Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

وسواس شتسشو چیست Featured

By اصلانی فروردين 07, 1399 95 0
وسواس شتسشو چیست وسواس شتسشو چیست

وسواس شتسشو چیست ، این نوع اختلال روانی، سبب می شود فرد مدام احساس کند دست های وی کثیف است به همین خاطر دست های خود را به طور مکرر می شوید. اگر شستن بیش از حد دستها، سبب اختلال در زندگی روزمره فرد شود می توان گفت فرد به OCD مبتلا شده است.

یکی از رایج ترین علایم اختلال وسواس فکری و عملی، همین شست و شوی بیش از حد دست ها می باشد که علاوه بر اینکه خود فرد را درگیر می کند، می تواند سبب رنجش خاطر افراد دیگر که در ارتباط با فرد بیمار هستند، بشود.


اختلال وسواس فکری و شست و شوی بیش از حد دست ها


این بیماری به گونه ای است که همراه با نگرانی و افکاری غیر قابل کنترل، می باشد. در این بیماری افراد غالبا رفتارهای تکراری انجام می دهند. این رفتارهای تکراری هم سبب آزار خودشان شده و هم زمان لازم را برای انجام سایر وظایف را از آنها سلب خواهد کرد که به مرور زمان سبب بروز افسردگی در این افراد می شود. افرادی که به بیماری OCD مبتلا هستند غالبا خود می دانند که رفتارهای وسواسی آنها غیر منطقی است اما قادر نیستند که از بروز آن جلوگیری به عمل آورند. این افراد مدام ترس آلوده بودن دست های خود را دارند تا جایی که گاهی از شست و شوی بیش از حد، دست های آنها ترک برداشته و نهایتا خونریزی می کند. در برخی موارد مشاهده شده که برخی از این بیماران، رفتارهای شدیدتر و حساس تری دارند به طوری که هر انگشت را به صورت جداگانه می شویند، به طوری که اگر اختلالی در این روند رخ دهد، امکان دارد دوباره انجامش دهند. این افراد نسبت به میکروب ها و آلودگی ها حساسیت بالایی دارند و پس از هر بار شستشوی دست ها امکان دارد از دست زدن به شیر آب خودداری کنند چون احساس می کنند دوباره دست های آنها آلوده خواهد شد. این بیماران پس از شست و شوی دست ها، اضطراب آلودگی دست ها همچنان در فکر آنها وجود دارد. البته علت اختلال وسواس فکری و عملی تا کنون به درستی مشخص نشده است و تصور بر این است که عواملی مانند زیست شناختی و روانشناختی در این بیماری دخالت دارند.


راهکارهای درمان وسواس شست و شوی دست ها


- طبقه بندی ترس ها: در این مرحله بیمار باید با کمک یک درمانگر، آلودگی هایی که برای وی ترس برانگیز هستند را به ترتیب فهرست کند.
- خود نظارتی: در این مرحله دفعاتی که بیمار دست های خود را شستشو می دهد ثبت می شود. بیماراز طریق خود نظارتی میزان بهبود خود را طی درمان مشاهده خواهد کرد.
- مواجه سازی و جلوگیری از پاسخ: درمانگر در این مرحله، بیمار را با فهرست آلودگی های هراس انگیز، مواجه می کند، لازم است از کمترین میزان هراس در فهرست، شروع شود. در این مرحله بیمار نباید پس از رویارویی با آلودگی اقدام به شست و شوی وسواس گونه بزند.
مواجه سازی مجدد: دراین مرحله بیمار بعد از شستشوی دست ها باید دو باره در معرض آلودگی قرار بگیرد. دراین شرایط گاهی بیماران از رویارویی مجدد با آلودگی هراس دارند اما چنین استراتژی، دوره درمان را سرعت می بخشد. این برای آن است که بیمار بپذیرد اجتناب از آلودگی امری غیر ممکن است و نمی تواند برای همیشه از آلودگی بپرهیزد. هدف از این مواجه سازی مجدد، درمان تردید بیمار است. در این مرحله درمانگر سعی دارد با این تکرار مواجهه، به بیمار تلقین کند که با وجود آلودگی، دست های وی همچنان تمیز است.
- مسائل قراردادی: درمان وسواس شست و شو و مواردی که بین درمانگر و بیمار بیان شده است یک توافق قراردادی است که ممکن است مواردی که برای بیمار هراس آلودگی دارند در فهرست ذکر نشده باشد. بیمار می تواند در مواجهه با مواردی که در لیست ذکر نشده اند عمل شستشو را انجام دهد. اما سریعا باید خود را با یکی از موارد فهرست، مواجهه کند.


نتیجه پایانی


شناخت درمانی و رفتار درمانی که در بالا، مراحل پنچ گانه آن ذکر شد، به احتمال زیاد می تواند موثر واقع شود. برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که شناخت درمان به تنهایی نمی تواند موثر باشد اما همراه با رفتاردرمانی نتایج موفق تری خواهد داشت.

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on پنج شنبه, 07 فروردين 1399 10:23

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.