Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

مشاوره قبل از ازدواج چه فایده ای دارد ؟

By مهری هاشمی فر شهریور 21, 1397 385 0
مشاوره قبل از ازدواج چه فایده ای دارد مشاوره قبل از ازدواج چه فایده ای دارد

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که معتقدند برای ازدواج نیازی به  مشاوره قبل ازدواج نیست . و همین که شخصی را بیابید که در آرزو هایتان می دیدید کافیست . در حالی برای یک عمر زندگی مشترک شاد و همراه با خوشبختی نیاز است فردی را که می خواهید وارد زندگیتان کنید از نظر روحی و شخصیتی کاملا شناخته باشید ، علاوه برشناخت طرف مقابل شما نیازمند خودشناسی هم هستید . برخی روانشناسان و حتی عالمان دینی بر مقوله ی خود شناسی تاکید بیشتری هم داشته اند .


بخشی از مشاوره قبل ازدواج به شناخت خود ، بخشی دیگر به شناخت طرف مقابل ، بخشی به یاد گرفتن مهارت های زندگی بازمی گردد . افراد در دوران نامزدی یا قبل از نامزدی به دلیل سر ریز شدن احساسات و علایقشان ممکن است نتوانند تصمیم درست و دقیقی در انتخاب های خود بگیرند و در برخورد با مسائل عاطفی عمل کنند مثلا جوانی که به تازگی با کسی آشنا شده و قصد تشکیل زندگی مشترک با او را دارد ممکن است به دلیل علاقه ی زیاد و وجود هیجانات حاصل از این رابطه متوجه تفاوت هایی رفتاری و شخصیتی موجود بین خود و طرف مقابلش نشود و از این تفاوت ها به راحتی چشم پوشی کند ، در این جا مراجعه به مشاور می تواند کمک بزرگی برای یافتن تفاوت ها تعارضات یا حتی نقاط مشترک بین دوطرف باشد . نمی خواهم دید شما را نسبت به ازدواج خراب کنم یا اینکه بگویم دوطرف از درایت برای ازدواج برخوردار نیستند و یک مشاور فقط باید ازدواج شمارا تایید کند ، خیر بلکه می خواهم شمارا با هیجانات این دوره که مخل تصمیم گیری درست اند و با کمکی که مشاور به شما می کند آشنا کنم . مشاوره ازدواج شما را از سردرگمی ها بیرون می کشد جواب سوالات و تمام دوراهی های ذهن شمارا در اختیارتان می گذارد .
اگر از دسته افرادی هستید که اعتقاد دارید ازدواج شبیه هندوانه ی دربسته است باید به شما بگویم اگر قرار باشد با چنین حرف ها و تئوری هایی زندگی کنید مطمن باشید که این هندوانه شما  شیرین نخواهد بود، این سخنان صرفا برای کسانی است که برای ازدواجشان برنامه نداشته اند در نتیجه دچار شکست شده اند ، شما به عنوان شخصی آگاه باید بدانید خودتان مسئول انتخاب های خودتان هستید چه درست چه غلط شما مسئول هستید نه هندوانه ی در بسته ای که از آن یاد می کنید . شما می توانید با مراجعه به یک مشاور بیاموزید  که چطور انتخاب کنید . حتی همان هندوانه ی در بسته راهم  می شود با راهنمایی کسی که در این زمینه تجربه دارد شناخت .


چرا باید قبل از ازدواج با فردی مشاوره کنیم:


ازدواج یکی از مهم ترین مسائل در زندگی هرکس می باشد زیرا که با انتخابی که شما می کنید یک خانواده تشکیل می شود خانواده کانون پرورش کودکان است ، بدانید اگر انتخاب شما صحیح باشد کانونی سالم در نتیجه فرزندانی سالم به اجتماع تحویل می دهید و اگر انتخاب شما غلط باشد کانونی از بنیان غلط و فرزندانی آسیب دیده تحوبل اجتماع می دهید . پس آثار انتخاب شما در زمینه ازدواج را هم روی خودتان هم اجتماع می توان مشاهده کرد . برای مثال طلاق یک معضل اجتماعی بزرگ است که آثار بد آن از جمله وجود فرزندان آسیب دیده روحی درسطح شهر وجود زنان بی سرپرست حامعه را در گیر خود ساخته است . در حالی که بسیاری از این این افراد که کارشان به طلاق کشبده شده اگر قبل از ازدواج به مشاور مراجعه می کردند و به شناخت و آگاهی دست پیدا می کردند نه خود به این وضعیت دچار می شدند نه فرزندان طلاق  نه جامعه به این شدت با این معضل روبرو می شد .


مراحل مشاوره پیش از ازدواج  :


•    در اولین مرحله  مشاور باید اگاه شود دو طرف مشکل روحی روانی دارند یا خیر:

یکی موارد مهم در ازدواج برخورداری از روانی سالم برای دوطرف است شناخت این امر به سرعت و با زمان کم صورت نمی گیرد و مستلزم صرف وقت است .


•    مشاور باید تفاهمات بین دو طرف را بررسی کند:


شاید هر دوطرف از سلامت روانی کامل برخوردار باشند اما شکل رفتاری انها باهم متفاوت باشد ، و نظری متفاوت از هم در مسائل ذاشته باشند . البته وجود نظرات متفاوت از هم نشانه ی عدم تفاهم نیست و و در بسیاری مواقع همین نظرات متفاوت موجب می شوند زوج مکمل یکدیگر شوند در بعضی موارد هم که اختلاف نظرات شدید است وممکن است باعث مشکل جدی شود مشاور این موضوع را بیان می کند . در واقع داشتن تفاهم به معنای داشتن سلایق کاملا مشترک و یکسان نیست بلکه تفاهم به معنای داشتن اعتقاد مشترک در نیاز های اساسی است . مثلا این که هردوی شما عاشق رنگ آبی هستید یا عاشق قورمه سبزی هستید نشان از این نیست که شما نفاهم دارید .در یک جمله بگویم تفاهم یعنی متفاوت بودن ن یک شکل و و دقیقا هم رنگ بودن . شما  می توانید عاشق رنگ آبی باشید ولی همسرتان عاشق رنگ قرمز باشد و در عین حال تفاهم هم داشته باشید.در تفاهم این مهم است که شما چطور به زیبای از این تفاوت ها استفاده می کنید و از آنها لذت می برید .
•    مرحله بعدی بیان چالش ها و مسائل یک رابطه
•    و در اخر شناخت توانایی هردوطرف در زندگی مثلا ؛ شناخت توانایی حل مسئله در زوج 

درپایان:

اگر قصد ازواج دارید و سردر گم هستید بدانید این مسئله ای طبیعی است و می توانید با مراجعه به مشاور ازدواج این نگرانی ها و استرس هارا از خود دور کنید . بگذارید ازدواج برایتان مرحله ی شیرینی باشد نه مرحله ای که فقط باید به سرعت از آن عبور کنید .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on یکشنبه, 08 مهر 1397 10:18

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.