Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

چگونه احساسات خود را بشناسیم ؟

By حسین سید زاده شهریور 06, 1397 355 0
چگونه احساسات خود را بشناسیم چگونه احساسات خود را بشناسیم

اگر شما به عنوان یک غواص قصد سفر به یک دریا و بررسی زیبایی ها در اعماق ان را داشته باشید ، گرچه هدف اصلی شما وا کاوی انواع ماهیها مرجانها یا موجودات دریایی است اما ابتدا به یک سری اطلاعات کلی در مورد خود دریا نیاز خواهید داشت ، من جمله اینکه این دریا در کجای جهان واقع شده ؟ آغاز پایانش کجاست ؟ آیا برای وارد شدن به آن خطری شمارا تهدید نمی‌کند ؟ ممکن است با چه تعداد موجودات ناشناخته روبرو شوید و سوالاتی نظیراین ها .

 


به همین ترتیب اگر خواهان یک زندگی با ثبات ، شاد و همراه با پیشرفت هستیم ، باید به کلیت احساسات خواسته و ناخواسته خود کاملا احاطه پیدا کنیم تا بتوانیم آنها را کنترل و مدیریت کنیم .
برای وارد شدن به دنیای بیکران احساسات باید بدانیم آن چگونه و از کجا به وجود میآید؟
چگونه در مغز شکل میگیرد و منبع اصلی آن چیست؟
یا اینکه چگونه می‌توانیم هنگام بروز احساسات بهترین پاسخ را از خودمان ارائه دهیم؟


کارخانه تولید احساسات:


اغلب احساسات ما در ضمیر ناخودآگاه ما ساخته و منتشر می‌شوند. اجازه دهید برای ملموس‌تر شدن قضیه آن را همان بخش غیر ارادی مغز بنامیم؛
مثال: همین حالا دقت کنید بدن شما چه کارهایی را بدون اینکه به اراده و اختیار شما باشد انجام میدهد؟. چند اتفاق و حرکت در بدن شما در حال انجام شدن است بدون آنکه لازم باشد شما حتی به آنها فکر کنید؟ مثل پلک زدن، تنفس کردن، تپیدن قلب، اینکه دمای بدنتان کنترل می‌شود یا صداها را میشنوید و همینطور ده‌ ها و شاید صدها اتفاق دیگر در بدن شما در حال روی دادن است که در حالت عادی کنترل آنها در دست شما نیست!
بارها و بارها ما در ذهن خود درگیر احساسات ناشناخته ای شدیم که منشا و علت بروز آن را نمیدانستیم مثل استرس، دل گرفتگی، غمگین شدن یا نظیر آنها. علت بروز این احساسات تولید شدن آنها در قسمتی از مغز که محل تولید احساسات هست، میباشد.
قسمتی از مغز انسان یا همان ضمیر ناخودآگاه وظیفه مدیریت تمام این رفتارهای غیر ارادی را نیز بر عهده دارد. همچنین این بخش از مغز بار مسئولیت تولید احساسات مختلف و هیجانات را به دوش میکشد به طوری که ما اصلا متوجه فرایند تولید این احساسات و هیجانات نمیشویم.
کار این بخش این است که با سرعتی فراتر از حد تصور، احساسات را پردازش و اطلاعات را جمع آوری کرده، سپس احساسات، هیجان، یا عواطفی را که در لحظه به آن نیاز داریم به ما ارائه کند. احساساتی که مغز در موقعیت های مختلف از خود بروز میدهد ممکن است برای دوری از خطر و یا هشدار به ما لازم باشد و گاهی یک حس دیگر ممکن است ما را برای رسیدن به هدفی کمک کند و صدها موقعیت و احساس دیگر که از ضمیر ناخودآگاه خارج میشود و به ضمیر خودآگاه انتقال میابد برای کمک به انسان که البته نا توانی در بخش کنترل آنها در قسمت خودآگاه بعضا انسان را دچار مشکلاتی دوچندان میکند. پی همراه هم گامی موثر برای مدیریت آنها برداشته و به کمک کنترل احساسات مسیر پیروزی را طی خواهیم کرد

Rate this item
(0 votes)
Last modified on دوشنبه, 09 مهر 1397 07:34

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.