Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

مشکل شب ادراری در کودکان

By مهری هاشمی فر شهریور 10, 1397 436 0
مشکل شب ادراری در کودکان مشکل شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان ، این مسئله برای همه ی مادران از اهمیت بالایی برخوردار است ، و هنگام روبه رو شدن با چنین مسئله ای ، دچار نگرانی می شوند . هدف ازتحقیق حاظر ارائه اطلاعاتی در خصوص این مطلب است تا آگاهی نسبت به این مقاله بیشتر شود .

شب ادراری در کودکان علل مختلفی دارد از مهمترین علل این مسئله استرس و هیجان می باشد .چه زمانی میتوانیم بگوییم کودک مان دچار اختلال شب ادراری می باشد: 

                                 
زمانی می توانیم بگوییم کودک دچار شب ادراری است که به سنی رسیده باشد که دیگر کودکان توانایی کنترل ادرار خود را دارند ولی او ندارد . وقتی می گوییم کودکی شب ادرار است که از 5 سالگی به بعد حداقل 2 بار درهفته به مدت 3 ماه پشت سر هم رختخوابش را خیس کند . شب ادراری امری ناخود اگاه است ممکن است در زمان خواب کودک  مثانه پر شود و به دلیل تکمیل ظرفیت تخلیه می شود . شاید از خود بپرسید که چرا هنگامی که مثانه پر است کودک متوجه نشده و بیدار نمی شود ، دلیل این موضوع این است که حس پر بودن مثانه آن قدر قوی نیست که بتواند فرد را بیدار کند ، به همین دلیل هیچگاه فرزند خود رابه خاطر شب ادراری دعوا نکنید .                                                                 


رفتار با کودک مبتلا به شب ادراری:


هیچگاه این موضوع را برای کودک بزرگ و زشت جلوه ندهید ، هرگز از مشکل شب ادراری کودک جلوی دیگران یا اقوام صحبت نکنید ، زیرا این کار فقط استرس کودک را بیشتر میکند . به جای این از کودک خود بخواهید در تمیز کردن رختخوابش به شما کمک کند ، تا در عین حال که می آموزد که به شما کمک کند ، مسئولیت پذیر هم بار می آید .


از جمله دلایل شب ادراری در کودکان:


یکی از دلایل شب ادراری در کودکان استرس و مسائل عاطفی می باشد شما با آرام کردن کودک خود می توانید تا حدودی به او کمک کنید . یکی از عوامل استرس زا برای کودک تماشای فیلم های ترسناک ، تماشای دعوای والدین و... می باشد  لازم به ذکر است که خوردن  فراورده های لبنی رابطه ی مستقیم با شب ادراری در کودکان دارد . به همین دلیل نباید به فرزند خود اجازه دهید چند ساعت پیش از خواب شیر یا سایر لبنیات را استفاده کند .
از دلیل دیگر شب ادراری علل فیزیکی می باشد ؛ ساختار بدنی نقش مهمی در شب ادراری دارد از جمله کوچک بودن مثانه ، ضعف ماهیچه های مثانه ، عفونت ادراری ، مشکلات خواب و...


راه های درمان شب ادراری:


 در صورتی که وجود مشکل در مثانه توسط پزشک تایید شد اولین راه درمانی این است که به دنبال حل کردن مشکل مثانه باشید . به کودک خود توضیح دهید که ساختار مثانه به چه شکل است و علت خیس شدن رختخوابش ظرفیت کم مثانه است .


ازکودکتان بخواهید در طول روز مایعات بیشتری مصرف کند ولی شب ها کمتر استفاده کند:

حتما کودک را قبل از خواب به دستشویی ببرید ، ولی این استرس را به او ندهید که اگر الان به دستشویی نروی شب جاتو خیس میکنی .
در طول شب یک بار کودک را از خواب بیدار کنید که به دستشویی برود .
کودک کمتر از کافئین ها استفاده کند .
وقتی کودک به دستشویی می رود از او بخواهید که با بازو بسته کردن مثانه ی خود سعی کند ماهیچه های مثانه ی خود را قوی تر کند . 

اگر کودک مبتلا به شب ادراری دارید ، اقدام به درمان آن توسط پزشک متخصص کنید زیرا عوارض این اختلال در آینده به شکل کاهش اعتماد به نفس در کودک بروز خواهد کرد .                            
یکی از علل این کاهش اعتماد به نفس در کودک ؛ مورد سرزنش قرار گرفتن کودک است .
از شیوه های دیگر درمان شب ادراری میتوان به درمان های خانگی اشاره کرد .
به دلیل آنکه بعضی شب ادراری ها میتواند به دلیل سردی اتفاق بیوفتد ، برخی پزشکان طب سنتی استفاده ازمواد خوراکی با خاصیت گرم مثل دارچین ، گردو ، کشمش ، عسل را پیشنهاد میکنند .
 


حال علل استفاده از مواد ذکر شده را بیان می کنم:


عسل :

استفاده از عسل طبیعی به کودک کمک میکند زمانی که  در خواب مثانه اش پر می شود راحت تر از خواب بیدار شود .


گردو و کشمش:

استفاده از گردو و کشمش موجب کمتر شدن تنش و امواج عصبی در بدن می شود .


دارچین :

دارچین به دلیل طبع گرمی که دارد کمک می کند شب ادراری حاصل از سردی درمان شود .
همچنین مراقب خوبی برای بدن در برابر عفونت ها است .

سخن پایانی:

والدین کودک باید بدانند که شب ادراری یک اختلال به شمار می آید و اراده ، هیچ نقشی در بروز این مشکل ندارد . پس ، از شماتت کردن کودک خود پرهیز کنند . برای درمان این مشکل به پزشک متخصص مراجعه کنند .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on یکشنبه, 08 مهر 1397 11:43

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.