Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

چرا ما از گوش دادن به موسیقی لذت می بریم ؟

By مریم خطیبی آبان 13, 1397 324 0
چرا ما از گوش دادن به موسیقی لذت می بریم ؟ چرا ما از گوش دادن به موسیقی لذت می بریم ؟

چرا ما از گوش دادن به موسیقی لذت می بریم ؟ بسیار کم پیش می آید که  کسی در دنیا از گوش دادن به موسیقی لذت نبرد ، به همین سبب درباره این که چرا از گوش دادن به موسیقی لذت می بریم مقاله ای  تهیه کرده ایم که خواندنش بسیار جذاب است .


چرا ما از شنیدن موسیقی لذت میبریم :


گوش دادن به موسیقی یکی از کارهایی است که بسیار دوست داشتنی است که در هر حالی که باشیم میتوانیم از آن لذت ببریم . این که ما از موسیقی لذت می بریم دروغ نیست و کسی نمیتواند تاثیراتی که موسیقی بر روح و روان انسان را که می گذارد پنهان کند . در این مطلب قصد داریم  درباره چرایی لذت بردن از موسیقی به شما عزیزان توضیح دهیم  . به جرات می توان گفت که گوش دادن به موسیقی ،  هیچ شخصی در دنیا وجود ندارد که موسیقی را دوست نداشته باشد . تمامی انسان ها به این کار وابسته هستند و هرشخصی با هر سلیقه ای آن را دنبال می کند . موسیقی می تواند احساسات ما را به وجد بیاورد و شادی یا غم ما را با هم داشته باشد . سوالی که در این جا پیش می آید این است که ما چرا تا این اندازه از گوش دادن به موسیقی لذت می بریم و همچنان به دنبال موسیقی های جدید می باشیم ؟ تا پایان این مقاله را مطالعه کنید تا جواب سوال خود را بیابید . سوالی که مدت ها است ذهن دانشمندان را درگیر کرده است  ، این موضوع است که چرا موسیقی می تواند این حد از احساسات ما را جریحه دار کند ؟ این امکان وجود دارد که علاقه ما به موسیقی به طور اتفاقی به وجود آمده باشد  .  همچنان ما از احساسات خود برای هدایت ترس ها و موقعیت های اجتماعی مختلف ، استفاده می کنیم .  شاید ریتم و آهنگ موسیقی نیز بخش های مربوط  با احساسات مغز را تحریک می کنند . چرا انسان از گوش دادن به موسیقی لذت میبرد ؟


مغز انسان الگوها را دوست دارد . موسیقی نیز به طرزی الگو می باشد . آیا این موضوع اتفاقی است ؟

 


مطالعه ها نشان می دهند مواقعی که ما به موسیقی گوش می دهیم ، مغز از خود دوپامین ترشح می کند و به همین سبب ، احساس خوب و رضایت به ما دست می دهد . تحقیقاتی که به رهبری دکتر «زِیتور» صورت گرف ، نشان دهنده این بود که زمانی که یک قطعه موسیقی به اوج خود می رسد ، میزان ترشح این ماده به شدت زیاد می شود و احساس هیجان و گر گرفتگی به فرد منتقل می شود . شاید این نکته های دلیل علاقه ما به موسیقی باشد . اما این که چرا ما آن را تا این حد دنبال می کنیم ، دلیل دیگری دارد . دوپامین ماده ایست که برای زنده ماندن و کارهایی همانند غذا خوردن مهم است . به همین سبب ، در مواقع گوش دادن به یک آهنگ ، مغز ما دوست دارد  تمایل بیشتری از خود برای انجام کارهای شبیه نشان دهد  و به همین سبب ، ما همچنان به دنبال موسیقی می باشیم  . تنها فرق موجود در این است که موسیقی برای زنده ماندن و ادامه زندگی ، واجب نیست . گوش دادن به موسیقی تاثیر مثبت و خوبی بر روی مغز می گذارد .
دلایل دیگری که در این زمینه ذکر می شود  ، علاقه ما به دنبال کردن الگوهاست . شناختن  الگو ها ، توانایی ضروری برای زنده ماندن به حساب می آید . برای مثال ، اگر شما بوی دود را حس کنید ، راه فرار به علت آتش سوزی در ذهن تان به وجود خواهد آمد . موسیقی نیز یک الگوست و ما به شکل دائمی ملودی ها ، هارمونی ها و ریتم های احتمالی را پیش بینی می کنیم . ما اگر توالی آکورد همان نواختن همزمان چند نُت را بشنویم ، مغز ما می تواند طبق تجربه ای که قبلا به دست آورده ، آکورد بعدی را حدس بزند . به همین سبب است که افراد معمولا با آهنگی که قبلا نشنیده اند ، احساس و ارتباط خوبی ندارند . اگر ریتم یک ترانه برای ما ناشناس باشد ، حدس الگوها در ذهن ما به وجود نخواهد آمد . در مواقعی که نتوانیم الگوهای موسیقی را حدس بزنیم ، احساس خستگی و کسل بودن به ما دست می دهد .
افراد طبق فرهنگ خود ، یاد می گیرند که چه صدایی جزو موسیقی قرار می گیرد . موسیقی سبب می شود که مغز شرایط یک سخنرانی را شبیه سازی کند .  ادامه توضیحاتی که در ادامه می خوانید ، چرایی لذت بردن ما در هنگام گوش دادن به موسیقی می باشد ، البته نمی توانیم  کلیه ی احساساتی که هنگام شنیدن یک ترانه در ما به وجود می آید را شرح دهیم  . مواقعی که به یک قطعه گوش می دهیم ، ریتم سبب می شود که ما وارد مرحله ای به نام «همراهی با جریان» شویم . اگر قدم های آهنگ سریع باشند ، روش ضربان قلب و الگوی تنفسی ما برای هماهنگی با آن ، سریع تر شود . این شرایط می تواند به وسیله ی مغز به عنوان هیجان شکل بگیرد . اگر موسیقی بیشتر مورد رضایت باشد ، این همراهی بیشتر می شود . نظریه دیگری که در این رابطه وجود دارد ، این است که در زمان شنیدن یک ترانه ، قسمت هایی از مغز که مواقع سخنرانی به کار گرفته می شوند ، تحریک می شود . این حالت تمام احساسات را انتقال می دهد . مواقعی به حرف زدن می پردازید ، مغز در به کارگیری احساسات ، بسیار خوب عمل می کند . دانستن این موارد که نزدیکان ما خوشحال ، ناراحت ، عصبانی و یا ترسان می باشند ، برای حرف زدن امری مهم  است . بسیاری از این اطلاعات در شکل صدای فرد دیده می شوند . اگر صدای فرد بلند  باشد ، معمولا خوشحال است و اگر لرزان باشد ، ترس فرد را نشان می دهد . موسیقی شرایطی مانند حرف زدن را برای مغز به وجود می آورد .
موسیقی نوع شناخته شده  سخنرانی محسوب می شود . صداهای واضح تر و سریع تر ، باعث ایجاد هیجان می شوند ، پس انتخاب این گونه ترانه ها می تواند مفید باشد .  ترومپت ، ویالون و یا پیانو، می توانند اندازه  خوشحالی صدا را تا 100 برابر بیشتر کنند ، به همین سبب آن ها می توانند نت های بسیار گسترده تر در مقایسه با صدای انسان تولید نمایند . ما تقریبا احساسات دریافتی را برمی گردانیم به عنوان مثال مهربانی در برابر مهربانی و…، پس گوش دادن به ترانه ای که مثل یک سخنرانی خوشحال باشد ، می تواند احساس شادی را به ما منتقل کند .

سخن پایانی :

پس احساسات ما توسط مغز صورت می گیرد و ناراحتی و خوشحالی ما به تشخیص مغز انجام می شود . امیدواریم با خواندن این مطلب توانسته باشیم پاسخ سوال شما عزیزان را داده باشیم .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on سه شنبه, 15 آبان 1397 12:12

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.