Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

چگونه در محیط کار امنیت خود را حفظ کنیم Featured

By رویا معینی دی 30, 1397 284 0
امنیت شغلی در محیط کار، بدلیل ایجاد احساس آرامش و بهداشت روانی، یکی از مهم ترین ارکان اشتغال در جو کاری شما می باشد. امنیت شغلی در محیط کار، بدلیل ایجاد احساس آرامش و بهداشت روانی، یکی از مهم ترین ارکان اشتغال در جو کاری شما می باشد.

چگونه در محیط کار امنیت خود را حفظ کنیم ، به خاطر داشته باشید در محیط کار افراد با عقاید و شخصیت های مختلفی برای چند ساعت از روز در کنار یکدیگر کار می کنند و با توجه به متفاوت بودن شخصیت ها هر فردی باید حریم خاصی هم برای خود و هم برای دیگران در نظر گرفته و هرگز وارد حریم شخصی دیگران نشود.

چگونه در محیط کار امنیت خود را حفظ کنیم

در محیط کار قرار گرفتن آداب خاص خود را دارد زیرا در محیط های اجتماعی افراد زیادی با خصوصیات فراوانی که شاید با شما سازگار نباشند، وجود داشته باشد. از این رو برای بهداشت روانی خود و همکارانتان و نیز برای جلوگیری از هرگونه نزاع و درگیری و آرامش روان لازم است نکاتی در مورد امنیت در کار را بدانید.

 

رعایت فاصله ی فیزیکی از دیگران

 

رعایت فاصله ی فیزیکی به نوعی احترام به حریم شخصی دیگران است. یهتر است هنگام صحبت کردن با همکار و یا رییس خود بیش از یک متر به او نزدیک نشوید، اینکار به شما وجاهت و شخصیت قابل اعتمادی می دهد.

 

پرس و جو از مسایل شخصی دیگران

 

گاهی پیش می آید که همکار شما به دلیل قرار گرفتن در شرایط خاصی، بخواهد از مسایل خصوصی خود صحبت کند. در این صورت شما فقط شنونده باشید و اصراری به پیگیری ماجرا نداشته باشید.

 

مطرح کردن مشکلات خانوادگی خود

 

به یاد داشته باشید همکار شما، خویشاوند و یا دوست صمیمی شما نیست، در نتیجه هرگز با همکار خود درددل نکنید و اسرار خود را به آنها نگویید، چرا که ممکن است روزی با شما دشمن شود و تمام اسرار شما را برملا کند.

 

بیان کردن جزییات زندگی مشترک

 

شاید شما از زندگی مشترک خود بسیار خوشحال و راضی باشید و همسر خود را دوست داشته باشید، اما مطرح کردن این مسایل ممکن است باعث حسادت دیگران شده و به نحوی با حرفها و یا رفتارشان سبب دلسردی شما از زندگی و همسرتان شوند. شاید هم گاهی با همسرتان مشکلی داشته باشید و در زندگی خود اختلافی داشته باشید، در اینصورت بهتر است به مشاور مراجعه کنید زیرا همکار هرگز نمی تواند یک مشاور دلسوز برای شما باشد و ممکن است راهنمایی هایش زندگی شما را مختل کند.

همینطور گاهی هم اتفاق میافتد همکار شما راجع به همسر و مسایل زندگی مشرک خود برای شما توضیح می دهد، در نگاه اول شاید فکر کنید شما وظیفه دارید او را راهنمایی کنید اما اینکار کاملا اشتباه و غیرحرفه ای است، و بعدها شما را به دردسر خواهد انداخت. در چنین شرایطی بهتر است هیچ نظری ندهید و از او بخواهید به مشاور مراجعه کند.

 

صحبت از غذاهای مورد علاقه و یا کشیدن سیگار و قلیان

 

اینکه شما چه غذایی دوست دارید و از چه نوع تفریحاتی لذت می برید، هیچ ارتباطی به کار و محیط کار شما ندارد و به هیچ وجه نباید چنین مواردی را در محیط کار توضیح دهید.

 

گوش کردن موسیقی

 

برای اینکه در محیط کار آلودگی صوتی ایجاد نشود، بهتر است با هندزفری موسیقی گوش کنید، چرا که سلیقه ی افراد متفاوت است و اگر قرار باشد هر شخص با سلیقه ی خاص خودش موسیقی گوش کند فضای محیط کار کاملا غیر رسمی و غیرقابل تحمل می شود.

 

بازگو کردن عقاید مذهبی

 

عقاید مذهبی افراد کاملا شخصی است و نباید راجع به آن با افراد غریبه صحبت کرد و یا آنها ترغیب و تشویق به عقاید خاصی نمود. بهترین کار این است که بدون هیچ تعصبی به عقاید دیگران احترام بگذارید.

 

بازگو کردن عقاید سیاسی

 

مسایل سیاسی جامعه همه گیر است و همه به نحوی با چنین مواردی درگیر هستند، اما در محیط کار جای مناسبی برای مطرح کردن چنین عقایدی نیست، چراکه همواره افرادی مخالف عقاید شما پیدا می شوند که ممکن است بخواهند با شما دشمنی کنند و در اینصورت محیط کار تبدیل به محیطی پر تنش خواهد شد.

 

حرف زدن پشت سر همکاران دیگر

 

ممکن است در محیط کار شما شخصی با رفتار ناپسند و عجیب و غریب وجود داشته باشد اما نباید راجع رفتار او با همکاران دیگر صحبت کنید، چون غیبت کردن بسیار کار ناپسند و غیر اخلاقی است. همینطور ممکن است روزی به گوش طرف مقابل برسد و باعث جنجال و بگو مگو شود.

 

نتیجه گیری

 

یادمان نرود که محیط کار، محیط زندگی ما نیست و در محیط کار رفتاری کاملا رسمی و با متانت از خود نشان دهیم تا بعدها دچار مشکل نشویم.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on یکشنبه, 07 بهمن 1397 09:03

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.