا می کند و بررسی می کند که این ستاره ها با هم سازگاری دارند یا خیر ، اگر سازگاری داشتند ، این ازدواج از نظر طالع بینی خوب است و هر دو خوشبخت می شوند . نتیجه ی این طالع بینی می تواند عالی ، خوب ، متوسط ، بد و خیلی بد باشد .

طالع بینی چینی:

این طالع بینی ابتدا نوع سال تولد شما را مشخص می کند که در سال چه حیوانی متولد شده اید . این حیوانات عبارتند از موش ، گربه ، اژدها ، خوک ، مار و ... . بر اساس آن خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد این اشخاص را حدس می زند و سازگاری و یا عدم سازش متولدین این ماه ها را با هم مقایسه می کند . می توانید از تصویر زیر حیوان سال تولدتان را پیدا کنید .


طالع بینی مصری:


این طالع بینی از قدیمی ترین طالع بینی هاست . مصری ها رابطه ی میان ستارگان ، سیارات ، خورشید و ماه و دیگر اجرام آسمانی را در برج های مختلف بررسی می کردند و معتقد بودند محل استقرار اجرام آسمانی در زمان تولد شخص می تواند سرنوشت و ویژگی های او را تعیین کند . طالع بینی علمی ماورایی است و مانند علوم ریاضی و تجربی قابل مشاهده نیست . نام برج هایی که در طالع بینی مصری به کار می روند عبارتند از :
1.حمل
2. ثور
3. جوز
4. سرطان
5. اسد
6. سنبله
7. میززان
8. عقرب
9. قوس
10. جدی
11. دلو
12. حوت

سخن پایانی:

همانطور که مشاهده فرمودید ، طالع بینی به علوم غربیه مربوط است و درست یا غلط بودن آن را نمی توان تایید کرد . هنوز هیچ علمی نتوانسته آن را کاملا رد یا کاملا اثبات کند . افراد زیادی هستند که پول و انرژیِ زیادی را برای این کار صرف می کنند . امیدواریم این مقاله مورد توجه شما واقع شده باشد .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on یکشنبه, 08 مهر 1397 10:34

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.