Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

هوش هیجانی چیست

By اصلانی فروردين 07, 1399 88 0
هوش هیجانی چیست هوش هیجانی چیست

هوش هیجانی چیست ، هوش هیجانی را می توان این چنین تعریف کرد که قدرت و توانایی دریافت هیجانات خودمان و سایرین. یعنی اینکه بتوانیم احساسات خود و دیگران را بشناسیم و از آنها در جهت مثبت و سازنده استفاده کنیم. عموما افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند 

افرادی با اعتماد به نفس بالا، اجتماعی و خوش برخورد به شمار می روند. این افراد توانایی بیشتری در برقراری ارتباط با دیگران دارند.


مولفه های هوش هیجانی


خودآگاهی: به این معنی است که به تمامی انگیزه ها و نقاط قوت و ضعف خود پی ببریم.
خود تنظیمی: یعنی در مواقع بحرانی و مختل کننده بتوانیم خلق و خو و رفتارات خود را کنترل کرده و در جهت مثبت و سازنده تغییر دهیم.
انگیزش و خود انگیزشی: یعنی اینکه قادر باشیم در مواقع شکست انگیزه ما از بین نرود و با انگیزه هر چه بیشتر اهداف خود را دنبال کرده و راههای دست یابی به آن را بشناسیم.
همدلی: به این معنی که دیگران را در شرایط مختلف درک کرده و بتوانیم از نگاه آنها جهان را ببینیم تا بتوانیم آنها را بهتر کمک کنیم.
مهارت اجتماعی: به این معنی که در ارتباط با دیگران قادر باشیم رابطه ای صمیمانه تر برقرار کرده و ارتباطات انسانی خویش را افزایش دهیم.


عوامل هوش هیجانی بالا


- کنجکاو بودن درباره دیگران: این افراد درباره تمام چیزهای پیرامون خود کنجکاو بوده و منشا این کنجکاوی از هم ذات پنداری این افراد می باشد.
- قضاوت صحیح از شخصیت افراد: این افراد توانایی خواندن دیگران را دارند و قادرند تشخیص دهند افراد چگونه شخصیتی دارند و رفتارهای آنها را غالبا پیش بینی می کنند.
- به ندرت رنجیده خاطر می شوند: این افراد از آنجایی که به خوبی خود را می شناسند به ندرت پیش می آید که از کسی رنجیده خاطر شوند چرا که این افراد از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و کمتر اعمال و نظرات دیگران در آنها اثر خواهد گذاشت.
- قدرت بالا در نه گفتن: این افراد از آنجا که کنترل بالایی بر روی رفتار خود دارند و عموما از روی هوی و هوس تصمیم گیری نمی کنند، در مواقعی که احساس کنند پیشنهادی که به آنها داده می شود مخالف با اهداف آنهاست، به راحتی از عبارت نه استفاده خواهند کرد.
- متوقع نیستند: این افراد اگر کمکی به فردی کنند از آنها انتظار جبران نداشته چرا که می دانند در این حالت اثری قوی تر به جا خواهد ماند.
- کینه ای نیستند: این افراد از آنجا که از استرس دوری می کنند بر این باورند که کینه ای بودن سبب افزایش استرس و اضطراب آنها خواهد شد در نتیجه کینه ای نبوده و دیگران را راحت تر می بخشند.
- قدران داشته ها هستند: این افراد می دانند فکر کرد درباره چیزی که از دست رفته و یا چیزی که ممکن است داشتن آن محال به نظر برسد، سبب افزایش تنش خواهد شد و بر عکس تفکر درباره داشته ها سبب افزایش انگیزه و روحیه آنها می شود.
- به دنبال کمال نیستند: این افراد می دانند که هیچ چیزی در حد کمال و ایده آل وجود ندارد، بنابراین اهداف خود را بر پایه کمال قرار نمی دهند چرا که اگر چنین نگرشی داشته باشند همواره حسی آزاردهنده از شکست همراه آنها خواهد بود که سبب می شود یا تلاش خود را کم کنند و یا اینکه به سرعت تسلیم شوند در نتیجه خود را از این موضوع دور نگه می دارند تا بتوانند با قوای هر چه تمام تر در راستای اهداف خود گام بردارند.


نتیجه پایانی
معمولا خانم ها هوش هیجانی بالاتری نسبت به مردان دارند به همین علت در موارد همدلی و همدردی با دیگران موفق تر می باشند. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند قادرند احساسات زیر پوستی دیگران را به راحتی درک کرده و از این توانایی در ارتباطات خود استفاده کنند.

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on پنج شنبه, 07 فروردين 1399 10:23

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.