Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

چند روش کاربردی برای کنترل خشم Featured

چند روش کاربردی برای کنترل خشم چند روش کاربردی برای کنترل خشم

چند روش کاربردی برای کنترل خشم ، خشم یکی از مهم ترین احساساست انسان است که کنترل کردن آن اهمیت زیادی دارد . به همین دلیل روانشناسان بر این موضوع ، بسیار تاکید می کنند .

آنها سعی می کنند تا راهکارهایی را به افراد نشان دهند تا با استفاده از آنها بتوانند احساسات خود را کنترل کنند .
برای کنترل خشم دو روش دارو درمانی و رفتار درمانی وجود دارد که پیشنهاد می شود ابتدا روش رفتار درمانی را بکار ببرید . رفتارها در طول زمان به عادت تبدیل می شوند و بسیار مهم است که برای تغییر عادت ها تمرین کنیم .


خشم چیست؟


خشم یک رفتار طبیعی است که در همه انسان ها وجود دارد و همه افراد تجربه آن را داشته اند . در واقع خشم زمانی ایجاد می شود که فرد در یک شرایط و موقعیت نامطلوب قرار می گیرد.


خشمگین شدن به دو دلیل ایجاد می شود:


عوامل بیرونی:

عوامل بیرونی بروز خشم ، همانطور که از اسمشان مشخص است ، در اطراف ما هستند و خارج از ذهن و درون ما وجود دارند . این عوامل عبارتند از : وضعیت زندگی، آدم های اطراف، اتفاقات ناخوشایند و ...

عوامل درونی:

این عوامل در درون انسان است و هیچ فرد دیگری در بروز آن نقشی ندارد. مانند خاطره ها، افکار، حوادث گذشته و ...
در واقع هر دو نوع این عوامل را می توان کنترل کرد. به عبارتی با کنترل کردن این عوامل می توان از آنها به نفع خود استفاده کرد.
برای اینکه خشم خود را انتخاب کنیم، باید از راهکارهایی استفاده کنیم تا بتوانیم به نتیجه برسیم.


ریشه یابی دلایل خشم : 


اولین قدمی که باید برای کنترل خشم برداشت این است که بتوانید در لحظه، خشم خود را تشخیص دهید. رفتارهای هر فردی در زمان عصبانیت با فرد دیگر متفاوت است. برای اینکه متوجه شوید که در زمان عصبانیت چه رفتارهایی از خود نشان می دهید، بهتر است که مدتی بر روی رفتارهای خود دقت بیشتری داشته باشید. اگر بتوانید که در زمان کمتری این علایم را در خود شناسایی کنید، بهتر می توانید که بر روی رفتارهای خود کنترل بیشتری داشته باشید.


تنفس عمیق : 


زمانی که در شرایط بدی هستید و عصبانیت شما افزایش پیدا کرده است، سعی کنید که از نفس های عمیق برای آرام کردن بدن و ذهنتان استفاده کنید. روش آن نیز به صورت زیر است:
سعی کنید که نفس های آرام اما عمیق بکشید تا استرسی که با عصبانیت همراه است، از بین برود.
کلمات آرامش بخشی پیدا کرده و آنها را در زمان عصبانیت تکرار کنید. مانند آرام باش، من می توانم خشم خود را کنترل کنم.
عضلات خود را فشار داده و سپس آنها را آزاد کنید.


خارج شدن از محیط : 


ترک کردن محیط یکی دیگر از مواردی است که در هنگام خشم بسیار کاربرد دارد. زمانی که شما در هنگام خشم محل را ترک می کنید ، در واقع به خود فرصتی می دهید تا بیشتر و بهتر بتوانید در مورد موضوع فکر کنید . ممکن است که شما در برخی شرایط که دچار خشم شده اید ، نتوانید که محل را ترک کنید . پس بهتر است که دقایقی در مورد موضوع فکر نکرده، کمی آب نوشیده و بعد به محیط برگردید .


تغییر افکار : 


گاهی اوقات ما اتفاقاتی که در اطرافمان می افتد را به نوعی تفسیر می کنیم که موجب بروز خشم می شود. پس برای اینکه از بروز این احساس جلوگیری کنیم، بهتر است که به موضوع اتفاق افتاده، از زاویه ای دیگر نگاه کنیم.


خودداری از گفتن هر حرفی در زمان اختلافات : 


زمانی که اختلاف یا بحثی به وجود می آید، افراد ممکن است که به دلیل خشمگین بودن، هر نوع حرفی اعم از گوشه و کنایه، زخم زبان، زنده کردن کینه های گذشته را بر زبان بیاورند. در این زمان بهتر است به این فکر کنید که چطور می توانید روی موضوع تمرکز کرده و آن را حل کنید. خیلی مهم است که شما در این هنگام حرف های خود را سنجیده و سپس بر زبان بیاورید، زیرا زمانی که از طعنه استفاده کرده و مشکلات فرد را به رویش می آورید، فرد روبروی شما نیز به مقابله به مثل دست می زند.


معذرت خواهی : 


گاهی اوقات رفتارهایی از ما باعث ناراحت شدن طرف مقابل می شود. در این مواقع بهتر است که معذرت خواهی کرده و برای بهتر کردن رابطه تلاش کنید.


ورزش کردن : 


داشتن فعالیت های فیزیکی به کاهش استرس و کم شدن خشم کمک زیادی می کند . پیاده روی و ورزش کردن باعث می شود که از این حالت دور شوید و ذهنتان آرام شود .


نتیجه گیری : 


کنترل خشم باعث می شود که شما بتوانید از رفتارهای پر خطر دوری کنید . کنترل خشم می تواند به شما کمک کند تا بهتر تصمیم گیری کرده و از بروز اتفاقات جبران ناپذیر جلوگیری کنید .

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.